...

23.9.2020
2046

Mıstık

Kütahya’da Mıstık diye bilinen ve Kütahyalıların hepsinin tanıdığı ve bütün kapılardan bir anlamda ağırlanan “Mıstık”  vefat ettiğinde, sosyal medya hesaplarında, rekor sayıda üzüntüyle anılanlardan oldu. Kütahya Valisi’nin de resmi hesabında, yer buldu. 

Kütahya’da onu tanımayan yoktu. Sorduğumuz Kütahyalılardan kimi onun için; “Yenidoğan mahallesinde, bir bakıma trafik akışına katkı sağlamak için otobüslere “dur-kalk “ derdi.” “Kütahya  maçlarında ön sıralarda olurdu” “Onunla  Kütahya’nın her semtin de karşılaşabilirdiniz.” “Onu Kütahya’nın sahibi sanırdınız “ “Her gören hatırını sorardı. O da soranı tanıdık sayardı. “ Kütahya Valisi Ali Çelik’de onu şöyle uğurladı: “Zaman zaman hepimizin karşılaştığı, yeri geldiğinde ekmeğini paylaştığı, sohbetine konuk ettiği şehrimizin sahiplerinden “Mıstık” diye bilinen Mustafa Sarı’nın vefatını üzüntüyle öğrendim. Rabbim, mekânını cennet eylesin.” Kütahya’dan Mustafa Sözer’in paylaştığı mesaj da, bütün mesajları kapsayan özellikteki bir yorumdu. Bugün Kütahya Halkı Sosyal Medyada Baktığı Her Yerde "MISTIK" Gördü..Bu Güzel İnsan Rahmeti Rahmana Kavuştu Fakat Giderken Bizlere Çok Önemli Bir Miras Bıraktı..Kütahya Halkının Kalbinin Resmini Gösterdi Hepimize..Kütahyamız Öyle Kutlu Bir Memleket ki En Büyük Yöneticimiz Sayın Valimiz Bile Hepimize Ait Olan O Güzel İnsanın Hüznünü Bizlerde Görüp Acımıza Ortak Oldu..Yattığın Yer Nurla Dolsun MISTIK..Kütahyamız Seni ve Senin Gibileri Asla Unutmayacak..Ne Güzelmiş Kütahyanın Manevi Atmosferinde Nefes Alıp Vermek..Bunu Gösterdin Kütahyamıza, Gidişindeki Hüznünle...

Bunlar bana, Karun’un,  Solon’la hayatlar ve mutluluklarla ilgili diyologlarını çağrıştırdı. Şöyle ki; 2500 yıl kadar önce, MÖ 560-546 yılları arasında tahtta kalan  Frigyanın komşusu Lidya’nın; zenginliğiyle bilinen kralı; Kroisos, Krezüs ya da İslâm kaynaklarında geçen adıyla Kârûn’un kendini dünyanın zirvesinde en mutlu insan saydığı dönemindedir. 

Zamanın bilgesi, kanun yazıcısı Solon’u misafir eder.Ona bütün hazinelerini ve sahip olduğu ihtişamı gösterdikten sonra; “dünyanın en mutlusu sensin” cevabını alacağından emin olarak, dünyanın en mutlu insanını sorar. İstediği cevabı alamayınca öfkelenir. Solon ise bunun üzerine, çok önemli bir ders verir. Karun, O an kızdığı bu dersi ateşe verilmiş odunların üzerinde her şeyini kaybetmiş bir adam olarak yakılmak üzereyken acıyla hatırlar. Ancak o zaman hak verir. “İnsan ömrü, aşağı yukarı, yirmialtıbin ikiyüzelli gün (yetmiş yıl) kadardır. Hiçbir gün de birine benzemez. Sen şu anda çok zenginsin ve çok şeye hükmediyorsun. Ama senin istediğin cevabı vermem için güzel bir sona bağlandığını görmem lazım. …. 

Hiç kimse tek başına her şeyi elde edemez. Eğer her şeyi elde edip de dünyadan hoşnut ayrılırsa, işte ona mutlu denir. Herşeyin sonuna bakmalıdır. Tanrı, çok insana mutluluğu yem olarak sunar, sonra da çekip alır . “ der, özetle Solon Bizim kültürel ve dini kıssalarımızda da , çok sayıda var.-Ön”gür” üğü mü son “gür”lüğü mü istersin? Demişler. Ön “gür”lüğü gürler geçer, son “gür” lüğü demiş.-Çocuklar dünyaya gelince : “Allah Bahtından güldürsün “dileğinde bulunulur. -“Noldum deme, Ne olacağım de” denir. -“Dünyada yok bir nefes sıhhat gibi” hala en favori sözlerimizdendir. -Çocuğun tahtını yaparsın, ama bahtını yapamazsın , yine özlü derslerden biridir. -Baki Kalan 

Kubbede Hoş Bir sada imiş …Rahman Suresinin iki ayeti nde de : 26-Kullu men ‘aleyhâ fân(in),  27. Ve yebkâ vechu rabbike żû-lcelâli vel-ikrâm(i)26-Yeryüzünde bulunan herkes fânidir. 27- Yalnız sonsuz büyüklük ve ikram sahibi Rabbinin zâtı bâkî kala¬caktır.Başka söze gerek var mı?


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz