...

13.10.2020
3030

Kütahya’da FAO Uygulamali ciftci Okulu Acacak

Selma Kocabaş Aydın- Birleşmiş Milletler, FAO (Gıda ve Tarım Örgütü) Uygulamalı Çiftçi okullarından birini Kütahya’da açacak. FAO Türkiye Temsilciliği tarafından, projede Kütahya’nın da yeraldığını öğrendik. 

Habere göre; Konya Karaman’da başarıyla uygulanan proje kapsamında, Kütahya Ankara ve Eskişehir’de 6 adet Uygulamalı Çiftçi Okulu açılacağı bildiriliyor. 

İlk etapta açılan Konya Karamandaki okullarda çiftçilerin aldıkları eğitimi de geniş bir alanda başarıyla uyguladıkları belirtildi. 

Bu projeler FAO tarafından sürdürülürken, okulların açılacağı zamanla ilgili bir bilgi yeralmıyor. Ayrıca henüz Tarım Müdürlüklerinde bu konuda bir bilgi de bulunmadığını öğrendik. 

Haber’de yeralan bilgi:

Kütahya’da FAO Uygulamalı Çiftçi Okulu Açacak

FAO’nun Küresel Çevre Fonu tarafından fonlanan ve Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliği içerisinde yürüttüğü KÜTAHYA, ANKARA VE ESKİŞEHİR’DE uygulanan “Arazi Tahribatının Dengelenmesi (ATD) Yukarı Sakarya Havzası” Projesi kapsamında gerçekleştirilen Uygulamalı Çiftçi Okulları (UÇO) hakkındaki ilk eğitimde, süreç içerisinde faaliyetlerin nasıl ele alınacağı tartışıldı. Proje süresince 6 adet UÇO kurulacak ve UÇO`larda eğitim alacak çiftçilerin en az yarısının kadın çiftçilerden olması için çalışmalar gerçekleştirilecek.

İlk kez tanışacağımız FAO ile ilgili bilgiler ise şöyle; 

FAO (Gıda ve Tarım Örgütü), Birleşmiş Milletler’in açlığı yenmek için uluslararası çabalara öncülük eden uzmanlaşmış bir kuruluştur. Amacı herkes için gıda güvenliği sağlamak ve insanların aktif ve sağlıklı yaşam sürdürebilmeleri için yeterli yüksek kaliteli gıdaya düzenli olarak erişebilmelerini sağlamaktır. 194’ten fazla üye devletle dünya çapında 130’dan fazla ülkede çalışmaktadır.

FAO büyüyen dünyada tarımsal kalkınmanın gerçekleşmesi ve üye ülkelerin yaşadığı problemleri göz önüne alarak bazı stratejik amaçlar belirlemiştir. Bu amaçlar;

Açlığın ve yetersiz beslenmenin önüne geçmek

Gıda güvenliğini tüm üye ülkelerde eşit şekilde sağlamak

Tarım, ormancılık ve balıkçılığı daha üretken ve sürdürülebilir hale getirmek

Kırsal yoksulluğu azaltmak

Herkesi kapsayan, verimli tarım ve gıda sistemlerinin etkin kullanılmasını sağlamak

Geçim kaynaklarının tehdit ve krizlere karşı direncini arttırmak

olarak sıralanabilir.

Bu anlamda, Pandemi süresinde yaşanan deneyimler de düşünülürse, ilimiz geleceğin kurtuluşu “gıda tarım ve su “ yun en vermli şekilde kullanılması ve işlenmesiyle ilgili çok önemli bir misyonun eşiğinde….


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat