...

26.3.2018
4903

Tren Gelir Hoş Gelir

Tren Gelir Hoş Gelir

Selma Kocabaş Aydın - Bu yazı kendim için dedim, çünkü şu anda sadece duygularımı yazacağım. Bu duygu çok farklı; hayal kırıklığı, desem tam değil, acı olduğu kesin, biraz da küskünlük var. Gerçi atalarımız “küslük bir mendil kuruyana kadardır” deseler de; bu öyle mendil kuruyana kadar bitemeyecek kadar derin görünüyor.

Rahmetli Babam Mehmet Kocabaş; pek çok olayda hatırlatırdı sık sık; “tarih tekerrürden ibarettir” diye. Zaten Baba sözü de; yaşlandıkça önemi artar ya; tam işte şimdi bu olayda da önce bu sözün ışığı yandı beynimde sonra da onun yaşadığı ve anlattığı olayı sanki yeniden yaşadım.

Tam yılını bilmiyorum ama sanıyorum 50’li ya da 60’lı yıllar; Tavşanlı’da o zaman bir ücretliler var. Bir de esnaf, tüccar. Öyle şimdiki gibi marka rekabetleri, mağaza rekabetleri yok. Nereden baksanız yokluk yılları. Ücretliler esnaf ve tüccardan daha çok sayıdalar. Ne lazımsa, taksit, maksit ne fiyatsa mecbur alıyorlar. Yapacak bir şey yok. Belki pek çok şey de zaten yok ya da ithal.

ATATÜRK’ünen büyük projesi  : ATATÜRK; tam da bugün kü hedef gibi; yerli ve milli üretimi hedef gösteriyor. Kaynaklarımızın kullanılması, diğer kuruluşlara örnek olması amacıyla SÜMERBANK’ı 1931 yılında kuruyor. Sümerbank, Devlet Sanayi Ofisi’nden, devraldığı Bakırköy, Defterdar, Hereke, Beykoz Deri, Uşak Şeker ve Tosya Çeltik Fabrikaları ve Unkapanı’ndaki değirmenin işletilmesi ile işebaşlıyor. 1932 yılında,Sovyetler birliğinden alınan 8,5 milyon liralık kredi ile başka yatırımlar da  yapılıyor. 1934 yılında uygulamaya konan 1. Beş yıllık Kalkınma planında belirlenen :

“ülkenin yerüstü kaynaklarını değerlendirerek ithalata konu olan özellikle şeker, dokuma ve kağıt başta olmak üzere temel gereksinim maddelerinin yurtiçinde üretilmesi, yerel veya bölgesel, tarımsal üretime ve doğal kaynaklara dayalı sınai üretim birimleri kurmak” görevlerinin büyük bölümü Sümerbank’a veriliyor.

Sümerbank’ın kurduğu tesislerde üretilen ürünler de; açılan mağazalarında satılmaya başlıyor. Tavşanlı’dada  büyük çoğunluğu oluşturan ücretliler bir komisyon kurarak, Sümerbank mağazası açılması için girişimler başlatıyorlar. Babam da bu komisyonda.

Komisyonun girişimiyle mağaza açılması kararı çıkartılıyor. Ancak tüccar ve esnaf  bu mağazanın açılmasını istemiyor. Kendi ticaretlerinin baltalanacağını düşünüyorlar. Fakat mağazanın açılması için gereken binaların çoğu da onlara ait. Bina arayışları sürerken tam ümitsizliğe kapıldıkları anda; Tavşanlı’nın ilk gazetesini çıkaran ve matbaası olan Rahmetli Kamil Güvenç;                 “Ben dükkânımı boşaltırım, burayı adres gösterin, bir çadır kurar orada da gazetemi çıkarırım” diyor. Bu moralle, çalışmalar hız kazanıyor ve Sümerbank mağazası Tavşanlı’da açılıyor. Ancak babamın anlattığına göre, engellemeler bu açılışısadece  geciktiriyor. 

Tarih 2018; Tavşanlı yıllardır, o çok sevdiği, İzmir- Ankara bağlantısının kadim TREN’iaçıldığı günden beri Kuruçay ve Emet hemzeminlerinden geçerken mecburi saygı duruşuna geçiyor.  Ancak sonunda   Belediye Başkanı Mustafa Güler’in çok önemle takip ettiği geçit projesi ihale edilerek yapımı başlıyor.

Yeni öğreniyor kamuoyu; başkan Güler’in açıklaması ve paylaştığı mahkeme kararı ile….

Anlaşılan şu; Yapılan üst geçit köprüsünün, önünü kapatmasından, görüş açısından çıktıklarından, alışveriş merkezinin TCDD’den kiraladığı otopark yerini kaybettiklerinden,dolayı sahiplerininadını bilmediğimiz “şirket”in avukatı, dava açıyor.Mahkeme kararında; Projeyi hayata geçiren, TCDD’nin mühendisleri, Karayollarının mühendisleri tarafından kontrolü uzun bir onaylama süreci  bitip yapımı başlayan büyük bütçeli projenin;  bilirkişinin ayakları kısa, görüş açıları engelli,  minyatür adı avm, anlaşılan TCDD’denkiralandığı için bir çevre düzenlemesi bile olmayan etrafı mezbelelik görünen otoparkı,  ve bir benzin istasyonunun giriş çıkışı gibi  gerekçelerle ki; (orada bunların dışında yakında düzenli sitesine  taşınacak sanayi işyerleri var) revize edilmesi çıkıyor. Bu yüzden de o bölümdeki inşaatın durmasına karar veriliyor.

Yani yıllar sonra; birileri beklenen en büyük projenin önünde dikiliyorlar.

Kırıldım dedim ya; bir vatandaş olarak kırıldım. Buradan;  avukattan başka muhatabı ve uğraşanı görünmeyen  dava karşısında; itirazların temelinde yatan anlayamadığım algılar, bu yüzden Sümerbank engellemelerini çağrıştırdı. Empati yapıyorum; “ben olsaydım” diyorum;  koskoca şirket’miş ( mahkeme kararında ŞİRKET diye  geçiyor),. Yıllarca tren geçerken, manevralar yapılırken, bekleyen biri olarak; benim orada yerim olsaydı, gönüllü “genişlesin biraz daha, buradan geçsin” derdim. Ama öyle olmuyor. Halkı hiç muhatap almadan avukatlarıyla inciten bir manevra yapanlar  mutlu mu şimdi. Mutlu olacaklarsa şahsen söyleyeyim, biz mutlu olmadık; Tarihin tekerrürü’nü düşündüren bu üzücü itirazlardan. Bu zepzengin itirazcılar, hem de bu kadar üst düzeyde oluşmuş birlik beraberlik içinde yüksek ekonomik hedefler varken;  bodrumunda otoparkı olan, gerçek bir alışveriş merkezi yapamazlarmıydı? Benim kırıklığım belki de fillerin yolunda kalmış, bir karıncanın kırıklığı kadar olsa da ; Kırıldım işte.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat