TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLACAK
2.9.2021 12:44:00

HABER: ALİBEY AYDIN // Tavşanlı’da tamamlanan bölümleriyle hizmete açılan Fizik Tedavi Hastanesi, Türkiye’ye örnek olacak ve Sağlık Turizmini başlatacak vasıflara sahip. Hastanede, KSBÜ Rektörü Prof.Dr. Vural Kavuncu’nun ziyaretine eşlik ettik.

Hastanenin nasıl Tavşanlı’ya nasıl kazandırıldığını ve  diğer hastanelerden farkını,  hastanede bulunan bölümleri, hastanenin bütün bölümleriyle tam kapasite en verimli nasıl çalışabileceğini, Rektör Kavuncu ile yaptığı röportajda sordu.

Rektör Kavuncu, Yeni hastane ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Çok sayıda hastanın şifa bulacağı bölümlerin Sağlık Bakanlığından verilecek ve atanacak kadrolara bağlı olduğunu ifade etti.

KSBÜ Rektör, Prof. Dr. Vural Kavuncu ile yapılan röportajın Ayrıntıları.

 

Hocam geçmiş günlerde Tavşanlı’da sessiz sedasız yeni bir hastane açıldı; Tavşanlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi. Galiba biz nasıl bir değere sahip olduk, bunun henüz farkında değiliz. Bunun en iyi açıklamasını sizden alırız diye düşündük. Tarihe not düşmek açısından bu hastaneyi bize anlatır mısınız? Öncelikle bu fikir nereden çıktı, nasıl gerçekleşti?

Teşekkür ediyorum, öncelikle yeni Fizik Tedavi Rehabilitasyon hastanemizin Tavşanlı’mızahayırlı olmasını diliyorum. Bu hastanenin ilk fikir aşamasından başlayarak açıldığı bugüne kadar tüm aşamalarında bulundum. Seneler boyunca nice hastalara şifa verecek, hayır dualarına mazhar olacak bu hastane ileride inanıyorum ki Tavşanlı’nın tüm ülkede görünen yüzü, yeni marka değeri olacaktır. Böyle bir tesisin Tavşanlı’da yapılış hikayesinden kısaca bahsetmek isterim. Malumunuz burada eski SSK Hastanesi bulunmaktaydı. Şu anda kullanılan Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi2014 yılında tamamlanarak hizmete girmişti.Bu hastane Tavşanlı’nın sağlık hizmetlerini yürütmek için yeterli kapasiteye sahipti, yaniyeni bir hastane ihtiyacı bulunmuyordu. Bu nedenle eski SSK hastanesi boşaltıldı. Terkedilen bu hastanenin hangi amaçla kullanılabileceğini görmek için o zamandadeprem dayanıklılığı testlerini yaptırdık. Rapor sonuçlarına göre yataklı kısımda güçlendirme, sonradan yapılan poliklinik kısmında ise yıkım gerekiyordu. Dolayısıyla bu binanın kullanılma imkanıortadan kalkmıştı. Sağlık Bakanlığı o dönemde terkettiği hastanelerin değerli arazilerini TOKİ’ye vererek finansman sağlıyordu, bu arazi için de benzer bir planlama olduğunu öğrendim. Ayrıca otopark alanında şahsa ait özel bir arazi bulunuyordu.Zaman içerisinde önce arsanın TOKİ’ye verilmesini önledik,şahsa ait olan özel mülkiyet ise Sağlık Bakanlığı tarafından kamulaştırıldı. Sonrasında da Tavşanlı Belediyesi tarafından arsa bütünlüğü açısından gerekli imar düzenlemesi gerçekleştirildi. Burada en mantıklı ve faydalı çözüm ne olabilir diye düşündük, Fizik Tedavi Rehabilitasyon branş hastanesi projesi buradan çıktı.

 

Türkiye’de başka bir hastanede benzeri yok, Tavşanlı’nın marka değeri olacak dediniz, bu hastaneyi farklı ve değerli kılan nedir?

Bu hastane bir branş hastanesidir, herhangi bir ilçede bu ölçekte bir hastane bulunmadığı gibi çoğu ilde de bulunmuyor. Bu kapsamda bir hastanenin ancak şehir hastanelerinde olduğunu söyleyebilirim. Diğer bir özelliği ise mimarisi ve kullanım alanlarıdır. İlk proje aşamasında Sağlık Bakanlığı yetkilileri mimarlık firmasını belirleyince proje üzerinde birlikte çalışmamızı sağlamıştı, böylece branşım olması dolayısıyla bilgi ve deneyimi bu projeye aktarma fırsatı buldum. Mimari projeyi bilimsel gelişmelere göre uygulanacak yenilikçi, çağdaş ve kapsamlı tedavilere imkan verecek, hastalar ve sağlık personeli tarafından da rahat kullanımı olacak şekilde planladık, ortaya kendine özgün, bir benzeri bulunmayan bir proje çıktı. Oda oda hangi tedavilerin yapılacağı, hangi cihazların olacağını daha projenin başlangıcında belirlendi. Muayene aşamasında kemik dansitometri, EMG ve her yerde uygulanmayan kas iskelet sistemi Ultrasonografisi imkanı olacak. Şu bilgiyi de vereyim, romatoloji hastalarına da bakılacak.

 

Hocam burada araya girmek istiyorum, romatolojik hastalıkları olanlar çok güçlük çekiyordu, burada bu hastaların bakılacağını söylediniz doğru mudur?

Evet doğru. Yeterki burada görev yapacak Fizik Tedavi Uzman doktorları bu alanda gerekli eğitimi almış olsun. Normalde Fizik Tedavi Uzmanları romatoloji hastalarına bakıyor, onlara özgün verilen tüm ilaçları yazma yetkisine sahip oluyor. Burada romatoloji hastalıkları ile ilgili özel bir poliklinik de planlamıştık. Umarım doktor sayımızın artması ile bu gerçekleşir.

 

Doktor sayısının artırılmasıyla ilgili resmi talebin yanı sıra, sizce Tavşanlı ve Kütahya’dan etkili olabilecek bir destek ya da takip etkili olabilir mi?

Personel ihtiyaçlarını karşılama yöntemleri şunlar; doktorlar için zorunlu hizmet atamalarında kontenjan ile sağlık personeli için KPSS ve sözleşmeli yeni kadro izinleri alınması. Diğer illerdeki hastanelerden nakil için ise yine kurum içi nakil atamalarında kontenjan alınması. Kütahya içinde ise Yoncalı Fizik Tedavi Hastanesinden doktor ve sağlık personeli görevlendirmesi yapılabilir. Acil olarak da Sağlık Bakanlığından fizik tedavi hizmet alımına izin verilmesi gerekiyor. Ancak çok önemli bir husus var; bu hastane Bakanlık nezdinde ihale işi adı ile, hala yukarıdaki hastanenin bir uzantısı olarak gözüküyor. O nedenle genel hastane ihtiyaçları gibi karşılık görüyor. Halbuki burada yatak sayısına göre ihtiyaçtan çok daha önemli olan tedavi birimlerinin ihtiyaçlarıdır. Bunun için öncelikle burasının bir branş hastanesi olarak tescili ve kabulü gerekiyor ki norm kadrolar Fizik Tedavi Hastanesi standartlarında belirlensin. Tüm bu süreçler öncelikle İl Sağlık Müdürlüğü nezdinde yürütülecek, Sağlık Bakanlığı yetkisinde olan izin ve kadrolar için de siyasi takip gerekiyor.

 

Hastanemizde bulunan diğer bölümler, hastalıklar ve tedavi uygulamaları hakkında da bilgi verebilirmisiniz?

Hastanede Fizik tedavi odalarının yanısıra, ortopedi, nöroloji hastaları, kalp-akciğer hastaları, çocuk hastalarınrehabilitasyonları için ayrı salonlar var. Denge, konuşma, yutkunma bozuklukları, kol-bacak ödemleri, idrar kaçırma sorunları ile ilgili özel tedaviler uygulanacak. Robot ile rehabilitasyon planlandı, traksiyon uygulaması, çocuklar için uzay-kafes tedavisi, manyetik alan, parafin, hidroterapi yani su ile tedavi var. Havuz tedavileri için havuzlar yapıldı. Ergoterapi dediğimiz beceri kazandırma tedavileri yer alacak. Ortez-protez laboratuarında hastalar için ihtiyaç duydukları cihazlar yapılacak. Kısaca modern Rehabilitasyon tedavisinin bütün bölümleri var. Tam faaliyete geçtiğinde Türkiye’de bundan sonra yapılacak benzeri hastaneler için örnek model olabilecek özelliktedir. Bunların yanısıra her iki kanatın ucunda 112 ambulans istasyonu ve ayrı girişi olan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi yapıldı.

 

Ben de İstanbul’da bir kalp ameliyatı geçirmiştim. Bir görüşmemizde daha önce hiç duymadığım kalp rehabilitasyonundan bahsetmiştiniz. Kütahya’da Üniversitenizde ki hastanede sizin kontrolünüzde 30 gün egzersiz tedavisi aldım, yeniden doğmuş gibi oldum. Bundan İstanbul’da ki Profesör hocama bahsettiğimde “biz İstanbul’da bu tedaviye ulaşamıyoruz, Kütahya’da nasıl ulaştınız hayret ettim” demişti. Şimdi de bu tedavinin Tavşanlı’da yapılacağını gördük, doğrusu bu imkanının ne olduğunu bizzat yaşamış birisi olarak bunun için teşekkür ediyorum. Hastaneyi gezdiğimizde de bu bahsettikleriniz odaların hazırlandığını bizzat gördüm. Hastane odaları da özel hastaneleri aratmıyor. Ancak çoğu bölüm kapalıydı.  Siz hangi eksikleri gördünüz?

            Hem planlamaların ne kadar gerçekleştiğini görmek hem de Üniversitemiz öğrencilerinin staj-uygulama koşullarını sağlamak için geçtiğimiz hafta yeni hastaneyi ziyaret ettim. Tabi herşey çok başlangıçta, inşaatın da tam olarak kabulü yapılmış değil, eksiklikler, düzeltilmesi gerekenler yerler var. Bunlarla ilgili tespitleri yetkililer yapacak ve tamamlanmasını sağlayacaklardır. Şu anda ki en büyük sorun personel yetersizliği, bu nedenle bahsettiğim birimlerin çoğunun teçhizatı tamam ama açılamamış. Bu konuda acil çözüm önerimizi İl Sağlık Müdürümüze ilettim. Şimdiye kadar önemli cihaz alımları gerçekleştirilmiş, ancak hastanenin kapsamı çok geniş ve eksikler var. Bu nedenle robot ve benzeri ileri teknoloji cihazların tamamlanması ile bu hastane kurgulandığı kapsam ve misyonda değerine ulaşacak. Havuzların devreye alınması için de bazı tadilatların yapılması, ısı ve iklimlendirme kontrollerinin yapılması gerekiyor. Çünkü havuzlar buranın en ön önemli ayrıcalıklarından birisi. İşin önemli bir kısmı başarılmış, bu eksikliklerin de iyi bir takip ile zamanla giderileceğine inanıyorum.

 

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinin bu hastaneye hangi yönlerde katkısı olabilir?

            Geçtiğimiz sene Tavşanlı’da Üniversitemize bağlı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulunu açmıştık. Burada şu anda öğrenci alan Fizyoterapi ile İş ve Uğraşı programlarının çalışma alanları doğrudan bu hastane ile ilgili. Bu programlardaki öğrencilerimizin staj uygulamalarını hocaları nezaretinde bu hastanede yaptıracağız, personel desteği sağlamış olacağız. Ayrıca okulda ki hocalarımız hastanede tedavi konseptlerinin oluşturulması ve kalite standartlarının geliştirilmesinde görev alacaklar. Bunun yanısıra bir elimiz hep bu hastanenin üzerinde olacak. Mesela şu anda havuz tadilatı için İl Sağlık Müdürlüğü’müze bir proje ve maliyet çalışması yapıyoruz. Kütahya’da diğer branş hastanelerimizin ülkemiz ve yurtdışında çapında tanıtım çalışmalarında bu hastanemizi de gündemde tutacağız.

 

Hastanede havuzlar var ama bildiğimiz kadarı ile kaplıca suyu yok. Göbel kaplıcalarından su hattı çekilebilir miydi?

            Bahsettiğiniz uzunlukta bir hat çok maliyetli. Kaldı ki ısı kaybı yaşanmaması ve mineral suyun hattı bozmaması açısından çok özel sistemler kullanılıyor yine de başarılı olunmuyor. Kaplıca tedavileri en iyisi kaynağında yapılan uygulamalardır. İkincisi Göbel’in su rezerv kapasitesi tam bilinmiyor, o bölge için yapılacak yeni otel ve konaklamalar, tesisler için bile elde yeterli veri yok. Üçüncüsü bu hastane bir kaplıca hastanesi değil, rehabilitasyon hastanesi. Kaplıca havuzunda banyo yapılır, mineralli suların etkisinden ve sıcaklıktan yararlanılır. Ama felçli bir hasta sıcak kaplıca suyunun içine sokulup egzersiz tedavisi uygulanmaz. Bu tedavinin uygulanacağı yer vücuda uyumlu ısıya getirilmiş normal su içeren havuzlardır. Bu hastanede de işte bu hidroterapi rehabilitasyon havuzlarından var.

 

Sağlık Turizmi konusunda hastanemizin katkısı olabilir mi?

Öncelikle Sağlık turizmi konusuna bir açıklık getireyim.Biz SGK kapsamında diğer illerden hastaneye gelen hastalara sağlık turisti demiyoruz, diğer ülkelerden tedavi için planlı olarak gelen, döviz katkısı sağlayanlar sağlık turizmi kapsamında değerlendiriliyor. Biz istiyoruz ki bu hastaneden yararlanmak için diğer illerden, ülkelerden gelen hastalar eğer 24 saat hastane bakımına ihtiyaç duyacak değiller ise konaklama tesislerinde kalsınlar, mesela Göbel Kaplıcalarında olabilir, dışarıda yesinler, içsinler, gezsinler, alışveriş yapsınlar, gündüzleri de hastaneye ayaktan gelip birkaç saat tedavilerini alsınlar. Bu hastanenin Tavşanlı’ya ekonomik katkısı ancak bu şekilde olabilir.

Tavşanlı’nın marka değeri derken, buna inandığım için söylüyorum. Nasıl ki geçmişte Eğirdir veBaltalimanı Kemik Hastaneleri gibi tüm ülkede meşhur olmuş hastaneler var ise burası da aynı potansiyeli taşıyor. İyi bir hasta ilgisi ve bakımı ile bu tedaviye ihtiyaç duyan ama uzun bekleme sırası ya da bu kapsamda tedaviye ulaşamamaları nedeniyle ülkenin dört bir yanından hasta sevk alacak duruma gelinecektir.  

 

Bu hastanenin arkasında çok emek olduğunu anlıyoruz. Bunun için söylemek istedikleriniz var mı?  

Bu yatırım kararı o dönemde ki bakanlık bürokratlarının büyük desteği ile Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nun Bakanlığı döneminde alınmıştır. Hatırlarsanız Sayın Müezzinoğlu Tavşanlı’yı da ziyaret etmiş ve yeni Hastane için bir açılış töreni de gerçekleştirmiştik. 2018 yılında, milletvekilliğimin son aylarında Murat Gazi parkında bir toplantı yaparak bu projeyi kamuoyuna tanıtmıştım. Hamdolsun bugün hastanenin hizmete girmesi konusu ile ilgili konuşuyoruz. Bu benim için büyük mutluluk. O dönemde ki çalışmalarımızı Tavşanlı Kaymakamımız Sayın Yüksel Kara ve Tavşanlı Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Güler ile yürüttük, projeye yetkileri ve emekleri ile destek verdiler. Emeği geçen herkesi hayırla yadediyorum. Şunu da önemle belirtmek isterim, 1988 yılında doktor oldum, SSK hastanesinin yanısıra üç değişik Üniversitede görev yaptım. O dönemlerde birkaç parça cihaz aldırabilmek bile meseleydi. 2002 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde ki görevime başladığımda hastanede Fizik Tedavi için sadece 40 m2’lik bir adet salon ayrılabilmişti. Şimdi ise 16 bin m2’lik son teknoloji cihazları olan bir hastaneden söz ediyoruz. Elbette bu dönüşümün mimarı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Vatandaşlarımızın bu en yüksek düzey hizmete ulaşmasını sağlayacak bu modern hastane için Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum.  


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat