...

16.1.2017
3577

KUTSAL KİTAP OKUMALARI 2/3

15- Özel uyarı: Bunlar tamamen inanç konularıdır, onların inancını eleştirmek için yazmıyorum sadece bir Müslüman olarak okuma gözlemimi anlatıyorum ve elbette bu yanlı oluyor. Kendime göre oluyor. Bu yüzden onların ilahiyatına müdahale anlamında bir şey söylemeye hakkım olmadığını düşünüyorum. Bu onların inançları, beni ilgilendirmez. Üstelik zaten bir Müslüman olarak bu kitapların bozulmuş olduğunu ve son kitabın Kur’an olduğunu düşünüyor ve öyle iman ediyorum. Bu sadece bir okuma ve gözlemden ibarettir ve öyle olmalıdır. Barnabas İncili diye bir şey var. Özellikle Müslümanlar bu İncil’e çok duyarlılar. Gerçeğe çok yakın falan… Geçiniz. Bu İncil ile Hıristiyanların bağı sadece varlığını kabul etmekten ibaret. Varlığını kabul ediyorlar, nüshaları ellerinde var, içeriğini gayet iyi biliyorlar ve reddediyorlar. Apokratif yani. Peki, bu Barnabas İncil’inin varlığı bizi neden bu kadar ilgilendiriyor? Sanıyoruz ki, o İncil’de çok doğru şeyler var falan. Yok. Yani Bize göre doğru şeylerden bazıları var. Hiç boşuna bu konuda nefes tüketmeyin. Kur’an’ı anlamaya ve anlatmaya bakın faydalı bir iş yapmak isterseniz. Hiçbir Hristiyan’ı Müslüman yapamazsınız Barnabas İncili ile. Adamlar zaten biliyorlar bunu. İncil ve Tevrat’ın yazım süreci bizde hadis yazım sürecine benziyor. Biz, 6 kitap belirleyip diğerlerini güvenilmez saymışız. (Bu kadar basit değil tabi ama basitleştirerek anlatıyorum.) Onlar da bazılarını elemişler. Konsilde rastgele bir seçim falan yok. Bildiğiniz siyasi ve askeri mücadele sonucu gelişiyor bu İncil’lerin seçilmesi. Üçlemeye inananlar teklemeye inananları yendiler sonuç olarak. Barnabas İncil’i etrafındaki efsaneleri bilmek isterseniz tamam ama umut bağlamayın. Barnabas İncili Türkçe olarak var elimizde. İsterseniz onu da okuyabilirsiniz. Biraz inceledim ama sonuç hüsran kafamdaki efsane açısından. İncil’deki bazı şeyleri sadece biraz farklı üslupla anlatıyor. Kur’an’a falan da pek uymuyor. Onu da okuyacağım ama o da çok uzun. Neyse plana dahil ettim. Onun hakkında da ayrıntılı yazarım nasip olursa. 

16- Tevrat ve İncil’de Kur’an’a uyan şeyler yok mu peki? Soruyu bu şekliyle cevaplamak yanlış olur. Şöyle cevap vereyim: Elbette her ikisinde de bazı evrensel doğrular var. 

17- Zebur okurken sahiden bunalım geçirdim. Daha önce de dediğim gibi, isyankar bir yalvarma, dua, şiir, övgü, öğüt, ağıt vb. şeyler var. Okumak çok zor geldi bana. 

18- İncil risaleleri bazen çok kişisel şeyler diyeceğim ama içim elvermiyor, çoğunlukla öyle. 

19- Bu kitapları okurken Kur’an ile bazı benzerlikler dikkatinizi çekiyor ama kesinlikle sonucu farklı yerlere çıkıyor bu benzerliklerin. Sonuç itibariyle sadece Heykel ile insanın benzerliğini anlaşılması için örnek verebilirim ama sanki bu örnek anlatmak istediğimi anlatmaya yetmez. Heykel de insana benzemektedir ama insan bambaşka bir şeydir. (Bu örnekte heykel ile insan Kur’an ile İncil’den herhangi birisini temsil eder.) 

20- Kur’an’ı iyice okuyup bilmeden bu kitapların okunmasını tavsiye eder miyim? Kur’an’ı tam olarak okumamış birisinin bunları okuması zor bir ihtimal bana göre. Okuyanların kafası karışır sonra dinden çıkar, din değiştirir falan gibi şeyler olur mu? Bilmem, herkes özgür. İstediği dini tercih etsin. Zaten Kur’an’ı okumamış birisi İslam’ı da tercih etmemiştir ki, sadece ona Müslüman olduğu söylenmiş, o da kabul etmiştir. İncil, Tevrat okuyup din değiştirmesi mümkündür belki. Kur’an’ı bilen birisi için bunun mümkün olduğunu sanmıyorum. Ben din değiştiren birinin İslam adına bir kayıp olduğunu düşünmüyorum. Kişi için bir kayıp olabilir. 

21- Tevrat ve İncil gibi kitapları okumanın haram olduğunu söyleyen kimseler var (Bunlara hoca falan demek mümkün değil.) ve bunlar bize asla bu işi tavsiye etmiyorlar. Sanki onların tavsiyesini takan var diğer konularda da. (Bkz. Zina, kumar, alkol, faiz, yetim hakkı, öldürme, zulüm…) Allah’ın böyle bir yasağı yok. Yani Allah bize öncekilerin –bozulmuş- kitaplarını okumamızı yasaklamaz. Kur’an’da da bolca bahsi geçer kitap ehlinin. O halde nedir bu kitap ehli? Okumadan bilemem. 

22- İncil okuyup (Bilerek tercih sonucu Müslüman olanlardan.) kafası karışıp dinden (İslam) çıkmış birisine rastlamadım, duymadım da. Zira İncil veya Tevrat okuyup ne yapacağınızı anlamanız mümkün görünmüyor. İman ilkeleri, yaşam tarzı, ibadetler gibi bazı şeyleri oralarda açık olarak bulamazsınız. Birinin iyice anlatıp ikna etmesi lazım... (Zaten sonradan Yahudi toplumuna girmeniz mümkün değil. Belki Tevrat’a iman ederseniz ama Yahudi toplumuna giremezsiniz. O, dinden çok bir toplum meselesidir. Zaten Tanrının halkı diye anılırlar. Biraz ırkçı bir yapıları vardır.)


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat