TKDK DESTEK ALACAKLARI AÇIKLADI
26.2.2021 16:47:00

Listede Kütahya’dan destek hak eden projeler de var. Açıklamalara göre: Kütahya’dan sadece süt üretimi ve kanatlı et üretimi olmak üzere desteklerle toplam 5 proje gerçekleşebilecek.

 Tarım  ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, IPARD II Programı Dokuzuncu Başvuru Çağrı Dönemi, Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Tedbiri ve Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbirinden Dokuzuncu Grup Desteklenmek Üzere Seçilen Başvurular Listesi yayımlandı. 

SÜT ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELER: Toplam 11 ilden toplam 13  desteklenecek projeler içinde Kütahya’dan Hüseyin Sarı’nın projesi seçilenler arasına girdi. 

KIRMIZI ET ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELER: 11 ilden toplam 22 proje destek alacak. Bu alanda Kütahya projesi yok.  

KANATLI ETİ ÜRETEN TARIMSAL İŞLETMELER: 27 ilden toplam 166 proje destek listesinde yeraldı. Kütahya’dan 4 proje seçildi. ALİ AKGÜL , HALİL KOCABAŞ, MUSTAFA ÖZÇAM, RECEP TEKİN projeleri için destek alacak. 

ARICILIK VE ARI ÜRÜNLERİNİN ÜRETİMİ, İŞLENMESİ VE PAKETLENMESİ: 5 ilden 10 proje seçildi. Bu listede Kütahya projesi yok. 

ZANAATKARLIK VE KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLER: 12 ilden 17 proje seçildi. Kütahya’nın projesi bu dalda da bulunmuyor. 

KIRSAL TURİZM VE REKREASYON FAALİYETLERİ: 11 ilden 18 proje seçildi. Kütahya’nın projesi bulunmuyor. 

SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ: 2 ilden 2 proje destek için seçildi. Kütahya projesi yok. 

MAKİNE PARKLARI: 5 ilden tarımsal kalkınma kooperatifleri destek alacak. Kütahya bu listede yok. 

YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI: 19 ilden 33 proje desteklenmek üzere seçildi. Kütahya bu listede de yok. 

İPARD II 10 ÇAĞRI PROJE DESTEK ÇAĞRISI YAPILDI 

Önemli Tarım ve kırsal projelerin gerçekleşmesi için önemli bir fırsat olan, Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu İPARD II destekleri Kütahya’da yeni projelerin gerçekleşmesi için değerlendirilebilir. 

 IPARD II Programı Onuncu Başvuru Çağrı İlanı kapsamında Proje Başvuru ve Kabul İşlemleri başlamıştır.

IPARD II Programı Onuncu Başvuru Çağrı İlanı kapsamında Proje Başvuru ve Kabul İşlemleri 15.02.2021 tarihinde başladı. 

Bu Başvuru Çağrı İlanı kapsamında sadece “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” ve “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması İle İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar” tedbirleri kapsamında başvurular kabul edilecek.

Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar(101): Başvurular 15.02.2020 tarihi saat 09:00’dan itibaren yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacaktır. Online Proje Başvuru Sistemi 16.03.2021 tarihi saat 18:00’da kapatılacaktır.

Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması İle İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar (103): Başvurular 15.02.2021 tarihi saat 09:00’dan itibaren yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacaktır. Online Proje Başvuru Sistemi 23.03.2021 tarihi saat 18:00’da kapatılacaktır.

Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) : DESTEK ORANI:% 50-70 

SEKTÖRLER: Süt Üreten Tarımsal İşletmeler, Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler, Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler, Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler

Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar (103) DESTEK ORANI:% 40-50 

SEKTÖRLER: Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanma, Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması

NOT: Başvuru Çağrı Rehberi (Versiyon 10.0) Kurumun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) temin edilmelidir.

TKDK DESTEKLERİYLE GERÇEKLEŞEN ÖRNEK PROJELER 

TKDK Dergisinde örnek projeler yayınlandı. Bu haberlerden okuyucularımız için seçtik. 

 TARİHİ LEZZETİ GENİŞ KİTLELERE ULAŞTIRDI

Sektörün alaylılarından olan Ahmet Gerigelmez, Helvacılar Unlu Gıda Mamuller Limited Şirketi’nin sahibi. Pastaneciliğin dedelerinden kendilerine gelen bir meslek dalı olduğunu anlatan Gerigelmez, “Biz de aile olarak senelerce dedelerimiz tarafından Trabzon’a kazandırılmış bu lezzetleri geliştirerek devam ettirmek istedik. Bu sebeple 2010 yılında bir pastane açarak bu sektöre giriş yaptık.” diyor. 

Gerigelmez, açtığı işletmenin yöre halkınca yoğun ilgi gördüğünü ve talebi karşılayamadıklarını belirterek, “Daha fazla üretim için imalathanemiz yetersizdi. Bu eksiğimizi gidermek için devlet desteklerini araştırmaya başladık. Danışmanlarla yaptığımız görüşmeler sayesinde TKDK hibelerinden haberdar olduk ve proje yazmaya karar verdik. Bugün pastanenin uzantısı olarak 3 katlı bir imalathanemiz mevcut. Burada su böreği, kuru pasta, yaş pasta, sütlü ve şerbetli tatlı üretimi yapıyor, aynı zamanda yöremizin meşhur tatlısı olan Laz böreğinin de en özgün biçimde üretimini yapıp pazarlıyoruz. Üretim departmanımızda 40 personel istihdam ediyoruz. Bu sayının çoğunluğu kadın çalışanlardan oluşuyor.” diyor. 

TKDK ile çalışma sürecinin oldukça verimli geçtiğini kaydeden Gerigelmez, “Proje yapmak isteyen herkese TKDK’yı öneriyorum. Kapısını çaldıkları takdirde onlar içinde bir destek kalemi olduğuna inanıyorum.” ifadelerini kullanıyor. Gerigelmez ayrıca, son zamanlarda çok fazla bayilik talebi aldıklarını belirterek, amaçlarının üretim kapasitelerini geliştirerek mevcut 2 olan şube sayısını artırmak olduğunu söylüyor.

TKDK DESTEĞİYLE ÜRETİCİNİN EMEĞİNE DEĞER KATTI

Ahmet Gençer, 1973 yılında kurulan 493 ortaklı Beypazarı Bostancıları Tarımsal Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nin başkanlığını yürütüyor. Gençer, üreticilerin ürünlerindeki değer kaybını azaltmak ve onları daha rekabet edebilir duruma getirmek için hazırladığı soğuk hava deposu projesiyle TKDK’ya başvurmuş. 

Projeyi hayata geçirerek bölgesine önemli bir katkı sağlayan Gençer, “Yatırımımız 375’şer tonluk 8 ayrı bölümden oluşan 3.000 kapasiteli bir soğuk hava deposu. Tesisimizde 24 kadın personel çalışıyor. 5 de erkek personelimiz var. 3 kişilik teknik personelle birlikte 32 personele istihdam sağlamış olduk. Bu şekilde pozitif ayrımcılık yaparak kadınlarımızın da iş hayatına katılmalarını sağladık ve aile bütçelerine katkıda bulunma imkânı sunduk. Bizim amacımız, küçük üreticilerimize ürünlerini değer kaybı olmadan uzun süre saklamalarına olanak sağlamaktı. Üretim yapan diğer firmalarla rekabet edebilsinler ve alın terlerinin karşılığını alsınlar istedik. Genel olarak küçük çaplı üretim yapan üyelerimizi merdiven altı üretim yapmaktansa, ürünlerini daha modern daha yüksek standartlarda koruma imkânı sağlayarak verimi artırmayı hedefledik. Bu yatırımımızla üyelerimize modern bir tesis kazandırmış olduk.” diyor. 

Ahmet Gençer, projeyi hayata geçirdikten sonra birçok kişinin TKDK hakkında kendilerinden bilgi aldığını da ifade ederek, “TKDK’yı gelenlere öneriyoruz. Küçük bir yerdeyiz herkes birbirini tanır. Proje dönemlerinde müracaat etmeleri için teşvik ediyoruz. TKDK yükün yarısını aldığı için bu çalışmaları tamamlayabiliyorlar. Bu yüzden haliyle herkes memnun ve TKDK iyi ki var.” değerlendirmesinde bulunuyor.Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz