...

5.9.2020
968

Adım Adım“KÜTAHYA”Ortak Paydası

Kütahya Valisi Ali Çelik’in;Kütahya odağında ilçelerle birlikte, bütün dinamiklerin oluşturacağı güçle, Kütahya Ortak paydasında, adım adım gelişen ortak akıl Çabaları ilerliyor. Yoğun programlarıyla dikkat çeken Vali Çelik’in çalışmalarınının böyle bir sonuca doğru  ilerlediği gözlenirken; bütün il genelindeki birbiriyle yarışan, doğal, tarihi, kültürel değerlerle ilgili farkındalıkların arttığı da göze çarpıyor. 

Kütahya merkezde ve Yoncalı’da başlayan tarihi yapıların restorasyonu, kimsenin farkında olmadığı bir mağara… En önemlisi de; Coronavirüs tedbirleri uygulanmasına rağmen, Turizm ve Kültür Bakanı’nın da katılımıyla Zafer’in (Kurtuluşun) Toprağı Dumlupınar’da yapılan coşkulu bir kutlama programı….Hem ilde hem ilçelerde kapsamlı inceleme ziyaretleri. 

Bu çalışmaların son  örneği de Merkez il genel meclisi üyeleriyle, Aslanapa ve Altıntaş  İl Genel meclisi üyelerinin bir araya geldiği toplantı oldu. 

İl Encümenini Simav’da topladı.

Bütünleştirici bir bakış açısıyla, yapılan bu toplantı bir ilk sanıyorum. Şahsen böyle bir toplantıyı ilk kez görüyorum. 

SEÇİLMİŞLERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR 

Bu tempoda ve bu bakış açısıyla Kütahya’da başlayan süreç, halkın dikkatini çekerken, ilçelerin ile temsil için seçtikleri il genel meclisi üyelerimize de, büyük görev düşüyor. Her ilçede, daha kapsamlı bir bakış açısıyla, geleceğe dönük projelerin ortaya çıkması için, ilçelerin il genel meclisi üyelerinin köylerle, beldelerle, sıkı bir işbirliği içinde, yeni fikirleri belirleyerek, proje altyapısını oluşturmaları gerekiyor. Artık, kanalizasyon yenilemelerden, yol onarımlarından, kısaca alt yapıdan, hızla boşalan köylerin kaynaklarının değere dönüştürülmesi, her zenginliğin, zamana en önemlisi de insanımıza, yerel  ekonomimize, yerel gelişmemize lokomotif hale getirilmesi gerekiyor. 

GÜNDELİK DEĞİL ÖMÜRLÜK….

Tabii ki gündelik acil hizmetler var. Ancak, tıpkı, Selçuklulardan, Osmanlılardan, hatta friglerden zamana direnerek bize ulaşan, ömürlük eserler gibi, ömürlük projelerin yapılması için şimdi tam zamanı. Bu bakış açısında, dur duraksız çabalan bir İl Valisi, Projeler gelsin destek verelim diye çırpınan bir Zafer kalkınma ajansı, açılan her destekte, proje yapmak için bile yardıma hazır olan Tarımsal, kırsal kalkınmaya Destek kurumu var. Güzel projeler ortaya çıkıyor. Tavşanlı’da; entegre Yılmazlar çiftliği, Domaniç’te nezih bir doğayla iç içe konaklama tesisi hemen aklıma geliveren iki güzel proje. 

Evliya Çelebi’nin Hac Yolu Üzerindeyiz; neden Domaniç sınırlarından Seyahatname anlatımları çizgisinde, bir Çelebi Hac yolculuğu turu olamaz mı; Bu tur projesi kapsamında, proje büyütülemez mi? 

Çelebi Domaniç’i öyle güzel anlatır ki; misafirperverliğiyle etkilendiği köy, hala duruyor. Orada bir köy konsepti …Tavşanlı’da, dünyanın en güzel ağdası yapıldığını anlatır. Hatta şu anda bir taş ağdahane duruyor yerinde, Kütahya için, Yoncalı için, Kütahya’dan gelmiş geçmiş evliyalar, erenler için, en güzeli de yaşayanları insanları için muhteşem anlamlar var. Bu arada, baba ocağı olarak bildirdiği ev Allah razı olsun emeği geçenlerden restore edildi. Hala yerinde. 

Altıntaş için; “Zamanında Bir kayadan Altın çıkmasıyla… diye başlar. Ömerbey’in zaviyesinden bahseder,Gediz’in üzümlerini anlatır. ….

Masalların Efendisi Ezop,Efsanelerin Kahramanlarından Midas, Kütahya sınırlarında yaşayanlardandır. Hatta geçen yazdım. Midas her tuttuğu altın olma özelliğinden Gediz nehrinde yıkanarak kurtulur. 

Daha ne öyküler var…. Şimdilik bu kadar yazıyorum. 

Tabii ki projeler için tek bir adres yok. Mesela, Kütahya’da Orman bölge müdürlüğünden idari olarak ayrı bir yapıda, Milli Parklar statüsündeki bekleyen değerlerimiz var. İçinde “Osmanlı “ döneminden kalma ATLAR koşan yaylacık ormanı var. 

Ama bütün bunları birleştirmek için çabalayan bir Vali Çelik Var şimdi.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz