...

2.1.2017
4253

Nasıl Kült Lider Olunur? 4-4

İlahiyatçılar muhtemelen kafalarını bulandıracaklardır. Sürekli ilahiyatçıları kötüleyin. Onların bir hal bilmediklerini batini tefsirlerle kolayca ispatlayabilirsiniz.

Seni anlamayan ve davamızı anlamayanlarla ömrünü, nefesini tüketme, uzak dur onlardan.

Cemaate ve hocaya tam bağımlılık ve uyum için çalışmaya sıra geldi...

Onların özgün ve bağımsız davranmalarını önleyin. Aynı renk takke, aynı şekil bıyık ve sakal, aynı kitaplar, aynı aynı... Tamamen kendinize benzetin.

Davaya ve hocaya odaklan, etrafınla ilgilenmeyi bırak cehennem çok sıcak ama ha... Cemaatimizin ve hocamızın dışında hangi şey değerli olabilir ki? Kendi isteklerin bile seni cehenneme sürükler, hocamızdan gözünü ayırma.

Eski müritleri eski hayatları ile ilgili konuşturun. Eskiden ne kadar günahkar ve ehl-i dünya olduklarını buraya gelince ne kadar muhterem olduklarını anlatsınlar. Tecrübe önemli tabi. Onları örnek alsın. Yeni mürit eski hayatında çok çalışkan, zeki, örnek bir evlat olsa bile geçmişini berbat hatırlayacak şeyler söyleyin. O hayatının bir amacı olmadığını ve bu yüzden günahkar bir kul olduğunu anlatın sürekli. Bunu kesinlikle başarın, dönüşü olmaz.

Hocamız sayesinde hayatımız değişti, gibi hikayeler çok etkilidir.

Çok özel bir cemaatte olduklarını düşündürün. Birlikte pikniklere gidin, birlikte kutsal yerleri ziyaret edin, birlikte kermes yapın... Yeni müride anlatın: Bir gün adlarınız altın harflerle yazılacak, tarih sizi yazacak, tanrı sizi arşın gölgesinde tahtlara ayrı oturtacak... Özel bir cemaat çünkü burası.

Karşı düşman grup psikolojisi için son derece önemlidir. Düşmanın yokluğu cemaati dağıtır. Hatta ülkeleri bile dağıtır. Düşman bir grup, cemaat, bir şey, bir insan üretin. Bu ürettiğiniz düşmanı sürekli gündemde tutun ve ona sürekli sözlü saldırıda bulunun. Bu sayede cemaat bilinci artacak ve o da cemaati için kendini cemaat üyesi olarak geliştirecektir. Sizin cemaatten olmayanları sapık, ehl-i dünya, gariban, nefsinin esiri, şeyhi şeytan... Gibi şeylerle dışlayın. Biz ve onlar algısı çok bağlayıcıdır.

Cemaate ve hocaya karşı en ufak bir şüphe ve kötü düşünce, eleştiriyi büyük günah olarak niteleyin. Büyük bir suç işlediklerini ve tevbe etmesi gerektiğini anlatın. Bazen uydurma basit suçlarla suçlayın. Basit günahlarını ön plana çıkarın ve duygusal baskı yapın. Mahkeme eder gibi bir hale düşürün. Bırakın kendisini yargılasın ve suçlu görsün kendisini hocaya ve cemaate karşı.

 

Gruptan ayrılmak istediğini, sohbetleri aksattığını hissettiğiniz anda hemen harekete geçin. Aklını mı yitirdin, cehenneme mi gideceksin? Cemaatimizden ayrılıp tanrının tokadını mı yemek istiyorsun? Bu büyük nimeti teperek ilahi azaba mı nail olmak istiyorsun? Suçlayın işte. Sonunda mutlaka kendisini suçlu hissetsin. Cenneti kolay mı sanıyorsun, memleketi kurtarmak kolay mı? Sorun işte. Fedakarlık isteyin bol bol. Nefsinin esiri olma, nefsine yenilme, zayıf düşme... Bol uyarı.

Hocamız günahsız ve hatasız, cemaatimiz mükemmel ama sen zayıfsın kendine gel. Sorun sende burada değil. Sonunda yola gelecektir. Evet, sorun bende nefsime yenik düştüm, diyecektir.

Sürekli korku pompalayın.

Kabir azabının şiddetini veya cemaati eskiden terk edenlerin kötü akıbetlerini anlatın.

Nefsinden sıyrıldığı gün (Sanki Allah'ın böyle bir emri var) kurtuluşa ereceklerini söyleyin.

Artık sizin için yaşayacak, sizin için ölecek, sizin için öldürecek, sizin için parasını verecek, sizin için ailesini ve ülkesini terk edecek müritlere sahip olmak çok kolay. Hemen deneyin.

Ve siz! Böyle bir insan olmak istediğinizden emin misiniz? Sizi Allah'tan Allah ile aldatarak uzaklaştıran ve kendilerine köle eden birilerine bağlanmaya ve Allah'ın kitabından cahil kalmaya razı mısınız?

Yaşadıklarınızı, bağlandıklarınızı, okuduklarınızı, hocalarınızı tekrar gözden geçirmeye ne zaman karar vereceksiniz? Ne zaman büyük ümmet büyük ve tek bir beden olamadığımızı fark edeceksiniz?

 


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat