...

24.2.2021
1979

Zaman

Sevgili okurlarım, merhaba

Bir haftayı daha geride bıraktık. Bu hafta da sizleri Kur’an ile buluşturma niyetindeyim…

Hayatın bir imtihan yeri olduğu çocukluğumuzdan beri söylene gelen bir sözdür. Çocuk kalbimiz ile bu sözü anlasak dahi, sonrasında gelişen süslü ve cazip günahlar kalplerimizi paslandırabilir. Ne var canım bunda deyip bazı hatalar yapar, bir ben miyim bunu yapan deyip işin içinden çıkmaya kalkışabiliriz.

Ancak İslam inancı fıtratın korunmasını emreder. Fıtratımız ise tertemizdir. Bu nedenle insana ve topluma zararlı olan ,bizi kirleten şeyler haram kılınmıştır. Bu da biz Müslümanların çok iyi bildiği bir konu elbette. Fıtratımızı bozan günahlar ise bizi Allah yolundan alıkoyar.

Bir başka deyişle, haram helal demeden sadece nefsi arzularımıza göre kendimize yön bulmak bizi ancak saptırır. Bu sapma hali hüsrandır. Hak yoldan çıkmak, bu şekilde başlar.

Halbuki Yunus Emre şöyle demiştir.

“Yola çıkıp varmayan, yoldan çıkıp varan yoktur.”

İşte Yaratıcımız, bizi böylesi bir imtihana tabi tutar. Dileyen doğru yolda devam eder, dileyen doğru yoldan çıkar. İkisi de en sonunda hak ettiği karşılığı eksiksiz alır.

Kimileri için doğru yolun ne olduğu tartışma konusu olmuştur. Bizim inancımıza göre en doğru yol Allah’ın yoludur. Çünkü Allah kötülüğü emretmediği gibi bize hak olanı söyler.

Zira Asr suresi şöyledir:

“1. Asr( Akıp geçen zaman)’a andolsun ki,

2. Gerçekten insan, ziyandadır.

3. Ancak, iman edip de salih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka.”

Bu ayet açık bir şekilde Müslümanların benimsediği doğru bir yoldur.

Ancak öz eleştiri yapmak gerekirse böylesi bir ayete sahip olmamıza rağmen, bizlerin de hak yoldan çıktığı olmuştur. Bu gün Batı ve Uzak Doğu bizlerden daha eğitimli ve kültürlüdür. Müslümanların bu cahil tutumu, bizleri hüsrana ve ziyana sokmuştur. Ancak unutulmamalıdır ki, biz Müslümanlar birbirimizle olan ilişkimizde hayır üzerine olur, doğruyu tasdik edip uygular ve sonunda sabır edersek, Allah’ın bizlere çizdiği yola tekrar gireriz.

Bu yola girmenin tek yolu ise kalbimizi ve vicdanımızı dinlemekten geçiyor. Fıtratımız orada bizimle.

Zira diğer türlü sadece nefsimizle baş başa kaldığımızda, yani sadece zevk ve heveslerimiz bizi yönlendirdiğinde, sokaklar sigara izmariti ve çöpten geçilmiyor. Kimse birbirine yardım etmiyor. Bu en basit örneklerde bile görüldüğü üzere, toplum olarak daha da bataklığa sürükleniyoruz.

Bu nedenle artık herkesin elini, taşın altına koyma vaktinin geldiğini düşünmekteyim.

Herkese iyi haftalar dilerim.

 


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz