...

15.9.2021
143

Vahşi

Siyer kitaplarında geçen rivayet odur ki, Vahşi Uhud Savaşında Hz. Peygamberimiz(s)’in amcası olan Hz. Hamza’yı öldürmüş, öldürmekle kalmamış iç organlarını parçalamış, bu da yetmezmiş gibi arta kalan organları Ebu Süfyan’ın karısına vermiştir. Karısı da artık İslam bizi yenemez düşüncesi ile olsa gerek ki bu organlardan kendine kolye yapmıştır.

Ne var ki yıllar yılları takip etmiş Hak-Batıl mücadelesi sonrası İslam Ordusu, Hz. Peygamber(s) önderliğinde Mekke’yi fethetmiştir. Hz. Peygamber Mekke’yi fethederken boynu bükük bir şekilde devesinin üstünde ana yurduna dönmüştür. Ancak Mekkeli müşrikler Mekke’den kaçarak dağlara sığınmıştır.

Rahmet Peygamberi dağa kaçan müşriklere mektup yazarak onları İslam’a davet etmiştir. Davet ulaşanlardan biri de amcasının katili Vahşidir…

Vahşi cevap mektubunda şöyle yazar: “Ey Muhammed, sen kim zina yapar ve adam öldürürse cehenneme girer. Orada azabı arttıkça artar demiyor musun? Ben bunların hepsini yaptım…”

Mektup Peygamberimize ulaşır ulaşmaz ayetin devamı şeklinde yeni bir ayet indirilir…

“Ancak tövbe edip de inanan ve salih amel işleyenler başka. İşte Allah onların kötülüklerini iyiliklere çevirir. Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (Furkan Suresi-70.Ayet)

Vahşi tatmin olmamıştır. Bir mektup daha yazar…

“Ey Muhammed! Tövbe ve iman zor bir iştir. Olabilir ki benim buna gücüm yetmez…”

Bu cevaba karşılık da Allah’ın bir cevabı vardır…

“Şüphesiz Allah, kendisine ortak koşulmasını bağışlamaz. Bunun dışındaki günahları, dilediği kimseler için bağışlar. Allah’a ortak koşan, kuşkusuz, derin bir sapıklığa düşmüştür.” (Nisa Suresi-116. Ayet)

Vahşi hala tatmin olmaz. Bir cevap daha yazar…

“Ey Muhammed! Bu ayette Allah dilerse bağışlar diyor… Bilmiyorum… beni bağışlar mı bağışlamaz mı…”

İşte kalplerimizi fethedecek o ayet tam da mektup Peygamberimize geldiğinde indirilir…

“De ki: “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”(Zümer Suresi-53.Ayet)

Evet bir Vahşi için 3 büyük ayet inmiştir. 3 ayet de Allah’ın rahmetinin sonsuz olduğunu vurgular ve İslam’ı özetler…

Neden mi bir Vahşi için bunca ayet… Çünkü onu da Allah yarattı. O da Allah’ın kulu. Bu nedenle kim ne yaparsa yapsın ve kim ne olursa olsun bir insandan vazgeçmemek gerekiyor.

Bu nedenle yazımı sizlerin de çok iyi bildiği bir beyit ile bitiriyorum…

“Yaratılanı sev, Yaratandan ötürü…” ( Kaynakça: Bir İnsan olarak Hz. Muhammed –Said Alpsoy)Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat