...

2.12.2020
4649

KELAMADAİR

Haftanın ortasından herkese Merhabalar,

Bu hafta başlığımız, kelam… Öncelikle kelamın sözlükte geçen anlamına bakalım, sonrasında Kur’an’da kelam hakkında neler denmiş onları inceleyelim ve kendi düşüncelerimizi de paylaşalım..

Efendim kelam Türk Dil Kurum’u sözlüğünde, söyleyiş biçimi, olarak tanımlanmış. Bilindiği üzere, her sözün güzelliği onun söylenişindedir. Çünkü söz ve onun söylenişinde, duygular yatmaktadır. Bu duygular çoğu zaman bilinçdışında yatan ifadelerdir. Elimizde olmayarak bir anda söyleyiverdiğimiz sözler aslında, karanlık tarafımızdan gelen, haset, kin ve öfke gibi duygularımızın ifadesi olabilir. Ancak bu her zaman böyle olacaktır diyemeyiz. Kişinin duygusuna göre sözlerimiz sevinç ve coşku da içerebilir.

Gözlemlediğim üzere çoğu zaman sözlerimizin söyleniş şekli, kendimizi ele verse de sadece ele vermekle kalmaz , çoğu zaman istenmeyen diyaloglara ve karşılıklı çekişmelere sebep olur. Bu çekişmeler sonucu karşı taraf ile aramız bozulabilir hatta küsebiliriz. 

Bu mühim konu Kur’an-ı Kerim’de şu ayette geçmektedir. ”  Kullarıma söyle: En güzel sözü söylesinler. Çünkü şeytan aralarını bozar. Çünkü şeytan insanın apaçık bir düşmanıdır. ( İsra suresi, 53.ayet)

Görüldüğü üzere ayette Yüce Allah, yukarıda bahsettiğim kin, öfke gibi duyguların kaynağını Şeytan olarak belirtmiş. Şeytanın ise ancak düşman olduğu, bu nedenle insan ilişkilerinde ara bozucu olduğu ifade edilmiştir.

Evet, açıkça belli olduğu üzere, şeytan insanların arasını bozmak için kelamı kullanıyor ve bizi ötekine karşı öfke, haset, kin gibi duygulara iterek  bu zor durumda bırakmaya çalışıyor.

Ne var ki bu tuzaktan kurtulmanın yolu ise ancak şuradan geçiyor. Kişi öfkeye kapıldığında öfkesine teslim olmayacak, öfkenin şeytandan olduğunu bilecek, kendini şeytani düşüncelerden arındıracak ve karşısındakine  bu hal ile sözün en güzelini söyleyecek.

Gerçekten de güzel söz başka bir ayette belirtildiği gibi, her zaman olumlu sonuç veriyor. 

Görmedin mi, Allah güzel bir sözü nasıl misal getirdi? Güzel bir söz güzel bir ağaç gibidir; onun kökü sabit, dalları ise göktedir.

Bu ağaç, Rabbinin izniyle her zaman meyvesini verir. Allah böylece insanlara misaller getirir ki, düşünüp öğüt alsınlar.  ( İbrahim Suresi, 24. ve 25. Ayet) 

 

Evet sevgili okurlar, güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen güzel yaşar demiş atalarımız. Biz de güzel düşünüp güzel sözler söyleyelim ve sözün ancak en güzeline tabi olalaım…

Herkese iyi haftalar dilerim..


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz