...

25.9.2020
2375

TARİHTE TÜRKLER

Henüz ortaokul çağındaydı.”Biz hiçbir şey bulmamışız .Ampülü puan Edison , kuduz aşısını bulan Pastör,suların kaldırma kuvvetini bulan Arşimed,yer çekimi kanunu bulan Newton!

Neden bir Türk bu listede yok.” diye adeta kendi kendine konuştu.Dikkati düşündürücü idi.Sadece dinledim.İkna edici , tatminkar bir cevap bulmalıydım ne yazık ki ders kitaplarında bu sorunun cevabı yoktu.Çocuk özgüvenini yitirmemeli cevap ta gerçeklere uygun bir cevap olmalıydı.

Tarihimiz genel hatlarıyla değerlendirilirse türklerin en belirgin özelliği : hür ve müstakil olarak yaşama , dünyaya hakim olma iradesidir.,Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 Türk devleti Osman Turan Hocamızın Türk Cihan Hakimiyeti Mefkuresi Tarihi en belirgin özelliğimizin şahitleridir.Milletimizin tarih boyunca cihangirine devletler,yüksek medeniyetler vücuda getirdiğini biliyoruz.Orta Asya içlerinden Adriyatik’e kadar saat gibi işleyen bir düzen ve cihana hükmeden güç türkün teşkilat kabiliyetinin eseridir.Bu asli niteliğimizin yanında bilime sanata katkılarımız nelerdir.? Tarih kitaplarımız savaşlar ve rakamlar ile doludur . Geçmiş asırların medeniyeti çok yüzeysel işlenir . Özel merak saikiyle araştırılmazsa zihinlerde bu konularda boşluklar oluşur.Bugün iyi biliyoruz ki Avrupa’nın gözlerini islamın maddi ve manevi güçleri açmıştır.Müslüman bilim adamları modern bilimin oluşumuna temel olacak keşifler yapmışlardır.Biliyoruz ki islam ilim ve sanatında türk alim ve sanatkarlarının önemli bir yeri vardır.Mesela büyük tıp alimi İbn-i Sina’nın kitapları 17.asıra kadar avrupa da elden ele dolaşmıştır.Büyük fen alimi Biruni – ilmiyle asrının zirvesini temsil ettiği için 11.asra Biruni asri denilmiştir.- Newton tarafından keşfedildiği bilinen yer çekimi kanunu üzerine ilk defa fikir ortaya atan incelemelerde bulunan alimdir.Matematik astronomi alimi Ali Kuşçu ünlü türk bilgini ve hekimi Akşemseddin astronomi ve matematik alimi Uluğ Bey ilk çırpıda aklımıza gelenlerdir.

Mevlana , Hacı Bektaş Veli , Yunus Emre bütün insanlığı sevgi ile kucaklayan büyük velilerdir.Mevlana dünyanın en büyük şair ve mistiklerinin yanında yer alacak bir dahidir.Fuzuli İngilizlerin Shakespeare’i Almanların Goethe’si değerinde bir şairdir.Musikide Dede Efendi ,İtri , Osmanlı coğrafyasını süsleyen eserleri ile bir Mimar Sinan mensubiyeti ile ancak şeref duyulacak bir millete mensup olduğunuzu gösteren çok güçlü kanıtlardır.

Çocuklara kendine güven duygusunu milletimizin tarih boyunca yarattığı eserler verir.Bundan dolayı tarih kitaplarımızın bu anlayışla yeniden ele alınması gerekir.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat