...

11.9.2020
3074

TAVŞANLI ORTAOKULU (1957-1960’lı yıllarda)

Batılı bir yazardan bir insanın hayatı boyunca başına gelebilecek en büyük mucizenin iyi bir öğretmenle karşılaşmak olduğunu öğrenmiştim.

1957-1958,1958-1959,1959-1960’lı yıllarda Tavşanlı Orta Okulu öğrencisiydim.O dönemde okulda çok güçlü bir kadro vardı.Hocalarım abide insanlardı.Ciddiyet ve vakar timsaliydiler.

Matematik Hocamız Bahire Hanım öğretmen gibi bir öğretmendi. Kadife eldiven içinde demirden bir el diye tanımlanan öğretmen tipinin mücessem örneğiydi.Her dersi dolu doluydu.Ortaokul birinci sınıfta bölünebilme kurallarını tek tek  herbirimize tekrarlatmış dersten çıkmadan hepimiz öğrenmiştik.Bir gün anlayamadığım bir problemi hocamız dersten çıkınca koridorda peşinden koşup sormuştum.Pencere kenarında etraflıca yeniden anlattılar ve sorduğum için çok memnun olduklarını her zaman sorularımı beklediklerini söylediler.Başarılarımıza bizden daha çok sevindiğini hiç unutamıyorum.Ortaokul matematiğini ne sağlam öğrenmişim ki bugün dahi pek çok konuları unutmadığımı hayretle görüyorum.

Bedii Bey sanatkar bir türkçe öğretmeniydi. Her yıl Moliere’den bir oyun sahneye koyarlardı.Cimri, Hastalık Hastası ortaokul öğrencileriyle sahnelenmişti.Her hafta bir münazaramız olurdu.Kompozisyonlarımızı ne kadar özenle okurlardı.Kağıt kırmızı kalemle adeta yeniden yazılırdı.Sınıf içi, sınıflar aeası münazaralar ne kadar yetiştiriciydi.

Zişan Hanım Bedii Bey’in eşi Fen Bilgisi öğretmenimizdi. Moliere temsillerinde rol alan arkadaşların kostümlerini bizzat dikerlerdi. Haksızlıklara hiç tahammülleri yoktu.

Rahmetli Müzik hocamız Fethi Bey’in efsanelerini Tavşanlı’da duymayan yoktur. Müzik dersi hayatımızın merkeziydi.Ortaokul 1.sınıfta aldığımız Müzik kitabı, Solfej defteri kaplandıktan sonra üç yıl boyunca muhafaza edilirdi.Ders malzemesini getirmeyenler ömürleri boyunca asla unutmayacakları bir gün yaşarlardı.

Müzik derslerinde hepimiz müthiş bir korku yaşardık. Bugün ancak vukuatsız geçen derslerden kulağımda kalanları hatırlıyorum.O yıllarda eğitim anlayışında iyi öğretmen döven öğretmendir mantığı hakimdi.Fethi Bey Tavşanlı eğitim tarihinde bir devre ciddi anlamda damgasını basmıştır.

Okul Müdürümüz Bilal Nizamoğlu’nun ciddiyeti,okul binasının temizliği, sözlü sınavları hatırımdadır.

Bütün hocalarımızdan geçerli bir not almak hiç kolay olmazdı. Sınav kağıtları kılı kırk yararcasına okunur hak etmeyene not verilmezdi. Bunun neticesinde o yıllarda Tavşanlı’da lise olmamasına rağmen sınıf arkadaşlarımın çoğu tahsillerine devam şansı yaratmışlar üniversite mezunu olmuşlardır.

Öğrenciye görev ve sorumluluk duygusu verme onu hayatta başarılı kılma elbette hocanın görev ve sorumluluk anlayışına bağlıdır.O yılların Tavşanlı’sında gerçek ışık

kaynakları işte bu hocalarımızdı.Bugün ilerleyen yaşıma rağmen sözleri hala kulaklarımı çınlatıyor.

Ne yazık ki bu hocalarımızın büyükj bir ekseriyeti bugün hayatta değiller,kendilerine gani gani rahmet diliyorum.Onların bize tuttukları ışık daha nesiller boyu yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.Nur içinde yatsınlar.

Arşivimizden : 11.12.2008


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat