...

5.10.2020
2190

DİJİTALLEŞEN YAŞAMDA KÜTAHYA NE YAPACAK?

Selma Kocabaş Aydın

Kütahya’da yaşayan herkes geleceğe;  daha güçlü ve her alandaki eşsiz kaynaklarının daha fazla değerlenerek, daha gelişmiş ulaşmak istiyor. Ancak, her kesimin farklı ajandaları tek bir hedefe yönlendirilemiyor.

Tarımsal ürünleri var. Her ilçenin ayrı değeri var. Her sektörde,  daha ileri noktalarda büyüme potansiyeli olan birikimler var. 

Ancak, tek bir ajanda da sırayla en verimli ve en hızlı gelişme sağlayacak bir fizibilite kaynağında buluşmada eksik bir şeyler var. 

Bu noktada, şu anda, her konuda çok yoğun niyet ve enerjiyle fark edilen Kütahya Valisi Ali  Çelik tarafından öne çıkan toplantı gündemleri ve birlik beraberlik içinde hedefe odaklanma girişimleri umut veriyor. 

Tam da Bu noktada, dünya başka bir istikamete doğru ilerliyor. Artık pek çok yönden online bir hayat merkezinde adeta yeniden bir yapılanma var. 

Burada da; şehirlerin üniversitelerine büyük görev düşüyor. Ne yazık ki Kütahya’da üzücü bir gerçek var. Esnaf ya da vatandaşlar, üniversiteleri gelecek öğrencilerin katacakları maddi gelirin miktarıyla değerlendiriyorlar. 

Ancak artık dünya başka online faaliyetler yönünde yeniden yapılanıyor. 

Bu konuda Tavşanlı’da uluslararası sempozyumlara, organizasyonlara imza atan ve Tavşanlı’da açılan Uygulamalı Bilimler Fakültesinin açılmasında öncü rolü fark edilen Doç. Dr Bülent Cırık, bu konuda bir dergide yayınlanan makalesinde de  önemli ipuçları veriyor. Doç. Dr. Bülent Cırık makalesinde gelecek eğitim süreci için önerilerini şöyle sıralıyor. 

“Geride bıraktığımız süreçte biraz da zorunlu olarak gerçekleştirdiğimiz uzaktan eğitim uygulamasının pedagojik birçok eksiğinin ve uygulamada zorluklarının olduğunu hep birlikte tecrübe ettik. Ancak olağanüstü bir durumun sonucu olarak sürdürdüğümüz bu eğitim şeklinin daha sağlıklı bir biçimde yapılabilmesi için üzerinde durmalı, güncelleme ve yeni uygulamalar ekleme noktasında ısrarcı olmalıyız. Nitekim uzaktan eğitim modeli eğitimin birçok alanında yıllardır verimli bir biçimde uygulanan bir sistem ve binlerce kullanıcıya sahip. Örneğin uzaktan eğitim bugün dünyada yabancı dil eğitiminde en çok kullanılan ve popüler olan eğitim uygulaması. Bir çırpıda adını sayabileceğimiz bir çok çevrim içi (online) yabancı dil öğretimi sitesi var. Ekonomik vb. sebeplerle İngilizce konuşulan ülkelere gidemiyorsunuz ancak uzaktan eğitim yoluyla ihtiyacınızı karşılıyorsunuz. Yine savaş, iç karışıklık vb. koşullar sebebiyle Arapça konuşulan ülkelere gidemiyorsunuz, ancak uzaktan eğitim yoluyla yabancı dil öğreniyorsunuz. Sadece yabancı dil de değil uzmanlık, danışmanlık eğitimleri, onaylı sertifika programları, Autocad gibi teknik konulu eğitimlere kadar birçok farklı konuda eğitim alabiliyorsunuz.

Uzaktan eğitimin eksiklerini sayarak, uzaktan eğitim sürecini kayıp eğitim yılı olarak adlandırarak hiçbir şey elde edemeyiz. Aksine uzaktan eğitimin kullanım alanınılisans, yüksek lisans, doktora programları da dahil olmak üzere eğitimin uygulanabilir bir çok alanında uygulamalı, bu konu ile ilgili tecrübemizi de artırmalıyız. 

Salgınla birlikte bir nevi eğitimde dijitalleşme devrimi yaşıyoruz. Birçok ülkenin eğitim sistemini ve alt yapısını gözden geçirdiği bu süreçte Türkiye olarak eğitim alanında değişen trendi yakalamak ve özellikle de uzaktan eğitim sürecinde istenilen payı alabilmek adına gerekli adımları atmalıyız.

Covid 19 salgını ve komşu coğrafyalarda yaşanan terör olayları, savaşlar, iç karışıklıklar, ekonomik krizler ve siyasi istikrarsızlıklar alanında uzman birçok bilim adamı ve akademisyenin kendi ülkelerini terk ederek dünyanın çeşitli ülkelerine göç etmesine yol açtı. Özellikle de İslam coğrafyasındaki değerli akademisyenler Türkiye benzeri daha güvenli bölgelere göç etmiş ve buralarda kendi mesleklerini icra etmeye çalışmakta. Bu süreçte sahip olduğumuz potansiyeli ve etki alnımızı da kullanarak uzaktan eğitim sürecini “uluslararası” bir seviyeye taşıyabilir, bölgesel, kültürel ve akademik olarak bilgi alış-verişi de sağlayabiliriz.”

Öyleyse; Bu dijitalleşen dünyada, Kütahya’nın da yolunu bu doğrultuda şekillendirmesi için; en  başta Üniversitenin araştırmalarına, akademisyenlerinin önerileri ve görüşlerine ihtiyacı var. Tabii ki bilimsel bir bakışla öngörülerin ışığında, yerel yöneticiler, işadamları, kurum ve kuruluşları, halk, hep birlikte bir vizyon ve misyon ile, yeni bir ajanda oluşturarak, vakit geçmeden geleceğe doğru yol almak zorunda.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz