...

14.8.2010
3893

ÖZLEDİK SENİ


ÖZLEDİK SENİ YA MUHAMMED S.A.V.

Gül çiçeklerin şahıdır demiş Sevgili Peygamberimiz,“Gül ol, diken olma. “Gül diken” ol…

İnsanlığa gül olma modeli olmuş bir peygamber: “Ben, pederim İbrahim’in duası, Hz. İsa’nın müjdesi ve validemin rüyasıyım” der. ,

O bir yetimdi,
Vefakar bir eşti,
İnsanlığın yolunu aydınlatan bir öğretmendi,
Büyük bir hukukçu idi,
Bir devlet kurucusu ve hükümet başkanı idi,
Büyük bir asker, müstesna bir kumandandı,
Mazlumlara hami, zalimlere şedid idi.

Sade bir hayat yaşamış, devlet başkanı iken hurma lifinden mamul bir yatakta yatmış, yamalı elbise giymiş, arka arkaya karnını iki defa buğday ekmeği ile doyurmamış fakat tebliğ ettiği dinin ilkelerini başarı ile tatbik etmiş bir önder peygamberdi.

Öz ifade ile O, Allah’ın terbiye ettiği ve pek güzel yetiştirdiği, pek güzel bir kuldu.

“6 hasletle diğer peygamberlerden üstün kılındım:
1- Bana az kelime ile çok manalar ve hikmetler ifade eden sözler verildi.
2- Düşmanıma korku salmakla zafer buldum.
3- Ganimetler bana helal kılındı.
4- Yeryüzünün her yanı bana mescit ve temiz kılındı.
5- Bütün insanlara peygamber olarak gönderildim.
6- Peygamberlik benimde son bulup mühürlendi.”
40 yaşına kadar hiç eğitim görmemiş, kültür ve bilgi sahibi olmamış bir insanın asırlarca kainatı yönetecek hikmetler, kanunlar getirmesi mümkün müdür? Bunun vahiy (Allah’ın gönderdiği bilgi)’den başka izah tarzı olabilir mi?

Hz. Muhammed S.A.V.’in ümmi olması,  mucizelerinin büyüğüdür zira ümmi olmasaydı Kur’an’ı başka kitaptan alıntıladı diyerek kavmi tarafından itham olunurdu fakat ümmi olduğu cihetle bu ithama meydan kalmamıştır.

 Muhammed S.A.V. TARİHİN EN BÜYÜK İSİMLERİNDEN BİRİ hiç kimse onun kadar kısa süre içinde insanları harekete geçiremedi bütün rakiplerine meydan okudu hepsini mağlup etti. Yüzyıllarca Avrupa’da hiç kimse, karşısında bu kadar kötü ve sabit bir basın bulmadı:

Dante “1265-1321” “İlahi Komedya”da O’nu cehenneme attı.
Voltaire 1741’de   yazdığı piyeste O’nu küçültmek istedi.
Diderot O’nu sağlıklı mantığın düşmanı olarak niteledi.
 Teolog Karl Barth “Tanrılardan Tanrı” diye O’ndan söz etti.
Karşı örnek:
Alphonse De Lamartine (Ö:1869) “Hz Peygamber S.A.V.’i kastederek insanın yüceliğinin ölçümü mümkün olsa O’ndan daha büyük insan var mıdır?” der.

Almanya Birliğinin kurucusu Prens Bismarck “Sana muasır bir vücut olamadığımdan dolayı müteessirim Ya Muhammed, öğretmeni ve naşiri olduğun bu kitap, senin değildir; bu kitap ilahidir. Bu kitabın Allah’ın gönderdiği kitap olduğunu inkar etmek, mevcut ilimlerin batıl olduğunu ileri sürmek kadar gülünçtür.”

Tolstoy (Ö:1910)’da diyor ki: “O’nun gibi büyük bir insan, her türlü saygıya ve yüceltmeye layıktır”
“O’nun yolunu takip ederek bunalımdan kurtulabiliriz.” diyen Graudy ile “Kalk ey peygamber! Etrafına bakın ve nazil olan vahyini oku. Denizleri karaları aşarak gel, Kelamullahınla gönülleri tutuştur.” diyen büyük şair Puşkin’i de hatırlayalım.
O, mihrabı Kabe, minberi Medine olan koskoca yeryüzü mescidinin biricik imamıdır, cemaatide arz ve semayı dolduran bütün varlıklardır.
Özledik seni Ya Muhammed S.A.V.  


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz