...

13.10.2021
206

KÖTÜLÜĞÜN KISASI

İslam Felsefesinde kısas, öngörülen cezanın misli ile cezalandırılması demektir. İslam Ceza Hukuku olan Ukubat, cezaları Allah’a karşı işlenmiş suçlar ve kişiye karşı işlenmiş suçlar olmak üzere temelde ikiye ayırır.

Ancak biz bu yazımızda suçları bu kıyaslamanın dışında tutacağız. Hatta birçoğumuza göre suç bile sayılmayacak ufak tefek kötülüklerimizin aslında Hakk nezdinde nasıl bir kısasa tabi tutulduğunu göreceğiz.

Misli ile cezalandırmanın anlaşılabilmesi için önce misli kelimesinin ne ifade ettiğine bakmak gerek. Misli kelimesi denk- benzer ölçüt- eşit anlamına gelmektedir. Bu nedenle askeri bir tabir olan misilleme ya da halk arasında kullanılan misli misline ifadeleri ile anlatılmak istenen şey, tam karşıtı ifade eden denkliktir.

Efendim, sosyal hayatımızda bazı tabirler vardır. “Etme bulma dünyası diye boşuna dememişler” den tutun da karma inancına yani “ne yaparsan yap sana geri dönecektir” inancına kadar toplum bilinçdışında da yer edinmiş bir olgu bu aslında. Bu nedenle işin İslami boyutunu göz ardı etmeden hemen bir ayet ile kötülüğün kısasını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Şura suresi 40. Ayet:

Bir kötülüğün karşılığı, onun gibi bir kötülüktür. Fakat kim affeder ve arayı düzeltirse, onun mükafatı Allah’a aittir. Şüphesiz O, zalimleri sevmez.

Yunus Suresi 27. Ayet:

Kötü işler yapmış olanlara gelince; bir kötülüğün cezası misliyledir ve onları bir zillet kaplayacaktır.

Görüldüğü üzere bu hayatta kötülük kazanmış olanlar, Allah katında kısasa tabi oluyor ve deniliyor ki; sen ancak bu kötülüğünün kısasını yaşayacak ve o kötülüğüne benzer bir kötülük ile cezalandırılacaksın. Yani kötülüğüne denk bir kötülük seni bulacak. Yani yaşattığını yaşamadan ölmeyeceksin.

İyilik eden iyilik bulur kötülük eden kötülük bulur atasözünden anlatılmak istenen tam olarak da budur. Hakk nezdinde her iki olgununda kısası vardır. Ancak Rabbimiz iyilikten yana olduğu için iyiliğin kısası ise şu şekildedir,

En’am Suresi 160. Ayet:

Kim bir iyilik yaparsa, ona on katı vardır

Kötülüğün cezası 1-1 iken iyiliğin karşılığı 1-10’dur. Bu nedenle iyilik iyileştirirken kötülük hastalandırır. 

O zaman bizlerde başımıza gelen iyilik ve kötülüklere bu pencereden baktığımızda, aklımıza şu gelmelidir: Eğer ben bugün üzülüyorsam geçmişte de birini üzdüğüm içindir. Eğer bugün benim kimsem yoksa, geçmişte de herkesi terk ettiğim içindir. Ya da eğer ben bugün sokağa çıktığımda 10 kişi ile selamlaşıyorsam geçmişte bir kişiye selam verdiğim içindir. Eğer ben bugün 1 aç kimseyi doyuruyorsam ileride de 10 kişiyi doyurmuş gibi mükafat göreceğimdir.

Bu nedenle iyiliğin ve kötülüğünde kısası olan bu Hakk dergahında, en iyisi mi kötülükleri iyiliklere çevirmek. Başımıza gelen kötülüklere bu pencereden bakıp ders çıkarmak. Sonuçta iyi olmak gibisi yok… Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat