YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİNE ÇAĞRI
10.5.2022 12:09:00

KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJELERİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ ÖNCELİKLİ ALAN PROJE (ÖNAP) ÇAĞRISI YAPTI

“ENERJİ :Jeotermal, Hidroelektrik ve Diğer Yenilenebilir Enerji Teknolojileri”

Son Başvuru Tarihi: 16 Mayıs 2022

1. Genel Çerçeve 

Sanayi devrimi sonrası makineleşmenin başlaması ile fosil yakıtların tüketimi artmıştır. Doğalgaz ve kömür gibi fosil yakıtlar, ülkemizde ve dünyada binaların ısıtma ihtiyacında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu durum karbondioksit (CO2) gazı gibi sera etkisine sebep olan gazların atmosfere salınımının artmasına ve bugün dünyanın en önemli sorunlarından biri olan küresel ısınma sorununun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Küresel ısınma gibi çevre sorunları ve dünyada yenilenemeyen enerji kaynaklarının her geçen gün tükenmesi, ülkeleri yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendirmiştir. 

Fosil yakılara bağlı karbon salınımını azaltmak ve enerji ihtiyacını temiz kaynaklardan sağlamak için en önemli yollardan biri yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artmasıdır. Bu doğrultuda, Avrupa Birliği (AB), iklim ve enerji/yenilenebilir enerji konularında ana hedefler koymaktadır. “Jeotermal, Hidroelektrik ve Diğer Yenilenebilir Enerji Teknolojileri” TÜBİTAK Öncelikli Ar-Ge ve Yenilik Konuları arasında yer almaktadır. Ülkemizde, Enerji Verimliliği Strateji Belgesi (2012-2023)’de “Binaların enerji taleplerini ve karbon emisyonlarını azaltmak; yenilenebilir enerji kaynakları kullanan sürdürülebilir çevre dostu binaları yaygınlaştırmak” stratejik amaçlar arasında yer almaktadır. Ülkemizin son yıllardaki enerji politikaları ve Avrupa Birliği (AB) hedefleri dikkate alındığında, yeni, yerli ve yenilenebilir öz kaynakların kullanılması ülke ekonomisi ve çevre sağlığı açısından oldukça önem arz etmektedir. Bu doğrultuda, “Jeotermal, Hidroelektrik ve Diğer Yenilenebilir Enerji Teknolojileri” öncelikli alanını kapsayan nitelikli projelerin desteklenmesi hedeflenmektedir.

2. Amaç ve Hedefler

Bu çağrının amacı; Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK)'nun Belirlediği Öncelikli Alanlara yönelik Ar-Ge faaliyetlerinin desteklenmesidir. Bu çağrı kapsamında aşağıdaki konuları kapsayan projelerin desteklenmesi planlanmaktadır:

• Alternatif ısıtma sistemleri kullanımı

• Enerjinin sürdürülebilirliği

• Sığ jeotermal enerji sistemlerinin uygulanabilirliği

• Sığ jeotermal enerji potansiyelinin hesaplanması 

• Zararlı emisyonların azaltılması

• Üniversitemiz araştırma merkezlerinin ve/veya disiplinler arası çalışma gruplarının önerdiği projelere öncelik verilecektir.

• Toplam çağrı bütçemiz 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir.Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat