...

21.9.2020
2125

VAKİT DAR OLSA GEREK

Saniyelik bir ömür yaşıyoruz. Vakit çok az, çok kısa. Her gün suyumuzun çekildiği bir ger-çek… “Saçımızda aklar akları; alnımızda çizgiler çizgileri doğuruyor.” Ne diyor Yunus:

“Geldi geçti ömrüm benim
Şol yel esip geçmiş gibi
Hele bana şöyle geldi
Bir göz açıp yummuş gibi”
Yunus’un insan ömrü için dörtlükte kullandığı teşbih de gerçeği tam yansıtmıyor; çünkü in-san ömrünün dünyanın yaşına kıyasla uzunluğu, bir göz kırpma süresinin katrilyonlara bö-lünmesinden daha kısa bir süreye tekabül ediyormuş.
Yüzlerce insanın ölümünü gördüğümüz, en yakınlarımızı elimizle mezara koyduğumuz hal-de bir gün sıranın bize de geleceğini çok uzak bir ihtimal olarak görüyoruz; çünkü bin bir uya-rıya rağmen gaflet içinde olduğumuz bir gerçek. Ayrıca, ruh için ölüm söz konusu olmadığın-dan ondan yansıyan bir duyguyla hiç ölmeyeceğiz zannıyla yaşıyoruz.
Dünyaya gelmek mutlaka bir lütuf. Hayatımız bize verilmiş bir nimet. Bu sayılı günlerin iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Bu dünyamız da, öbür dünyamız da hayat sınavındaki başarımıza göre belirlenecek. Gene Y. Emre diyor ki:
“Dediler cehennemde odun bulunmaz
Herkes yakacağını kendi getirir
Anladım ki cennete giren de buradan
Gülünü zambağını kendi götürür”
Çok hoş bir söz vardır. “ Ne yaparsan elinle o da gider seninle.” deriz. İlahi rıza istikame-tinde bir ömür için yaşadığımız “an” a odaklanmak, onun gereğini mükemmel yapmak zorun-dayız. Mazi geçti. Atinin ne olduğunu bilmiyoruz. Dem bu dem, an bu andır.
“Maziyi tahattur ederek yâd etme
Atiyi hayal kurarak şad etme
Alacağız bir nefes, onu da berbad etme”
Geçmişle ilgili pişmanlıklar, geleceğin doğurduğu endişelerle günümüzü heder ediyor, eli-mizdeki fırsatları göz göre göre kaçırıyoruz.
Her günümüzden bir şaheser yaratmak için “Hayat bir gündür, o gün bu gündür.” İnancıyla yeni güne merhaba demeliyiz. Çevremize ibret nazarıyla bakmalı, dilimizi hoş sözlere alıştır-malıyız. Elimizle, dilimizle, gönlümüzle insanlığın hizmetinde bir ömür yaşayabilirsek haya-tımızla güzelleşen bir dünyaya elveda demek zor olmayacaktır.

Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat