Z KUŞAĞI NEDİR? ZKUŞAĞI ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

 Z KUŞAĞI NEDİR? ZKUŞAĞI ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
  Eyüp GÜLTEKİN
  4 Kasım 2021 Perşembe
YAZAR'A AİT DİĞER YAZILAR
ÖĞRENCİLER BU YAZ TATİLİNDE NE YAPMALI ?
25 Haziran 2022 Cumartesi
Bir Şeyi 40 Kere Söylersen Olurmuş
7 Nisan 2022 Perşembe
HER ŞEYİ ŞEKİLLENDİREN BİLİNÇALTI
8 Ocak 2022 Cumartesi
PSİKOLOGLARA GÖRE MUTLU OLABİLMENİN YOLLARI
30 Aralık 2021 Perşembe
EĞİTİMDE AHLAK KURALLARI
4 Aralık 2021 Cumartesi
KADINA ŞİDDET NASIL ÖNLENMELİ ?
27 Kasım 2021 Cumartesi
KENDİ DÜŞÜNDÜKLERİNLE TASARLADIĞIN BİR SENARYO
16 Kasım 2021 Salı
MUTLU BİR AİLE OLMAK
29 Ekim 2021 Cuma
GELECEK KORKUSU ve ÜMİTSİZLİK
30 Eylül 2021 Perşembe
ORMAN YANGINLARINDA YAPILMASI GEREKENLER
11 Ağustos 2021 Çarşamba
ESKİ BAYRAMLARDAKİ HUZUR ve MUTLULUK
28 Temmuz 2021 Çarşamba
UYKUNUN UZUN YAŞAMA ve SAĞLIĞA OLAN ETKİSİ
10 Temmuz 2021 Cumartesi
ANNE VE BABANIN ÇOCUĞUNU YETİŞTİRMEDEKİ PRENSİPLER
5 Temmuz 2021 Pazartesi
OKUMAK NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ ?
24 Haziran 2021 Perşembe
İŞVEREN İŞÇİ İLİŞKİSİ
17 Haziran 2021 Perşembe
AİLE OLMADAN TOPLUM OLMAYA ÇALIŞIYORUZ
10 Haziran 2021 Perşembe
ONLİNE EĞİTİMİN ÇOCUK ÜZERİNDE BAŞARI SEVİYESİ
31 Mayıs 2021 Pazartesi
COVİD 19 HASTALIĞININ PSİKOLOJİK ETKİLERİ
20 Mayıs 2021 Perşembe
HAYATA DAİR BAKIŞ AÇIMIZ NASIL OLMALI
7 Mayıs 2021 Cuma
BİLİNÇ DÜZEYİNDE İRADE
29 Nisan 2021 Perşembe
BİLİMDEKİ SONSUZ GÜÇ
20 Nisan 2021 Salı
HAYATIN TEMEL AMACI
12 Nisan 2021 Pazartesi
HAYALLERİMİZ ve ÖTESİ
5 Nisan 2021 Pazartesi
DÜŞÜNCELERİMİZ YARININ HABERCİSİ
25 Mart 2021 Perşembe
ÇOCUĞUN GELİŞİMİ NASIL OLMALI
16 Mart 2021 Salı
OKUMAK İNSANI OLGUNLAŞTIRIR
9 Mart 2021 Salı
KENDİN OLMAK
1 Mart 2021 Pazartesi
HAYATIN NERESİNDEYİZ? ZAMANIN KISA DÖNGÜSÜ
22 Şubat 2021 Pazartesi

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz kavramlar var; x kuşağı, z kuşağı, y kuşağı gibi. Aslında bu kuşaklar yıllarla belirleniyor. Örneğin Z kuşağı için milenyum çocukları deniyor çünkü 21. Yüzyılın ilk nesli Z kuşağı. Z kuşağı nedir kısaca bahsedelim öncelikle. Kimi kaynaklarda 1996 yılından itibaren gösterilse de Z kuşağı aslında 2000 yılından günümüze uzanan bir kuşağı anlatıyor. Teknolojinin kucağına doğan Z kuşağı için internet kuşağı betimlemesi de yapılabilir ki zaten bu şekilde de anılıyorlar. İyimser bir kuşak Z kuşağı. Ancak çok hırslı oldukları söylenemez. Gelin Z kuşağının özelliklerini daha yakından inceleyelim.

Z kuşağının özellikleri nelerdir?

Yukarıda da sözünü ettiğimiz üzere milenyum çağı çocuklarıdır. Haliyle teknolojinin de verdiği yetkiye dayanarak hızlı ve analitik düşünme yetisini bünyelerinde barındırırlar. Ancak bu yetilerini kullanma becerileri bireyseldir. Bu şu demek; asla ekip çalışmasına gelemezler! Özgüvenleri son derece yüksek olan Z kuşağının özgürlük konusunda bir hayli keskin çizgileri vardır. Özgürlüklerine ve bağımsız olmaya karşı meyilleri vardır hatta bu meyildüşkünlük boyutuna geçebilir. Özgürlüklerinin kısıtlanmasından ve konfor alanlarına müdahaleden hoşlanmazlar.

Özgüvenden söz etmiştik, bu özgüven o kadar yüksek seviyededir ki başaramayacakları bir şey olduğuna inanmazlar. Z kuşağı için “Impossible is nothing” mottosu son derece uygundur diğer bir deyişle onlar için imkânsız diye bir şey yoktur. Toplumsallaşma gibi bütünleşmeler onlara göre değildir daha çok bireysel olmaya önem verirler. Kuralların onlar için bir bağlayıcılığı olduğu söylenemez. Serde biraz asilik olduğundan çoğu,ailelerinin ya da akrabalarının izinden gitmek ve yol almak yerine kendi yollarını çizmeyi ister. Çaba harcamak, öz verili olmak, emek vermek gibi kavramlar Z kuşağı için pek geçerli olmaz çünkü dediğimiz gibi çok hırslı bireyler değildirler. Milenyum çocukları olduğunu söylemiştik. Haliyle teknolojinin içine doğan bu nesil, bilgiye erişimin hızına da müpteladır. Bilgiye çok çabuk ulaşmaya alışık olduklarından hızlı yaşamaya da aşinalardır. Bu nedenle çok çabuk sıkılabilirler, onları oyalamak çok da kolay değildir. Farklı sosyolojik gruplarla ilişki kurma konusunda başarılıdırlar aynı zamanda haklarını arama konusunda da oldukça etkindirler. Kendilerine yapılan bir haksızlığa karşı sessiz kalmak Z kuşağına göre değildir. Çünkü onlar mutlaka haklarını ararlar. Z kuşağının hayal dünyasında limit yok denebilir. Multi tasking becerisi oldukça yüksek bir nesil. Aynı anda pek çok işi kotarabilir tabi sıkılmazsa!

Z kuşağı için isteklerinde sonuna kadar direten bir nesildir diyebiliriz. Haklı olduğu konularda asla geri adım atmaz. X kuşağı ile Z kuşağı arasında bitmek bilmeyen bir çatışma söz konusudur. Y kuşağı için genelde arabulucudiyebiliriz. Z kuşağı daha önce sözünü ettiğimiz üzere hırslı ve azimli değildir bu nedenle ilerleyen dönemlerde iş hayatında bir takım krizlerle karşılaşmaları muhtemeldir.

Z kuşağı teknoloji nasıl kullanır?

Yazımızın üst kısımlarında Z kuşağı için internet çocukları benzetmesini yapmıştık. Yapılan araştırmalara göreinternet çocuklarının en çok zaman geçirdiği platform %97’lik bir oranla YouTube olmuş. Akranlarının günlük hayatlarını yakından takip eden Z kuşağı, günün trendleri ile de yakından ilgili. YouTube’da her geçen gün çoğalan YouTube fenomenleri ya da “kanalıma hoş geldiniz” odaklı vlog’lar sayesinde bir kuşak vaktinin çoğunu seyir ile geçiriyor diyebiliriz. İnternet çocuklarının en çok konuştuğu konulara gelince… Bu konuların başında %38’lik bir oran ile bilgisayar ve konsol oyunları geliyor. Bu oran aynı zamanda Z kuşağının oynadığı oyundan ve oyun içerisinde yer alan karakterlerden de ne kadar etkilendiğinin bir göstergesi.

Z kuşağı nasıl yönetilir?

Henüz iş hayatına atılmamış olma ihtimalleri yüksek yaş itibarı ile. Ancak günümüze kadar elde edilen verilere ve genel yapıya göre Z kuşağının idaresi için aşağıdaki yöntemler denenebilir. Görev adamı olarak kullanmak yerine yaratıcılıkları konusunda onları serbest bırakın. Ödüller her zaman motive edicidir. Yaptıkları olumlu şeylerde onları mükâfatlandırabilirsiniz. Bu onları biraz dahaazimli yapabilir.

Yüz yüze iletişim kurmanın önemine inanın. Evet, teknoloji çocukları olabilirler ancak tüm dünyaları mesajlaşmak üzerine kurulu değil. Seslerini duyuracak insanların varlığı onları güvende hissettirebilir. Bu nedenle doğrusunda yanlışında mutlaka yüz yüze konuşmayı tercih edin.

Z kuşağının artıları ve eksileri nelerdir?

Z kuşağı pek çok artı özelliği barındırır. Örneğin dünyada yaşananları takip eder ve ilgilidir. Kendi dünyasına çekilip ne olursa olsun bir tavır sergilemez. Bilgilerin izinden gitmeyi severler ve ne istediklerini gayet iyi bilirler.Özgüvenleri yüksektir ki yüksek öz güven pek çok kapının anahtarıdır. Eğitim ve yaratıcılığa önem verirler bu da iş hayatında önemli yerlere gelmelerine olanak sağlar. Pek çok artı özelliği olmasına karşı eksi yönleri de vardır.

Örneğin toplumsallaşmadan ziyade bireyci yaklaşıma göz kırparlar. İkili ilişkilerde çok iyi oldukları söylenemez.Takım çalışmalarına alışık olmadıkları için “ekip” kavramı onlar için çok bir şey ifade etmez. Daha çok yalnız olmaya alışıktırlar. Kuralları tanımazlar ve isteklerinden emin oldukları için onları ikna etmek zordur. Aileleri ile sık sık çatışmaya girebilirler bunun nedeni doğru bildiklerini daima savunmaları ve dışarıdan bir fikre çok sıcak bakmamalarıdır. 


Paylaş: 

Okur Yorumları

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.

Yorum Yaz