...

9.1.2017
4478

KUTSAL KİTAP OKUMALARI 1/3

Tevrat ve Zebur'dan sonra İncili'i de okudum. (İncil cep kitabı ve minicik yazısı ile 550 sayfa, canım çıktı okuyana kadar. Bunlar birer kutsal kitaptır bağlıları ve iman edenleri açısından. Biz de bunların Allah tarafından gönderildiğine iman eder ve fakat tahrif edildiklerine inanırız. Yine de bu, takipçileri nezdinde kutsal kitap olmalarını değiştirmez.) 

Netice: 

1- Yahudiler hakkında pek fazla bilgim olmadığına karar verdim. Bilgimi artıracağım. Hıristiyanlar hakkında da bilgim olmadığını gördüm. Onu da artıracağım. Ne işime yarayacağını sormayın ne olur? 

2- Tefsir ve rivayetlerin bazılarının kaynağını bizzat gözlerimle Tevrat'ta ve İncil’de gördüm. 

3- Tevrat akıcı bir kitap, Zebur isyankar bir ergenin şiir defteri gibi. 

4- Tevrat'ta geçen hikayeler Kur'an'dakine benzer görünüyor ilkin fakat detaylarda olay çok başka yerlere gidiyor. (Lut'un kızları babalarını sarhoş edip soylarını devam ettirmek için... Yok deve!) 

5- Tevrat ile İncil arasında bazı benzerlikler var. Tamam, epey benzerlik var. Birisi eski anlaşma birisi yeni anlaşma. (Ahd-i Atik, Ahd-i Cedid) Tanrı ile 
pazarlık, anlaşma gibi şeyler… Mevzu derin pek girmeyeceğim. Tanrı ile sözleşme gibi yani. Hatta bir Yahudi filminde tanrılarını yargılıyorlardı sözleşmeye uymadığı için. (God On Trial 2008) 

6- Tevrat’ın ihtiva ettiği pek çok şeyin eski medeniyetlerden alındığı tahmin ediliyor. Yazarlar epey akıcı bir dil kullanmaya çalışmışlar. Secere sayarken hariç. 

7- Tevrat sanırım Musa’dan 500 yıl sonra kaleme alınmış, İncil ise İsa’dan 170 yıl sonra gibi. 

8- İncil okumak çok zor. Matta, Markos, Luka, Yuhanna neredeyse aynı şeyler. Kopya gibi. O yüzden sürekli tekrar okuyorum hissine kapıldım. 

9- İncil, bildiğiniz risalelerden oluşuyor. (Risale: Mektup) İsa’dan çok sonra yazılmışlar yani mektup olarak. Genellikle öğrencileri rüyalarında yahut çölde bir ışık görüyorlar (Rab İsa), yahut esinlenme, ilham falan gibi şeylerle onlara yazdırılıyor. Yazmıyorlar, yazdırılıyor. Kendilerinden bir şey yok yani, öyle diyorlar. (Benzerliği fark etmişsinizdir… Arabi, Mevlana, Rabbani, Said Nursi vb. Bu benzerlik doğal olarak akla geliyor yoksa bir ima ve kastım yok.) 

10- Risaleler çeşitli halklara yazılmış ve çoğunu Pavlus yazmış. Rüya bölümleri çok fazla. Bu rüya bölümlerinde bazılarını çocuklara okudum. Masaldan bile dehşet. 7 sayısı onlarda da önemli. Adamlar sürekli mucize ve rüya görmüşler. 

11- İçindeki hikayeler evliya menkıbelerinin öncüleri. Evliya menkıbeleri okuduysanız hiç yabancılık çekmezsiniz. (Kopya mı çekti yoksa bizimkiler?) 

12- İncil okumak sahiden zor zira Türkçe’ye çeviri yaparken kelimeler özellikle İslam ıstılahına benzemesin diye özel çaba sarf edilmiş. Rüyaya görme, mucizeye belirti falan gibi acayip bir dil kullanılmış. İnkara yadsıma… Yargı çok çeşitli anlamlarda… Dahası da var. Özellikle Arapça kökenli olmayanlar seçilmiş ama bu, anlaşılmayı zorlaştırıyor. Zira o kelimeler din dili değil son dönemin Türkçe’ye kazandırılmış uydurmaları. Sırf İslam’ın kelimelerini çağrıştırmasın diye bu kadar zorlama saçma geldi bana çeviride. 

13- Tevrat, İncil, Zebur… Bizim bildiğimiz anlamda ahiret bilinci açık değil. Hatta çok dikkat ettim, ahirette bir sorumluluk ve hesaba çekilme şeklinde bir anlayış ve yükümlülük yok. 

14- Tanrının tek oluşuna vurgu varmış gibi dursa da hemen akabinde oğlu olması, yardımcısı olması ve eksik tanrı tasvirleri ile bu yok ediliyor. Örneğin tanrı ile güreşip yenebiliyorlar veya tanrı şeytandan göklerin hükümranlığını savaşarak geri alıyor falan. 


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat