...

16.6.2021
299

MUSA ve MİSAFİRİ

Efendim rivayet odur ki, bir zaman İsrail-oğulları, Firavun zulmünden kurtulup Mısır’dan çıkınca bir şükran gereği Allah’ı misafir etmek istediler. Allah için görülmemiş bir sofra hazırlayacaklarını O’nun da teşrif etmesini istediler. Bu dileklerini Hz. Musa’ya ilettiklerinde, Musa(aleyhi selam) onlara kızdı. Allah’ı tenzih ederim dedi. Fakat Allah ise Musa (O’na selam olsun)’ya vahiy etti ve dedi ki; “Söyle onlara, davetlerine icabet edeceğim…”

Efendim bu haberi duyan İsrail-oğulları, hemen büyük bir ziyafete koyuldular. Çok büyük bir şölen hazırlandı ta ki Kurtarıcıları konuk olsun. Bu sofra hazırlana dursun, uzaklarda bir gariban belirdi. Sofranın hazırlandığı alana doğru geldi ve Musa( as) ile karşılaştı. Aç olduğunu bir parça yemek vermelerini istediğini söyledi. Musa(as) sofraya Allah’ın geleceğini, işin ucundan tutup da yardım etmesi gerektiğini söyledi.

Sofra hazırlandı hazırlanmasına ama bir türlü beklenen konuk teşrif etmemişti. Uzun bekleyişin sonunda dayanamayan halk en sonunda Musa(as)’nın yanına gidip neden gelmediklerini sordu. İşte bu sırada Allah, Musa(as)’ya vahiy edip şöyle buyurdu:

“Sizin sofranıza icabet ettim ancak Beni geri çevirdiniz. Ben sizin yanınıza gelen o garibanla birlikteydim. Onu doyursaydınız, Beni doyuracaktınız.”

İşte Rabbimiz. Şimdi sizlere sorarım, hangimiz de bu merhamet var? Hangimiz bu kadar ince düşünür? Tabi ki de bizler beşeriz buna diyecek bir şey yok. Ben sizlerin dikkatini, Yaratıcımızın fıtratına düşünmeye itiyorum. İşte bizi insan yapan bu merhamet O’nun üflediği ruh..

Firavun, Karun veya günümüz zenginleri. Kapitalist düzen! Sizce onlarda bu merhamet var mı yoksa dünyanın nimetlerini sömürenler tam da onlar değil mi?

Bu konu Kur’an’da şu ayette geçer.

Beled Suresi, 12- 18. Ayetler:

12. Sarp yokuşun ne olduğunu bilir misin?

13. O, köle azat etmektir.

14. Yahut aç olduğu hâlde elindekiyle başkasını doyurmak!

15. Yakınlığı olan bir yetimi,

16. Yahut ezilmiş,

17. Boynu bükük bir yoksulu.

18. Sonra iman edenlerden, sabrı birbirlerine tavsiye edenlerden, merhameti birbirlerine tavsiye edenlerden olmak.

Görüldüğü üzere, rivayete paralel bir şekilde, boynu bükük yoksullara, ezilmiş ve darda kalmış insanlara yardım etmek gerekiyor. Eğer biz onlara yardım etmezsek bilelim ki onların yardımcısı Allah’tır. Kaldı ki biz ise bu açlıktan sorumluyuz. Bir başkası dışarıda soğukta üşürken, bizler evimizde ısınamayız. Birimiz üzülürken, birimiz sevinemez. Çağımız maddi olarak teknoloji, manevi olarak empati yapma çağıdır. Allah’ın rızası doğrulukta ve iyilikte. Bu nedenle kapımıza gelenleri kovmamak lazım, daha çok birbirimize destek olmalıyız. Yunus Emre’nin bir dizesi ile yazıma son veriyorum.

“Bölüşürsek tok oluruz

Bölünürsek yok oluruz”  


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat