...

2.4.2021
2992

EY NEFS-İ EMMARE !

Değerli dostlar her şeyin sahibi ve yaratıcısı olan Yüce Rabbimizden gaflet, nefsin her şeyi sahiplenip yalnız kendisinin güç sahibi olduğunu düşünmesine sebep olur. 

Evet var olan her şey tasarrufunda bulunan bütün eşyanın sahibi hakikisini unutan, kendisini kendisine malik zannederek her şeyin kendi hakimiyetinde olduğu zannına kapılır. Ve başkaları da, bilhassa sebepleri kendisine kıyas ile, bunlarda her şeye hakim ve sahiptir düşüncesine sahip olur. Ve bu vesile ile, Allah'ın mülkünü, malını kendilerine taksim ederek Yüce Yaratıcının hükümlerine karşı gelmeye ve Rabbimizin icraatlarına muhalefet etmeye başlar. 

Halbuki Cenab-ı Hak tarafından insanlara verilen benlik ve hürriyet, Allah'ın sıfatlarını anlayabilmek için bir ölçü olmak üzere insana verilmiştir. Maalesef insan su i ihtiyar ile bu duyguları yerinde kullanmayıp dalalete sapmıştır. Bu ince hakikati, bir parça akla yakınlaştırmaya çalışacak olursak: Hak olan islamiyet'ten gaflet ile beslenen benlik duygusu, Yaratıcımızın sıfatlarını idrak edebilmek için bir vahid-i kıyastır. 

Çünkü insanlar görmedikleri şeyleri kıyas ve temsiller ile bilirler. Mesela: Bir adam Cenab-ı Hakk'ın Kudretini anlamak için bir taksimat yapar: "Buradan buraya benim kudretimdedir, bundan o yanı da Onun Kudretindedir" diye hayali bir çizgi çizmekle meseleyi anlar. Sonra o hayali hattı bozar, hepsini de Rabbine teslim eder. Çünkü nefis, nefsine sahip olmadığı gibi cismine de sahip değildir. İnsanın cismi, ancak acayip bir makine i İlahiyedir. Kaza ve kader kalemiyle Rabbimizin Kudretinin bir cüz ü o makinede çalışıyor. 

Binaenaleyh insan o benlik ve sahiplenme davasından vazgeçmekle, mülkü gerçek sahibine teslim etsin, emanete hıyanet etmesin! Eğer hıyanetle bir zerreyi nefsine dayandırıp ben kendi gücümle bu işleri yapıyorum dese, Allah'ın mülkünü cansız şuursuz sebeplere taksim etmiş olacaktır. Ey nefsi emmare, kesinlikle şunu iyi bil ki, senin hususi ama pek geniş bir dünyan vardır ki; Emeller, ümitler, akrabalar ve ihtiyaçlar üzerine bina edilmiştir. En büyük temel taşı ve tek direği, senin vücudun ve senin hayatındır. Halbuki o direk kurtludur. O temel taşı da çürüktür. Hasılı, esastan aciz ve zayıftır. Daima harap olmaya hazırdır. Evet bu cisim ebedi değil, demirden değil, taştan değil, ancak et ve kemikten ibaret bir şeydir. Ani olarak senin başına yıkılıyor, altında kalıyorsun. Bak mazi senin gibi dünyadan göçmüş olanlara geniş bir kabir olduğu gibi, istikbal zamanı da geniş bir mezaristan olacaktır. Bugün sen iki kabrin arasındasın; artık sen bilirsin!


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat