...

28.10.2020
2620

MUTLULUĞA DAİR

Merhabalar sayın Tavşanlılılar,

En son yazımda, toplumumuzun gidişatı hakkında yazarak iyilikten bahsetmiştim. Bugün ise iyiliğin, deyim yerindeyse, kuzeni olan mutluluktan bahsetmek istiyorum.

Mutluluk her insanın olmazsa olmazı. İnsan ne ile yaşar sorusuna benim cevabım, mutluluktur. Hem de en başından beri. Şöyle bir anıyı, sizlerle daha da yakınlaşmak adına paylaşıyorum.. J

İlkokul mezuniyet töreninde herkese falanca avukat olmak istiyor, falanca doktor olmak istiyor diye seslenilirken sıra bana gelince, İsmail Cenk Akan, mutlu olmak istiyor diye seslenildi. Benim için mutlu olmak bu kadar önemliydi işte..

Dönelim bizim konumuza. Mutluluk elde edilmesi güç bir şey. İnsan bir anda umutsuzluğa kapılıveriyor. Ancak her koşulda mutlu olmaya inanmak lazım. Mutluluktan ümidi kesmemek gerekiyor. Ümidi kesmemek diyorum çünkü hayatımızın bir parçası olarak, imtihana tabi tutuluyoruz. İmtihanın keskinleştiği vakitlerde, çoğu zaman başlarımızı göğe kaldırıyoruz ve diyoruz ki; Ey yerlerin ve göklerin Rabbi, ne zaman gelecek yardımın ? Ne zaman bana yüzünü döneceksin ?

İşte hikmet gereği de bu durumlarda, mutluluğun ilahi bir planla bizlerle buluştuğunu görüyoruz. En beklenmedik anda karşılaştığımız bir insan, o insanla girilen derinlemesine muhabbet bizi belki de yıllarca sürecek bir mutluluğa sürüklüyor. Geçmişte kalan mutsuzluğumuzu unutup, yolumuza devam ediyoruz.

Mutluluk için belki de söylenmiş en doğru söz, Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) ‘den geliyor.

“Benim mutluluğum namazdadır.” (AhmedibniHanbel, Müsned, III,128.)

Günümüzde insanların geçim sıkıntısı ile boğuştuğu bir ortamda mutluluk, lüks olarak görülmekte, mutsuz ebeveynler mutlu çocuklar yetiştirememekte. Mutsuz büyüyen çocuk, ileride sorun çıkarmakta ve yanlış yollara, mutlu olabilmek adına, sapmakta bu da kaçınılmaz hataları beraberinde getirmekte.

Mutsuzluğun asıl kaynağı olan nefis arzusunu ise çoğu insan gözden kaçırıyor. Her ne olursa olsun mutluluğu tatminde arıyor. Tatminsizlik başlayınca, mutsuzlukta beraberinde geliyor.

Ne var ki Kuran’ı okuyarak kavramış bir birey, bu güç durumun çok basit bir bakış açısı ile üstesinden geliyor.

“ Yoksa insan her istediğini elde edeceğini mi sanır ?” ( Necm suresi, 24)

Her isteğimizin sonuçlanmayacağını anlamak, ilk başta insana büyük bir huzur verir. Nefsin bir an olsun rahatlar ve der ki ; evet ya, zaten her isteğim olmuyor. Ancak nefis durmaz. Vesveseler daha çok artar. Ancak olayın çözümlendiği yer, bu ayeti başka bir ayetle beraber yorumlamaktır.

O ayet ise ;

“ Nefsini arındıran kurtuluşa ermiştir.” ( Şems suresi, 9)

Bilindiği üzere kurtuluş cennettir. Nefis, cennette ait olduğu yere dönmüştür. Ait olunan yer, Rahmanın huzurdur. Cennet ise bu nedenle mutluluğun adıdır.

Mutlu olmaya giden yol nefis arındırmaktan geçmektedir. Çünkü nefis daima kötülüğü emreder. O emrettikçe insan mutsuz olur. Adeta insanın içindeki düşmanıdır. Bu düşman için ise,

Allah kendisini dost olarak sunar insana. Belki de insanın sırrı budur. Nefsin isteklerini, kalbinde taşıyan insan, aklını Kuran ile yoğurup, Ruhullah’a ulaşacaktır. Ruhtan gelen hissiyat akıl süzgecinden geçilerek kalbe damlar. Kalp tatmini böylelikle nefis yoluyla değil ruh yoluyla elde eder. Buna da sevgili okurlar, huzur diyoruz.

Nefis ancak Ruhullah’a kavuşmak ile tatmin olacaksa, bunun en güzel yolu ibadettir, namazdır. Namazda nefis, Rabbine boyun eğer ve secdede karşı konulamaz bir rahatlık hissi oluşur. Bu his Düşmanın yenildiği yerdir. Çünkü insan namazda Rabbiyle konuşmuş, dostu olan Allah ise ona yetmiştir. Bu nedenle olsa gerek yukarıda ki hadiste denmiştir ki; “ Benim mutluluğum namazdadır.”

Peki biz her gün bizi namaza çağıran daveti işitmiyor muyuz?

-haydi namaza, haydi namaza

-haydi kurtuluşa, haydi kurtuluşa

O halde daha neyi bekliyoruz mutlu olmak için ? -Haydi namaza,- haydi kurtuluşa…


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz