...

7.4.2021
1867

SIR

Herkese mutlu haftalar dilerim,

Bu hafta sizlere anlatılan gelen bir kıssadan bahsetmek istiyorum. Hz. Musa’nın kıssası…

Bilindiği üzere Hz. Musa (as) , Allah ile konuşması hasebiyle “Kelimullah” olarak tanınır. Yani Allah ile karşılıklı kelam etmiş bir peygamber. Üstelik Kur’an’da en çok zikir edilen yani adı geçen peygamber.

Hz. Musa (as)’nın ilginç bir hikayesi vardır. Firavun’un sarayında büyümüş, gençliğinde bir kavgaya karışmış ve bir Mısırlının kazayla ölümüne neden olmuştur. Bu nedenle Mısır’dan kaçmış ve bu sırada Medyen’de Hz. Şuayb ile tanışmıştır.

Risalet görevi verildikten sonra Firavun kavmine geri dönmüş ve onları Allah’a iman etmeye çağırmış. Ancak Firavun bütün ayetleri görmesine rağmen kibrine yenik düşmüş ve inkar etmiştir. İsrail oğulları ile Mısır’dan ayrılırken, herkesin malumu Kızıldeniz ikiye ayrılmış ve Firavun ve ordusu oracıkta suda boğulmuştur. 

İşte bu tebliğ görevi sonrası Tur dağına çıkıp Allah ile konuşmaya başlamıştır. Bu konuşmaların birinde Allah, Hz. Musa’ya şöyle seslenmiştir:

 “ Git, İblisten bir sır öğren” 

Bunun üzerine İblis ile karşılaşan Hz. Musa’ya İblis, şu sırrı vermiştir:

“ Ben deme, Ben gibi olursun”  ( Feridüddin Attar)

Evet, görüldüğü üzere İblis, “Ben” Diyerek şeytanlaşmıştır. İblisteki benlik o kadar şiddetliymiş ki onu kibre götürmüş ve İlahi buyruğa isyan etmesine neden olmuş. Kendisini yaratan haliyle ondan daha üst bir makamda bulunan Yaratıcısı için “Sen”, secde etmesi emredilen insan için, “O” diyememiş ve böylece Allah’ın laneti ile karşılaşmış ve cezası Cennet’ten kovulmak olmuş.

İnsan için bir benliğinin olması,  kendisini düşünmesi ve anlamlandırması elbette doğru buna denecek bir şey yok. Ancak gerektiği gibi kulluk etmeyip Allah için “Sen” diyememek, ya da sırf daha fazlasında gözü olduğu için helal haram demeden ”ben” demek işte tam da İblisin bizlere verdiği sır. 

Her olayda öne çıkmak, bir vadi dolusu altının olsa bir ikincisini istemek, fakirlere aldırış etmeyip servetine servet katmak, en güzeli ve en yakışıklının senin olmasını istemek, hep en sevilen ve hep en sayılanın sen olmasını istemek, kurallara uymamak, dedikodu yapmak, çalmak çırpmak kısacası helal-haram, hak-zulüm-, doğru- yanlış demeden hep “ben” demek, işte şeytanlaşmak.

Bizlerin demesi gereken önce “O” demek. Bizi yaratan, bizi barındıran, bizi rızıklandıran bir “O”. Sonra “Sen” demek, sırf O’nun rızasını kazanmak için... Bütün bunların neticesinde ise ancak Kulluğa ulaşmak gerek. O’nun bizden razı, Bizim de O’ndan razı olduğumuz bir kulluk…

İyi haftalar dilerim.Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat