...

23.4.2020
6508

Hoş Geldin Ramazan

Koronavirüs Hayat orucu içinde, Ramazan Oruçlarımız başlıyor. Üç  ayların başlangıcında, bütün dünyada hayatlar ağır çekim bir tempo ile değişirken, alışkanlıklar, tutkular, hem toplu ibadetler  hem de çılgın partiler ve eğlenceler bitti.  Dedeler nineler torunlarıyla koklaya koklaya sarılamadan pencerelerden el sallamakla yetinirken,   çoğu “çekirdek” aileler birbirleriyle bütünleşme ortamını buldular.

Anneler babalar, çocuklarının öğretmeni oldu. Öğretmenler ekranlarda, daha hazırlıklı ve kusursuz derslerle, evlere konuk oldular. Kısaca, dünyanın her yerinde, 7’den 70’e herkes, dört duvar arasında, kendi içlerine dönmenin, yaşamın derinliğini kavramanın, şükretmenin, gelişmişliğin sağladığı nimetlerin kıymetini anlamanın ortamını buldu. Hem de sıcak yuvasında.

 Koronavirüs  çok önemli bir şeye vesile oldu. Artık hiç kimsenin (sağlık personeli, güvenlik birimleri, belediye işçileri, fırıncılar …. dışında) “Zamanım Yok”,  “Çok işim var” mazareti yok. Önce kendini sonra ailesini tanıma, kendini sorgulama geliştirme ve onarma zamanı. Kimiz?,Neden dünyaya geldik?, Nasıl yaşamalıyız?, Neler yaptık?, Neler Yapmadık?, Kime ne faydamız oldu? Kime ne zarar verdik?..... En önemlisi de, bize Allah’ımız ve Rehberimiz Kuran-ı Kerimimiz nasıl insan olmamızı emrediyor? Biz nasıl insanız? Sorularını düşünmenin Kitabımızı anlamanın tam zamanı ;

Nahl / 30. Ayet ; Gönülleri Allah’a saygıyla dopdolu olup O’na karşı gelmekten sakınanlara: “Rabbiniz ne indiriyor?” diye sorulduğunda onlar: “Sadece iyilik ve güzellik indiriyor” derler. İyilik yapanlara bu dünya hayatında güzel bir mükâfat vardır. Âhiret yurdu ise onlar için daha hayırlıdır. Gönüllerinde besledikleri o derin saygıyla Allah’a karşı gelmekten sakınanların varacağı yurt gerçekten ne güzeldir!

Hadid / 20: İyi bilin ki dünya hayatı ancak bir oyundan, bir eğlenceden, bir süs ve gösterişten, aranızda bir öğünmeden, mal ve evlatta çokluk yarışından ibarettir. Tıpkı bir yağmur gibi ki, onun bitirdiği ekinler çiftçilerin hoşuna gider. Sonra kuruyuverir de sen onu sapsarı kesilmiş görürsün. Ardından da çerçöp hâline gelirler. Âhirette kâfirlere şiddetli bir azap, mü’minlere ise Allah’tan bir bağışlama ve rızâ vardır. Evet, dünya hayatı, aldatıcı bir menfaatten başka bir şey değildir.

Âl-i İmrân / 110 Ey mü’minler! Siz, insanların iyiliği için yeryüzüne çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. Çünkü siz usûlünce iyilikleri ve güzellikleri emredip yayar; kötülük ve çirkinlikleri yasaklayıp önüne geçmeye çalışırsınız. Bunu da zâten Allah’a inandığınızdan dolayı, onun bir gereği olarak yaparsınız. Ehl-i kitap da iman etseydi, elbette kendileri için hayırlı olurdu. Gerçi içlerinde inananlar da var, fakat onların çoğu dinden çıkmış fâsıklardır.

Üç aylar ve Ramazan ayı, yenilenme, sabır sınavı, Şükür zamanı , üstelik de şimdi “evde Kal” ırken; en kolay en zor oruç vazifemizi hakkıyla yerine getirmenin belki de bir daha yaşanamayacak arınmış ortamı…..

Bakara / 185 : Orucun farz kılındığı ramazan ayı, insanlara hidâyet rehberi olup onlara doğru yolu gösteren ve hakkı bâtıldan ayırıcı en açık delilleri ihtiva eden Kur’an’ın indirildiği aydır. İşte bu sebeple içinizden ramazan ayına erişen orucunu tutsun. Ancak hasta veya yolcu olup da oruç tutamayan kimse, tutamadığı oruçları başka günlerde tutsun. Allah sizin için kolaylık diler, fakat zorluk dilemez. Bütün bunlar sayıyı tamamlamanız, size doğru yolu gösterdiği için Allah’ın yüceliğini tanımanız ve O’na şükretmeniz içindir.

Hayırlı ramazanlar dileriz.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat