...

16.6.2020
12126

İsrail’in Filistin ateşine ABD çırası

Amerika’nın desteğiyle Siyonist  İsrail, 1967  yılındaki ‘Altı Gün Savaşı’ sırasında Batı Yaka ve Doğu Kudüs’ün de aralarında olduğu toprakları işgal etmişti. 

Siyonist İsrail, o dönemden beri işgal ettiği o bölgelerde ‘Yahudi yerleşim birimleri’ kuruyor. 

Şimdi ise Siyonist İsrail, işgal ettiği ve ‘Yahudi yerleşim birimleri’ oluşturduğu o Filistin topraklarını ‘ilhak’ etmeye hazırlanıyor.

Ve maalesef Birleşmiş Milletler (BM), bu bölgeleri halen işgal altındaki bölgeler olarak tanımladığı halde (!).. 

Filistinliler ise Batı Yaka ve Gazze Şeridi’ni kapsayan bölgede bir devlet kurmak ve Doğu Kudüs’ü başkent yapmayı hedefliyor.

Bu nedenle Filistinliler, ‘ilhak’ kararına sadece karşı çıkmakla yetinmeyecekler. Uluslararası Toplum devreye girip işgali meşrulaştırma girişimi olarak ABD destekli Siyonist İsrail’in ‘ilhak’ kararına engel olmaz ise silaha sarılıp vatan topraklarını kanlarının son damlasına kadar savunmaya kararlı. 

Çünkü, bu topraklar onların yani Filistinlilerindir.

Nitekim; İsrail hükümetinin, Batı Yaka’daki ‘Yahudi Yerleşim Bölgeleri’ni ‘ilhak’ hazırlıklarına karşı Filistin lideri Abbas, İsrail ve ABD ile imzaladıkları tüm anlaşmaların geçersiz olduğunu duyurması o kararlılığın bir ifadesidir.

İlhak kararı hukuk ihlalidir

Siyonist İsrail’in sürdürdüğü işgal ve terör eylemleri hiçbir şekilde kabul edilemez olduğu gibi İlhak kararı’ kelimenin tam anlamıyla eşkıyaca bir davranıştır.

‘İlhak’ kararı uluslararası hukuk ile bağdaşmayan, İşgali meşrulaştırma girişimidir. 

Ayrıca; Siyonist İsrail›in Filistin topraklarını ilhak etmesi halinde Ortadoğu’da geleceği belli olmayan yeni ve çok ciddi olumsuz gelişmeler yaşanacağı kuvvetle muhtemeldir.

Bunun sorumlusu ise Siyonist İsrail ile suç ortağı (sarı Şeytan) Trump başkanlığındaki ABD yönetimi olacaktır.

Çünkü ‘İlhak planlarıABD Başkanı Donald Trump’ın tartışmalı ‘Ortadoğu Planı’nın bir parçası olduğu unutulmamalı.

…Ve yine unutulmasın ki; suçu işleyen kadar işletenler suçludur. 

Kısacası:

Siyonist İsrail, bu kararıyla Ortadoğu’yu cehenneme çevirecek bir ateşi yakmış olacak, ABD ise bu ateşi tutuşturan çırayı veren olarak tarihe geçecek.

Siyonist İsrail hükümeti 1 Temmuz’dan itibaren ‘ilhak’ planlarına ilişkin stratejiyi açıklaması bekleniyor. 

Uluslararası Toplum, şartlar ne olursa olsun Siyonist İsrail hükümetinin uluslararası hukukun ihlali olan planlarını uygulamasına müsaade etmemelidir.

Siyonist İsrail ile İlhak’ edilmesi halinde planları onaylayacağını daha önce açıklayan ABD yönetimi en sert şekilde uyarılmalı.

Türkiye, İran, Pakistan, Malezya, Endonezya ve Arap Birliği ile Avrupa Birliği üyesi ülkeler, ‘ilhak’ kararına karşı çıkmaları yeterli değildir. Siyonist İsrail, sert bir şekilde hem kınanmalı hem de İsrail’e yönelik yaptırım tehditleri devreye sokulmalı.

İsrail, ‘ilhak’ kararından vaz geçmeli

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), 1967 sınırları üzerinde başkenti Doğu Kudüs olacak bir Filistin Devleti’nin kurulması ile Filistin halkının haklarının tam olarak gerçekleştirilmesi için verdiği mutlak desteği yineleyerek, İsrail’in Batı Yaka’nın bazı bölgelerinin ‘ilhak’ını ise tamamen reddetme kararını aldı.

Bu kararıyla İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Filistin’e önemli bir destek vermiş olduğu gibi ABD destekli Siyonist İsrail’e Filistin’in yalnız olmadığını anlaması bakımından anlamlı bir mesaj verilmiş oldu.

Siyonist İsrail ‘İlhak’ yerine doğru yol olan ‘iki devletli çözüm’e dönmeli ve müzakereler başlatmalı.

Unutulmasın ki; Filistin’de ikinci bir çıkış yolu yok.

Şimdi, hukuk dışı ve dayatmacı yöntemlerle, kabul görmeyecek kararlar alarak kanın akması ve çatışmaların yeniden başlamasına sebep olacak girişimlerden sakınılmalıdır.

Diplomasi ve diyalog kapıları açık tutularak karşılıklı güven ve huzur için uzlaşıcı, hakkaniyet ve barış içerikli projeler geliştirilmeli.

Şu gerçeği herkes bilsin ki; Filistin halkının umutlarını karşılayan adil ve kapsamlı bir çözüme ulaşılmadıkça bu coğrafya’da İsrail de güvenlikte ve huzurda olamayacaktır.

 


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz