...

10.9.2020
1774

Hergün Yeni Bir Gün İse, Yeni Bir Başlangıçtır

 Hergün güneşin batıp yeniden doğuşu, bizler için her günün yeni bir başlangıç olduğu mesajı değil midir?

O zaman neden  her güne gülümseyerek başlayıp tekrar bakmayız dünyadan kendimize, kendimizden dünyaya?

Böyle derken; ne kötüdür bir şeyleri geç fark etmek. Şu topraklarda yaşamış pek çok insanın ne kadar ders dolu izleri var aslında.

Bugün Bizim bölgemizdeki bugünkü Uşak Manisa illeri arasında Gediz nehri ve Menderes nehri vadilerini kapsayan M.Ö 560-546 yılları arasındaki Lidya’dan bahsetmek istiyorum.

Lidyanın Kralı, Kuran-ı Kerimde Karun diye geçen, Herodot tarihinde, Krezüs olarak anlatılan kraldan bahsetmek istiyorum.

Karunun zenginliği; bilinen bir efsaneye göre; Tuttuğunun altın olmasını dileyip , sonra pişman olunca kurtulmak için Gediz nehrinde yıkanırken, nehrin altına dönüşen kumlarından gelmiş.

Bu Karun dünyanın gelmiş, geçmiş en zengini sayılır.

İşte bu Karun; zamanın ünlü filozofu Solon’u misafir eder. Solon’a bütün hazinelerini gezdirdikten ve zenginliklerini gösterdikten sonra sorar;

“Dünyanın en mutlu İnsanı Kim? “ diye . Solon, Tellos dedi. Kendisini söyleyeceğinden emin bir duyguyla bu soruyu soran Karun; nedenini sordu. Tellos’un çok uzun yaşadığını, zengin bir ülkede güzel ve erdemli çocuklarıyla yaşadığını, sonra da yurdunu saldıran istilacılara karşı savaşırken, şehit olduğunu anlattı Solon. Karun ikinciliği umuyordu, İkinci kim dedi. Solon, annelerini, arabaların atları tarladan dönmeyince   yetişemeyeceğinden korktukları için, çok sarp bir tepedeki ibadethaneye arabanın koşumuna kendilerini bağlayıp, güçlüklerle kan ter içinde annelerini götürdükten sonra;annelerinin Allah’tan onlar için insanoğlunun erişebileceği en iyi şey vermesi için dua ettikten sonra,  ibadethanede can veren ve heykelleri dikilen  iki kardeşi anlattı.

Bunun üzerine Karun kızıp Solonu kovdu.

Yıllar sonra, Krezus hiç ummadığı bir savaşta esir düştü. Onu idam etmek üzere sehbaya çıkardıklarında; Karun Hiçbir canlının mutlu olmadığını düşünerek; SOLONNNN diye bağırdı. Bunun üzerine Pers kralı bunun anlamını merak etti. O a Solonla diyalogunu anlatınca onu idam etmekten vazgeçip yanında kalmasına karar verdi. Ama artık o servetinden bir pul bile kalmamıştı.

Kuran-ı Kerimde de ; Kasas Suresi, 76. ayet: Gerçek şu ki, Karun, Musa'nın kavmindendi, ancak onlara karşı azgınlaştı. Biz, ona öyle hazineler vermiştik ki, anahtarları, birlikte (taşımaya) davranan güçlü bir topluluğa ağır geliyordu. Hani kavmi ona demişti ki: "Şımararak sevinme, çünkü Allah, şımararak sevince kapılanları sevmez.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz