...

28.4.2021
539

Din Adamları

Sevgili okurlar merhaba,

Bu hafta sizlere Peygamberimizden bir örnek vereceğim. Bilindiği üzere Hz. Muhammed 40 yaşındalarken tebliğe başlamış ve daha ilk yıllarından itibaren Mekke’de çok büyük bir etki bırakmıştır. Mekkeli müşrikler kendi bayağı çıkarları uğruna Peygamberimizi(sav) durdurmak için türlü çabalara girişmiş, ancak istedikleri sonuca varamamıştır. Yine bu çabalarından birinde bir grup Mekkeli Ebu Talip ile görüşmüş, Hz. Muhammed(sav)’in İslam davasından vazgeçirmeye çalışmışlardır. Bunun üzerine süren görüşmeler sonucu Ebu Talip ile Hz. Muhammed(sav) görüşmüş ve Peygamberimiz(sav) şu mükemmel ifadeyi kullanmışlardır.

-“Ey Amca! Allah’a yemin ederim ki sağ elime güneşi, sol elime de ayı verseler yine de bu davadan vazgeçmem”

Biz Müslümanların da bu cümleleri sarf etmesinin vakti artık geldi. Bir elimize dünyalık nimetlerin hepsini, diğer elimize de bir mislini verseler yine de bizim, Allah ve Resulünden vazgeçmememiz gerekiyor.

Ancak üzülerek söylemek istiyorum ki, günümüz Müslümanları, iki elini de doldurmakla meşgul. Kişinin geçimini sağlaması, birikim yapması elbette son derece hakkı fakat, Allah yolunda harcamak, miskin, fakir, yolda kalmışları düşünmek en güzeli ve en merhametlisi.

Bunun yanında Müslümanlar böyle olduğu için, bazı Din Adamlarının bir elinde siyasi güç, diğer elinde maddi gücü tutarak, kendi davalarını güttüğünü görmekteyiz.

Oysa ki, bırakın siyasi gücü, bir eline güneşi diğer eline ayı vermeyi teklif ettikleri Peygamberimiz(sav), davamdan asla vazgeçmem demiş.

Durum apaçık ortada. Orta çağda kilise de benzer şeyleri gütmüş hatta bilindiği üzere daha da ileri giderek siyasi iktidarı tamamen ele geçirmiş. Krallar Papa otoritesi altında taç giymiş ve özgür düşünce Kilise baskısı ile yerle yeksan edilmiştir. Peki onlara bu uygulamaları Hz. İsa mı emretmiştir? Hz İsa öyle olduğu için mi Kilise böyle olmuştur. Yoksa Kilise’nin güttüğü amaç daha mı farklıdır ? Orta Çağ Kiliselerinin bu durumu Kur’an’da şöyle geçer :Tevbe Suresi, 34.ayet :

“ Ey iman edenler! Hahamlardan ve rahiplerden birçoğu, insanların mallarını haksız yollarla yiyorlar ve Allah’ın yolundan alıkoyuyorlar. “

Görüldüğü üzere, İlahi Kitabımız bizi bu konuda uyarmıştır. Her Din Adam’ı böyledir diyemem. İçlerinde gerçekten Allah’a iman etmiş kimseleri istisna kılmak durumundayım. Benim belirmek istediğim nokta dini yozlaştırarak insanları din ile uyuşturmak.

Halbuki, yol Hakk’ın yoludur. Bu yol bizlere adaleti, iyilik yapmayı ve yakınlara bakmayı emreder. ( Nahl Suresi, 90.ayet)

Geri kalan her türlü uygulamayı vicdan ve adalet testine sokuyorum.

İyi haftalar dilerim.Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat