...

12.1.2022
175

HRİSTİYANLIK ve ROMA


Bu hafta sizlere İlahi dinlerin nasıl dünyevileştiğinden bahsetmek istiyorum.

Efendim bilindiği üzere Roma İmparatorluğu Pagan Kültürüne sahip bir toplumdu. Aynı Atina toplumu gibi, kendi isimlendirdikleri Tanrılarına tapıyorlardı. Gök cisimleri olan yıldızlardan ilham aldıkları bilgilerle yol bulmaya çalışıyorlardı. Aynı zamanda, bu Roma Felsefesini yaşatacak bir takım hayata dair hikmetleri vardı.

Gerçi bu hikmetler çoğu toplumda olmuş. Örnek vermek gerekirse Hermes, Nusaybin, Atina, İskenderiye gibi mektepler… Bu mekteplerin hayata dair birçok hikmetleri olmuş. Ancak bu hikmetler bazı zümrelerle paylaşılmış ve bu insanlarda toplumu istedikleri gibi yönetmişler.

İlahi irade ise, her defasında bozulan toplumları irşad etmek yönünde olmuş. Bu nedenle de Roma henüz ayaktayken, Kutsal Kitabımız İncil ile Hz. İsa dünyaya gelmiştir.

Savaş hak batıl savaşı olunca, Hz. İsa’yı çok iyi tanıyan Yahudiler ve Romalılar tuzak üzerine tuzak kurmuş ve sonunda Hz. İsa’yı çarmıha germişler. Ancak Kur’an bizlere Hz. İsa’nın çarmığa gerilmediğini, göğe yükseldiğini, çarmıha gerilen kişinin Hz. İsa’ya benzetildiğini haber vermektedir. ( Nisa Suresi- 157 )

Bizlerin dikkatini çeken şey ise şu oldu. Aslında bugün Batı, İlahi dine mensup gibi gözükse de, din itibariyle içi pagan kültürüne ait birçok unsur taşımakta. Yani aslında Batı Dünyası Roma’dan ve Roma’nın o Pagan kültüründen asla uzaklaşmadı. Hz İsa’nın getirdiği dini sadece Romalaştırdılar. Hepsi bu.

Şu an tabi ki Roma’ya ait Tanrılara tapmıyorlar, bu komik olurdu ancak Hz İsa’nın getirdiği dini yani hanif bir şekilde tek Allah inancını taşımadıkları da ortada. Bu Romalaştırmaya en basit örnek ise bilindiği üzere teslis inancı. Hz İsa’yı Baba dedikleri Allah’ın oğlu saymak. Hz Allah’ı –haşa- üçlemek.

Kur’an ise bu teslis inancı hakkında şöyle söyler: 

Maide Suresi 72-73. Ayetler 

Kesinlikle , “Allah, Meryem oğlu Mesih’tir” diyenler kesinlikle kâfir oldu. Oysa Mesih şöyle demişti: “Ey İsrailoğulları! Yalnız, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah’a kulluk edin. Kim Allah’a ortak koşarsa, artık, Allah ona cenneti muhakkak haram kılmıştır. Onun barınağı da ateştir. Zalimler için hiçbir yardımcı yoktur.”

Andolsun, “Allah, üçün üçüncüsüdür” diyenler kâfir oldu. Hâlbuki bir tek ilahtan başka hiçbir ilâh yoktur. Eğer dediklerinden vazgeçmezlerse, andolsun onlardan inkâr edenlere elbette, elem dolu bir azap dokunacaktır.

Yani Batı Dünyası, Roma’ya ait köklerinden kopamadı ya da kopmak istemedi bunun yanında hak dini benimseyen topluma karşı da güçleri yetmedi. Zamanla Roma’nın ana dini Hristiyanlık oldu. Ancak Hz İsa’nın onları çağırdığı haniflik tabi ki onlara ağır geldi. Dini değiştirerek eski kültürlerini derinlerde yaşatmak istediler. Ta ki yeni bir uyarıcı gelinceye kadar… 

                    İsmail Cenk Akan.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat