EĞİTİMDE AHLAK KURALLARI

 EĞİTİMDE AHLAK KURALLARI
  Eyüp GÜLTEKİN
  4 Aralık 2021 Cumartesi
YAZAR'A AİT DİĞER YAZILAR
ÖĞRENCİLER BU YAZ TATİLİNDE NE YAPMALI ?
25 Haziran 2022 Cumartesi
Bir Şeyi 40 Kere Söylersen Olurmuş
7 Nisan 2022 Perşembe
HER ŞEYİ ŞEKİLLENDİREN BİLİNÇALTI
8 Ocak 2022 Cumartesi
PSİKOLOGLARA GÖRE MUTLU OLABİLMENİN YOLLARI
30 Aralık 2021 Perşembe
KADINA ŞİDDET NASIL ÖNLENMELİ ?
27 Kasım 2021 Cumartesi
KENDİ DÜŞÜNDÜKLERİNLE TASARLADIĞIN BİR SENARYO
16 Kasım 2021 Salı
Z KUŞAĞI NEDİR? ZKUŞAĞI ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
4 Kasım 2021 Perşembe
MUTLU BİR AİLE OLMAK
29 Ekim 2021 Cuma
GELECEK KORKUSU ve ÜMİTSİZLİK
30 Eylül 2021 Perşembe
ORMAN YANGINLARINDA YAPILMASI GEREKENLER
11 Ağustos 2021 Çarşamba
ESKİ BAYRAMLARDAKİ HUZUR ve MUTLULUK
28 Temmuz 2021 Çarşamba
UYKUNUN UZUN YAŞAMA ve SAĞLIĞA OLAN ETKİSİ
10 Temmuz 2021 Cumartesi
ANNE VE BABANIN ÇOCUĞUNU YETİŞTİRMEDEKİ PRENSİPLER
5 Temmuz 2021 Pazartesi
OKUMAK NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ ?
24 Haziran 2021 Perşembe
İŞVEREN İŞÇİ İLİŞKİSİ
17 Haziran 2021 Perşembe
AİLE OLMADAN TOPLUM OLMAYA ÇALIŞIYORUZ
10 Haziran 2021 Perşembe
ONLİNE EĞİTİMİN ÇOCUK ÜZERİNDE BAŞARI SEVİYESİ
31 Mayıs 2021 Pazartesi
COVİD 19 HASTALIĞININ PSİKOLOJİK ETKİLERİ
20 Mayıs 2021 Perşembe
HAYATA DAİR BAKIŞ AÇIMIZ NASIL OLMALI
7 Mayıs 2021 Cuma
BİLİNÇ DÜZEYİNDE İRADE
29 Nisan 2021 Perşembe
BİLİMDEKİ SONSUZ GÜÇ
20 Nisan 2021 Salı
HAYATIN TEMEL AMACI
12 Nisan 2021 Pazartesi
HAYALLERİMİZ ve ÖTESİ
5 Nisan 2021 Pazartesi
DÜŞÜNCELERİMİZ YARININ HABERCİSİ
25 Mart 2021 Perşembe
ÇOCUĞUN GELİŞİMİ NASIL OLMALI
16 Mart 2021 Salı
OKUMAK İNSANI OLGUNLAŞTIRIR
9 Mart 2021 Salı
KENDİN OLMAK
1 Mart 2021 Pazartesi
HAYATIN NERESİNDEYİZ? ZAMANIN KISA DÖNGÜSÜ
22 Şubat 2021 Pazartesi

Eğitim, bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla kasıtlı olarak istedik değişme meydana getirme sürecidir.

Genel manada eğitim, bir insanın; duygusal, bedensel, zihinsel olarak sahip olduğu yeteneklerini belirlenen amaç doğrultusunda geliştirmesidir. ... İsteyerek ve kasıtlı olarak değişimler geçirmek eğitimin bir parçası olarak tanımlanmaktadır.

Ahlak, doğru ya da yanlış davranış standartları açısından bir davranış sisteminden söz eder. Davranış açısından ahlaki standartlar, vicdanımıza atıfta bulunarak ahlaki sorumluluk ve ahlaki bir kimlik veya doğru ya da yanlış eylem yapmaktır. Yaygın olarak kullanılan eş anlamlılar etik, ilkeler, erdem ve iyiliği içerir.

İnsan ahlaki davranışları bilmiş olarak doğmamaktadır. Bu davranışların değişik toplumlarda değişik şekiller alması ve farklı olarak değerlendirilmesi de onların sonradan öğrenilmiş değerler olduğunu gösteriyor. Biz hangi durumda nasıl davranmamız gerektiğini, içinde yaşadığımız toplumun yetişkin bireylerinden veya yaşıtlarımızdan öğreniyoruz. Şu hâlde ahlak her şeyden önce bir eğitim konusudur.

Bu eğitim, sadece okullarda verilen derslerden ibaret değildir. Bir bakıma, bütün toplumu bir okul ve her insanı da bu okulun hem öğretmeni hem de öğrencisi sayabiliriz. Ahlak eğitimi sağlıklı düşünen, hisseden ve davranan bireylerin yetiştirilmesi için gerekli ve vazgeçilmez bir eğitimdir. Sağlıklı bir toplumun oluşumu, bireylerin sağlıklı olmasına bağlıdır. Geleceğini garanti altına almak isteyen toplumlar, ahlaklı bir nesil yetiştirmek için gayret göstermişler, ahlaki eğitime önem vermişlerdir. Ahlaki eğitimin amacı, olgun davranışlar konusunda alışkanlık sağlayıp, üstün ahlakı gerçekleştirmektir. Yine ahlak eğitiminin amacı, bireyi ve toplumu kötü ahlaktan korumak ve kurtarmak, bunun yanında iyi ahlakla donatmak ve devamını sağlamaktır. Bu nedenle, çocuklara ahlaki ve ahlaki olmayan özellikler hakkında doğru bilgiler verilmeli, sağlam kanaatler oluşturulmalıdır

Günümüzde, çocukların ahlaki erdemler konusundaki artan duyarsızlığı ve yabancılaşmasına yol açan unsurlar, gittikçe daha karmaşık, denetlenemez ve gözle görülebilir bir biçimde artmaktadır Çocukları iyi birer insan olarak yetiştirebilmek için okulun ve ailelerin birbirlerinin desteğine ihtiyacı vardır. Bu yüzden okul-aile iş birliği anlayışının ahlak eğitimine katkı sunacak bir biçimde dönüşümüne ihtiyaçvardır. Çocukların ahlaken olgunlaşması için okul ve aile bir arada çocukla iş birliği yapabilmeli ve bunun etkin ve yeni yollarını bulabilmelidir. Burada vurgulanması gereken iş birliğinin merkezinde çocuğun bulunmasıdır. Bu çalışma, yukarıda ifade edilen iş birliği ihtiyacını ve anlayışını ortaya koyarak ahlak eğitimi alanında okul-aile-çocuk iş birliğini sağlayabilecek öneriler sunmayı amaçlayan nitel bir araştırmadır. Bu araştırmada önerilen iş birliği yolları şunlardır: Okul döneminin başında okulun velilerden ve velilerin okuldan özellikle olumlu davranış geliştirme beklentileri netleştirilebilir ve karşılıklı görüş alışverişi ortamında bunlar paylaşılabilir. Okul, aile ve çocuk kitle iletişim araçlarının ve sosyal medyanın sebep olduğu değer erozyonunu mümkün olduğunda önleyebilmek için iş birliği yapabilirler. Yürütülmekte olan ahlak eğitimi sürecinin içeriği hakkında veliler düzenli olarak bilgilendirilebilir. Okuldaki ahlak eğitimi sürecine evde okulda ve sosyal hayatta birer katılımcı olarak veliler de dâhil edilebilir. Veliler çocuklarının olumlu ve örnek davranışları için okula davet edilerek veya farklı iletişim yollarıyla mektup, kişiye özel mesaj vb. takdir edilebilir, kendilerine teşekkür edilebilir. 

Okulda çocuklarda olumlu davranışların artırılıp olumsuz davranışların azaltılması veli denetiminin katkısı sağlanabilir. Okul-çocuk-aile okuma grupları oluşturulabilir.


Paylaş: 

Okur Yorumları

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.

Yorum Yaz