...

1.9.2020
2234

Eğitim Üzerine

Eğitim Üzerine

Sınavların hayatımızı istila etmediği yıllarda, okullarda sosyal kültürel faaliyetler ne kadar canlı idi.Benim öğrenciliğimde cumartesi günleri yarım gün ders yapılır öğleden sonraları sanat ve kültür çalışmalarına ayrılırdı.Tiyatro kolları çalışır, münazaralar yapılırdı.Devlet adamlarının yetişmesinde payı olduğu için ’liderlerin oyunu’ olarak bilinen bu münazaralarda geleceğin liderleri yetişirdi.

1950 ‘li yıllarda tavşanlı ortaokulunda her sene Moliere’den bir oyun sahneye konurdu. Cimri ,zoraki hekim gibi oyunlar başarıyla temsil edilmişti. Aradan geçen yıllara rağmen bazı sahnelerini zevkle hatırlıyorum. Okulumuzda sık sık münazara düzenleniyordu. Bu münazara konuları sınıflarda bir olay olur, sade görevli öğrenciler değil konu okul çapında tartışılırdı. Münazara hazırlık çalışmaları için gazeteler derlenir, küpürler biriktirilir, uzmanlara danışılır, ansiklopediler, kitaplar didik didik edilirdi. Öğrencileri kitaplara yönlendirmek ,okuma alışkanlığı kazandırmak için bundan güzel fırsat bulunur mu?

Yakın geçmişte şiir okuma yarışmaları da çok revaçtaydı. Çocuklar provalarda yarışma için seçilen şiirleri tekrar tekrar dinledikleri için onları adeta ezberleme şansı yakalardı. Şiirimizin seçkin örnekleriyle tanışma , onları güzel okumayı öğrenme ; öğrenciler için gerçek bir sanat eğitimi oluyordu. Hele bu yarışmalar okullar arası yapılırsa ciddi bir rekabet yaşanıyor, görevli öğrenciler profesyonellerle yarışıyor, dinleyenlere de bir sanat ziyafeti çekiliyordu.

Rahmetli hocam Mehmet Kaplan bey ‘liseyi bitiren her genç on türkümüzü güfte ve bestesi ile bilmeli.’ diyordu. Milli ruhun buram buram tüttüğü türkülerimizle çocukları o yaşta tanıştırmak  zevkli olduğu kadar faydalı faaliyetlerdi.

Bu etkinliklerde görev alan öğrenciler hayata atıldıklarında başarılı bir kişilikle temayüz ettiler. Çalıştıkları kurumlarda çabuk yükseldiler , yönetici kademelerinde görev aldılar ; çünkü onlar kendilerini rahat ifade ediyor,görüşlerini savunuyor,toplum önünde etkili konuşuyorlardı.

Evrensel bir kuraldır ki: ‘Eğitim olmadan öğretim olmaz’ bu sosyal kültürel faaliyetler fırsat eğitimi için öğretmene sayısız imkanlar hazırlar görevli öğrenciler farklı bir özenle yetişirdi.

Veliler , ders çalışmalarını engeller diye  faaliyetlere çocukların katılmalarını istemez. Oysa derslerde öğrenilen nazari bilgiler gün gelir unutulur ama hafızada kalan bir şiir bir türkü parçası ömür boyu sizinle yaşar sizi mazi cennetine, mutluluk ülkesine götürür.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat