...

14.5.2020
4599

“At Üstünde Köpek Dalar mı? “

Hayatımızda aslında pek de bugünün çocuklarına ve gençlerine aktarılmayan, belki de cançekişen sözlerin söylendiğinde bazen gülüp geçtiğimiz, olmayacakmış gibi gördüğümüz halde başımıza gelince “dank”  edenleri vardır. Bazısı başarı şifresi gibidir. Bazısı teselli eder.

Tek cümle ilaç gibidir, beyinde filizlenmeye hazır güzel bir çiçek gibidir bazıları, bazıları bizi yeniden döküp düşünmeye, hatta bazıları hayat yolumuzu çizmemizde bir çıkış noktası, bazıları beyinde çakan bir şimşek gibidir.

O sözler bir söylenir. O an hafızamıza kaydetmeye bile çalışmayız. Ama bir gün bir de bakarız ki o bir cümle, çözümsüzlüğümüze çözüm, çaresizliğimize çare, kördüğümümüze  İSKENDER’in Gordion’daki kılıç darbesi olur.

Yazımın başlığı bu sözlerden biri. Ailemizde hiç unutmayacağımız bir anısı ve karşılığı var.

Babam birgün ailecek otururken ortaya sordu.(Bu tür açılımları çok sık yapardı.Bu açılımların ne kadar etkili olduğunu şimdi kardeşlerim ve ben çok iyi anlıyoruz.) “Söyleyin bakalım; AT ÜSTÜNDE KÖPEK DALAR MI? “  Hepimiz biraz alayımsı güldük. Yani nasıl gülümsenmez; atın üzerinde dört nala giderken bir köpek nasıl ısırabilir ki? Mantıken bu imkansız görünüyor. Annem;” Atın üstünde köpek erişip de dalayamaz” dedi. Babam “PEKİ” dedi, anlamlı bir gülümseyen kafa hareketiyle; Tavşanlı tabiriyle “ Eh Bakam” dedi kapattı. Bilmeyen bilmez; Tavşanlı’da bu “eh     bakam” çok derindir. “Başına gelince görürsün”, “Benden söylemesi”,  “O zaman bana gelip ağlamayın”, “ Gene de siz tedbirinizi alın” ……. Daha kitap yazılacak gibiymiş, yazdıkça fark ediyorum. Neyse gerisini siz üretin.

Aradan bayağı  zaman geçti. Kardeşim Birsen ; toplumsal bir hizmet için kurulan birliğin defterlerini gönüllü olarak, bedelsiz tutuyordu. Bu birliğin genel kurul zamanı gelmişti. Genel kurula ilden gelen resmi gözlemci, sahnede hazırlanan yerine alınıyor. Evrakları kontrol ederken, “sizin defterlerinizi bize   kim tutuyor? çağırın bakalım “ diyor. Kardeşim defterleri kucaklayıp kendisine götürüyor. Adam aniden kalkıp, bütün üyelerin de önünde “ Sen nasıl tutarsın defterleri ? “ diye üzerine yürüyor.  Defterler masaya saçılıyor. Kardeşim şaşırıyor. “Böyle bir kanun mu var . Bedelsiz defter tutulamaz mı? “diye soruyor. Defterleri bırakıp çıkıyor. Memurun, aslında ücretli olarak, birliklerin, derneklerin defterlerini tuttukları anlaşılıyor. Ama kendisi; “Benim sana benzeyen bir kızım öldü de, o yüzden seni görünce, kendimi kaybettim. “ diye anlatılıyor.

Biz akşam ailece bir araya gelip, olaya üzülürken; Babam “ Üzülmeyelim, vardır bir hayr”  diyor. Annem ise “Mehmet; At Üstünde Köpek Dalar mış” diye aylar öncesinde sorulan sorunun cevabını verirken, biz de öğreniyoruz. Şimdi de çocuklarımıza öğretiyoruz. “At Üzerinde Köpek Dalar”

Yalnız söylenince garip geliyor belki; “Eşeğinden Alamayan, Semerinden Alır”

“Olacaksa El Beğensin, Olmayacaksa Yer Beğensin” Anneler nineler, babalar biraz belki sert gibi görünüyor. Ama hayata uyarlanınca öyle değil.

“Deve var bir akçe, deve var bin akçe” ,            “Elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde gelmez”, “El Ağzına Bakan, Sel Ağzına Yuva Yapar”

Tabii bizim ata sözlerimizi  Amerikalıların filan anlaması mümkün değil.Onların öylesine yokki; Ama bu eksikliği, sonradan olma köksüz memleketin Ordusunda ;   Mühendis olarak görev yapan Edward A. Murphy Jr, MURPY Kanunları diye, (Tabi atalar sözü diyemeyince) özdyiş, atasözleri benzeri şeyler çıkarmaya başlamışlar.” - Kıyafetinizin şıklığı ile üzerinize çamur sıçratan aracın büyüklüğü arasında ciddi bir ilişki vardır., - Çok etkileyici bir şey yaptığınızda mutlaka yalnız olursunuz.
- Her şey yolunda gidiyor gibi görünüyorsa, senin dünyadan haberin yoktur.
- Dostlar hayatınıza gelir gider, düşmanlarsa hep birikir.” Gibi…….


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat