...

18.8.2020
2165

Avrupa Kültürü

Avrupa Kültürü, “ANAdolu” yu, “Toprak ANA” yı Anlar mı?  

Avrupalılar, bizim kültürümüzde kadının yerini anlatan deyimlerimizi anlayabilirler mi?

Memleketini  Anadolu diye adlandıran, Toprağa Toprak Ana diyen kaç kültür vardır? 

Hangi Türkiye ailesi, 18 yaşına gelen çocuğunu; artık başının çaresine bak diye; kapının önüne bırakır. Hangi ülkenin anaları; terörizme, yanlış odaklara kanan çocuklarına geri dön çağrısı için günlerce nöbet tutar? 

Hangi ülkenin tarihinde Anadolu Kadınlar Birliği var? (Baciyan-ı Rum)

Bu konuda :

 Baciyan-ı Rum’un görmüş oldukları hizmetleri anlamamızda Ömer Lütfi Barkan’ın 1942 yılında Vakıflar Dergisi’nde yayınladığı “ İstila Devirlerinin Kolonizatör Türk Dervişleri ve Zaviyeler” isimli makalesi meseleye ışık tutmaktadır. Vakıf defterlerinin kayıtlarının yer aldığı makalede, [63,74,32,81] numaralı kayıtlarda Kız Bacı, Ahi Ana, Sakari Hatun, Hacı Fatma zaviyelerinin kurucuları kadınlardır. Yine bazı zaviyelerin şeyhleri de kadınlardandır. Bu hususta bir misal olarak [43 mükerrer] numaralı kaydı zikredebiliriz: “Kütahya evkafı içinde Od Yakan Baba nâmındaki dervişin bir köyde bina ettiği tekke, civardan gelen adaklar ve kurbanlarla az zamanda inkişaf bulup dinî mühim bir merkez haline girmiştir ve bu inkişafta bu zaviyeyi idare etmiş olan Hacı Bacı nâm sâliha ve mütedeyyine ehl-i velayet hâtunun ve kendisinden sonra yerine geçen Hundi Hacı namhatunun ve ondan sonra zikrolan ocağı ihya etmiş olan Sume Bacı nâm bir aziz ve satiha ve bakire hatunun büyük hizmetleri olmuştur. Ve hattâ bu sonuncu Bacı, kendi zamanında tekkeye maylettiği  Bahar lerle, bağ, bahçe, değirmen ve sairenin, kendi ölümünden sonra akrabasından kimsenin müdahale etmemesi için, kendi parasiyle temin edilmeyip hayrat-ı müsliminden toplanan para ile satın alınmış olduğunu herkesin önünde ikrar ve zabta geçirmiştir.” 

ESKİ TÜRK DEVLETLERİNDE KADIN

Eski Türk kültüründe kadınların içtimaî ve siyasî mevkileri açısından önemli bir konumda oldukları görülmektedir. Nizamülmülk, bu konuda şunları söyler: “Türkistan Hakanları devlet işlerinde hatunlarla müşavere eder ve onların fikirlerini üstün tutarlardı. Türkmen Padişahları (yani Selçuklular) da onlar gibi hatunlara büyük bir mevki verirler.”

 Karahanlılarda ve Selçuklularda Terken ünvanını taşıyan hükümdar zevceleri sadece hükümdarlara ve siyasî hadiselere tesir etmekle kalmıyor; bizzat idare ve siyaset içinde mühim roller oynuyorlardı. Nitekim Terkenlerin kendilerine ait yurtluk vilâyetleri, bunları idareye memur divan teşkilatları, askerleri ve kendi hazinelerine akan mühim gelirleri vardı. Bu durumları ile kadınlar feodal devlet bünyesinde, ikta ve asker sahibi beyler gibi, mühim bir mevki işgal ediyorlardı. Onlar bu kuvvetleri sayesinde yalnız siyasî değil, bazen askerimüdahaleleri ile de etki ediyor ve hatta büyük meseleler çıkarıyorlardı.

 

  Aşıkpaşazade tarihinde : “Ve hem bu Rum (Anadolu) da dört taife vardır, kim müsafirler içinde anılır. Biri Gaziyan-ı Rum, biri Ahiyan-ı Rum, biri Abdalan-ı Rum ve biri Baciyan-ı Rum İmdi, Hacı Bektaş bunların içinden Baciyan-ı Rum’u ihtiyar etti kim o, “Hatun Ana” dır. Onu kız edindi, keşf ve kerametini ona gösterdi, ona teslim etti, kendi, Allah’ın rahmetine vardı.” İfadeleriyle Hacı Bektaş Veli’nin  Hatun Ana’ya manevi mirasını bıraktığını bildirilmiştir.

Emperyalizmin dayattığı kadın modeli ve sosyal yaşam bizim köklerimizden gelen değerlerimize, vasıflarımıza uygun değildir bence. Her birimizin içinde, güçlü, bilgili, becerikli, zeki, sevgi ve hoşgörü duygularıyla hem ana, hem bacı, hem çekip çeviren, hem de toplumu şekillendirecek yapının mayası, sadece bilgiyle, şuurla, ciddiyetle olgunlaşmayı beklemektedir.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat