...

12.2.2021
5191

YALANCI ÇOBAN HİKAYESİNİ YENİDEN CANLANDIRALIM

Çok acı bence. Çünkü Yalan CORONA VİRÜS gibi, toplumu en çok etkileyen, birkaç kelime iken dalga dalga büyüyerek insanlığı tehdit eden bir kötü troldür. Yalan zeytinyağ misali er geç sudan ayrışır ortaya çıkar. Ama bir yalan, kendi çerçevesini aşar. Bizlerin insanlara güvenimizi de bombalar. Bğday tarlasında KARAMUK gibidir yalan.  

Kaşarlanmış, sözlerine hep şüpheyle aldırış edilmeyen, itibarı sıfıra vurmuş olanlara yararı olurmu bilmiyorum ama; Bu  yıl kamu spotu olarak,  eski zamanlardan beri anlatılan, söylenen “YALANCI ÇOBAN”  ile, YALAN’ın en büyük çirkinliklerden biri olduğu mesajı belki birilerini değiştirebilir. En azından pırıl pırıl çocuklarımız, YALAN’ın çirkinliğini algıyabilirler. Belki de ilimiz topraklarında doğmuş olan ve atalarımızdan bize anlatıla gelen Yalancı Çoban masalının etkisiyle Kütahya en az yalan ihbar alan il olmuştur. ( Gerçi oran 2020 yılında yüzde 75’den yüzde 45’lere düşmüş ama…) 

Ben bu yüzden yazıma KÜTAHYA’DA İLK ÇAĞLARDA YAŞAMIŞ DÜNYANIN TANIDIĞI MASALCI EZOP’UN YALANCI ÇOBAN şarkı sözlerini ve masalını alıyorum: 

YALANCI ÇOBAN ŞARKISI SÖZLERİ: Evvel zaman içinde, Kalbur saman içinde, Bir küçük çoban varmış, Yalancılık yaparmış. Yalancı,yalancı,sana kimse inanmaz, Yalancı,yalancı,sözüne kimse kanmaz. Sürüsünü alarak, Kavalını çalarak, Bir gün çıkmış kırlara, Çiçekli bayırlara. Yalancı,yalancı,sana kimse inanmaz, Yalancı,yalancı,sözüne kimse kanmaz. Kurt var diye bağırmış, Köy halkını çağırmış, Sopayı alan koşmuş, Fakat kurt falan yokmuş. Yalancı,yalancı,sana kimse inanmaz, Yalancı,yalancı,sözüne kimse kanmaz. Herkes kızmış söylenmiş, Çoban gülmüş eğlenmiş, Size yalan söyledim, Kurt falan yoktu,demiş. Yalancı,yalancı,sana kimse inanmaz, Yalancı,yalancı,sözüne kimse kanmaz. Günler geçmiş aradan, Esirgesin Yaradan, Kocaman bir kurt gelmiş, Çobanı korku almış. Yalancı,yalancı,sana kimse inanmaz, Yalancı,yalancı,sözüne kimse kanmaz. Kurt var diye bağırmış, Köy halkını çağırmış, Fakat kimse gitmemiş, Yalancıyı kurt yemiş. Yalancı,yalancı,sana kimse inanmaz, Yalancı,yalancı,sözüne kimse kanmaz.

Yalancı Çoban Masalı

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, ülkelerin birinde vaktiyle küçük bir köyün koyunlarını giden küçük bir çobanı varmış. Bu küçük çoban her gün koyunlarını bir dağın eteğine götürür orada otlatırmış.

Günlerden bir gün, koyunlarını otlatırken çobanın canı sıkılmış. Ne yapsam da eğlensem? diye düşünmüş. Aklına bir fikir gelmiş. Yerinden fırlamış köye doğru koşmaya başlamış. 

Köye varınca: İmdat! İmdat! İmdat! Yardım edin! Kurtlar koyunlarımıza saldırıyorlar diye bağırmış. Köylüler ellerine kazma küreklerle koyunların yanına doğru koşmuşlar. Koyunların yanına varınca, kurtları aramaya başlamışlar. Bir yandan da çobana soruyorlarmış:

– Hani nerede kurtlar?

Çoban kahkahayla gülmeye başlamış.

– Yalnız başıma burada çok sıkıldım. Bu olayı biraz eğlenmek için uydurdum demiş.

Köylüler hem şaşırmış hem de öfkelenmişler. Söylene söylene köye dönmüşler.

Birkaç gün sonra çoban yine koşarak köye gelmiş. Köylülerden yine yardım istemiş. Köylüler yine ona inanmışlar.

Çoban:

– Gerçekten kurtlar geldi. İnanın diye bağırmış. Köylüler yine yardıma koşmuşlar. Meğer çoban yine oyun yapıyormuş. Kurt falan yokmuş.

Ertesi gün çobanın sürüsüne gerçekten kurtlar saldırmış. Bunun üzerine küçük çoban var gücüyle köye koşmuş. Olanları anlatıp yardım istemiş. Fakat köylüler bu kez anlattıklarına inanmamışlar. Çoban gözyaşı dökmüş, yalvarmış yine de köylüler oralı olmamışlar. Kurtlar da çobanın bir kaç kuzusunu kapıp götürmüşler.

Çoban bu duruma çok üzülmüş. Bir daha yalan söylememeye karar vermiş. Herkesten özür dilemiş. O günden sonra dürüst ve güvenilir bir insan olmuş.  Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat