...

8.9.2020
1143

İnsanız,Meraklarımız Varsa Varız?

Her birimiz, öncelikle birer meslek edinip, topluma katacağımız hizmetimizi belirler,  yetiştikten sonra da bu edindiğimiz meslekle  geçimimizi de sağlarız. Ama hayat bundan ibaret değil tabi. Hem mesleğimiz hem de, sosyal yanımız kişisel eğitimimizi sürdürmemizi gerektirir. Ben de, özellikle doğduğum toprakların atalarımın tarihini kültürünü araştırmaktan öğrenmekten  ruhumu beslediğimi hissediyorum. 

Bence; en düşük eğitim seviyesinden, en yükseğine kadar,  söyleyecek sözün olmalı. Bizimde  işimiz gereği her sosyal çevre ile iletişimimiz zayıfsa;    iyi hekimlik yapamazsın.  Ben de   bunun farkında ve içinde olan bir insan olarak; olabildiğince hala çok okurum, hem de  çok gezerim.  Yörük gibi bir hayatı keyifle yaşarım.  

Olayları değişik perspektiften değerlendirip ölçüp biçebilmeli insan . Analiz ve sentez yeteneğini geliştirmesi gerekir. Mükemmeliyetçi(obsesif ), paranoid(şüpheci) ve takipçi olman gerekir işini yaparken. Bir taraftan olmuyorsa başka taraftan olur. Anında değişik çevreye ve sürprizlere bir Yörük gibi uyabilmelisin. Hekimlikte iki kere iki, her zaman dört etmez. Bu yüzden hekimlik sanat kabul edilir. Bu yüzden hekimler biraz farklı yapıdadır.

 Çok eski dönemde ''tıbbiyeden her şey çıkar ara sıra hekim de çıkar'' derlerdi. 

Memleketimizin (Emet ve Tavşanlının ) işgal dönemindeki direniş hareketine önder olan kişiler de hekim idi. Dr Reşit Galip ve Dr.Fazıl Doğan beyler. Ülke siyasetine damga vurmuş Dr. Refik Saydam, Dr. Mustafa Kalemli  hekimlikle insanların dertlerine deva olurken, Millete hizmette de bulunanlar arasındadır.  Hekimler bir çok dalda başarılı insanlardır. Ayrıca Mahmut Ragıp Kösemihal’in babası da doktor. O konuya bilahare değineceğim.   Çoğu insana , sadece kendi işi ile yetinmek yetmiyor. 

Kara bir delik diye tarif edilen Osmanlının Kuruluş Dönemi bir çok araştırmacının ilgi alanıdır. Benim de tarihimiz ilgi alanımı oluşturuyor.  Geçmişte bu konuda en önemli hizmet yapanlardan biri Prof Dr. Sencer Divitçioğludur. Asıl işi ekonomi ve iktisattır. Bu profesör, tarih araştırmacılığına çok yeni boyutlar katmıştır. Matematiği, aksiyomatik olgu metodunu. Bu işte fen bilimlerinden, tıbbın   dallarından , psikiyatri ve adli tıptan yararlanılmalıdır ve yararlanılıyor da. Adli tıp ve dalları grafoloji bu konuda yararlanılabilecek en önemli bilimsel disiplinlerdendir bence. 

Hukuk tekniğinden mutlaka yararlanmalıdır. Bir şeyin olabilirliğini ispatlamanın bir başka yolu, aksinin olamıyacağının ispatlanmasıdır. 

Örneğin: Velayet davalarında olduğu gibi;  çocuğun babası olduğu iddia edilenin kısır olduğunu ispatlaması gibi. Bir olayın hayatın doğal hayatın akışına uygun olması bir başka yoldur. İddianın uygunluğuna karar verici hakim veya jüride, okuyucuda kanaat oluşturulması gerekir. 

Artık tarih, sosyal bilim penceresi ile yapılacak bilim olmaktan çoktan çıkmıştır.   Osmanlının Kuruluş Dönemi ile ilgili kaynaklar çok kısıtlıdır. Bu nedenle sözlü tarih, buluntular, o dönemlerden kalan izler,  gibi alanlar da  önem kazanıyor. Her yeni bilginin, daha yeni bilgi çıkıncaya kadar ömrü vardır. Bir çok bilinmezin olduğu bu dünya, araştırmacılara yeni fırsatlar sunmakta olduğu gerçektir. Fakat buna rağmen bu işleri yapanların birbirleriyle yaptığı tartışmalarda insan ilişkilerinde septik, şüpheci düşünceyi bir yana bırakmasının uygun olacağı kanısındayım.  

 Bana ''sen kendi işine bak ''derlerse, ben de ''herkes kendi işine baksın” diyorum. Bu işler kimsenin tekelinde değil.   Söyleyecek sözü olan söyler. Okuyucu kamuoyu, kanaatine göre kararını verir. Kimse kendi kanaatini başkasına dikte edemez. İnanıyorum ki, Tavşanlı ve çevresi tarih ve kültür yönünden hala bakirdir. Yöre birçok araştırmaya fırsat sunmakta olduğu gibi geniş bir öğrenci kitlesi de -öğretmenlerinin teşvikiyle - tarih ve kültür konularında çok duyarlıdır.

O yüzden de; bu tür her çalışmanın önemli katkı olacağına inanıyorum.İlerleyen günlerde araştırmalarımızı da bu köşeden paylaşacağım.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz