...

25.10.2016
4347

Nelere Dikkat Etmeli?

-Tefsir kullanımı: Okurken acele etmemeli ve gerektiği yerlerde tefsire başvurmalıyız. Tefsirin tamamını okumak yerine anlamadığımızı düşündüğümüz yerlerde tefsire müracat etmekten çekinmemeliyiz.
-Siyer okumaları… Aynı zamanda Peygamberimizin hayatını da iyi bilmeliyiz. Eş zamanlı yahut başka zamanlarda bu yönde okumalar yapmalı ve İslam tarihini de bilmeliyiz.
-Kimin mealini okuduğunuzun önemi yoktur. Zira sadece bir meal okumakla kalmayacaksınız. Telefon ve bilgisayar ortamlarında ayet karşılaştırma programları var artık.
-Öğrendiğiniz ayetleri uygun ortamlarda mutlaka yakınlarınıza da anlatmalısınız. Tartışmaya sebep olmayacak şekilde bunu yumuşak bir üslupla yapmalısınız.
-Kur'an'ı anlayamazsınız, diyenlere gülümseyerek bakacaksınız bir süre sonra, okumaya devam edin. Kur'an'ın anlaşılmayacağını söylemek Allah'a iftira etmektir, Allah'ı zalim ilan etmektir.
-Sahiden anlamakta zorlanacağınız yerler var Kur'an'da. Oralara çok takılmayın. Bırakın uzmanları o kısımlarla ilgilensinler.
-Sizi ilgilendirmeyen ayetlerin üzerinde çok fazla zaman harcamayın. (Örneğin evli değilseniz evlilikle ilgili ayetler henüz size tam olarak hitap etmiyordur.)
-Kur'an çabanız ırsi değildir. Yani çocuklarınıza ve ailenize doğuştan geçmez. Onları da buna dahil etmek için örnek olmalı ve teşvik etmelisiniz.
-Kur'an okurken sadece öğüt alın, tavsiye alın, açık emirleri ve yasakları tutun, ibret alın... Bu konuda uzman değilseniz kendi kendinize hüküm çıkarmayın. Hele hüküm çıkarıp birilerini asla itham etmeyin.
-Kur'an bir bütündür. Lakin bir bütün olarak inmemiştir. Hayatın akışı içinde ihtiyaçlara göre inmiştir. Bu yüzden dizilimi size garip gelecektir. Paragrafların kopuk bağlamları sizi zorlayacaktır. Kur'an'ın bütününü 3-4 kez okuduktan sonra bazı ayetler diğer surelerdeki ayetlerle kafanızda bütünlük oluşturmaya başlayacaktır. Telaş etmeyin. Kur'an insanların yazdığı kitaplara benzemez, üzülmeyin siz kendinizi ona sundukça o da kendini size açacaktır.
-Bazı yerlerini muhakkak anlamıyla birlikte ezberlemelisiniz. En azından namazda okumak için gereklidir. Ezber çok kolaydır, dert etmeyin.
-Unutmayın Kur'an size hitap ediyor, bazı soruları da cevaplamanız gerekiyor demek ki...
-Kur'an okumayan ve onu hayatından çıkaranları peygamberimiz ahiret günü Allah'a şikayet edecektir. Furkan 30  “Ya Rabbi! Kavmim bu Kur-an’ı terk ettiler, yüz çevirdiler!”
-Yolunuz şu: Okumaya devam edin, anlayacaksınız ve aklınızda kalacak. Her okuyuşunuzda emin olun daha yeni şeyler anlayacaksınız.
-Kur'an bilim kitabı değildir, tarih, coğrafya kitabı değildir. Sizinle birlikte yaşayan bir vahiydir.
-Hasan Basri şunları söylemiştir: “Sizden öncekiler bu Kur’an’ı Rablerinden kendilerine gönderilmiş bir mektup olarak görür, geceleri onu düşünerek üzerinde çalışır, gündüzleri de onun gereklerini yerine getirirlerdi.” (Abdullah Siracuddin, Tilavetü'I-Kur'ani'I-Mecid, Medine 1402, S. 76)

-Haydi şimdi bir seçim yapın! Doğuştan Müslüman olunmaz İslam tercih edilen bir dindir. Şimdi tercihinizi yapın ve yaptığınız tercihi öğrenmeye başlayın.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat