Tavşanlı Birliğini Tazeledi, Nöbetini Tuttu
17.7.2021 11:34:00

“TÜRKİYE GEÇİLMEZ” SLOGANIYLA 5.’Sİ ORGANİZE EDİLEN 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ TAVŞANLI’DA DA COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.


FETÖ’nün hain darbe girişimine karşı Türk milletinin destansı zaferi 7’den 70’e halkın katılımıyla  kutlandı. 251 demokrasi şehidi dualarla anıldı. Geceden sabaha kadar tutulan demokrasi nöbeti ile taçlandı.  

Tavşanlı’da protokol üyelerinin şehit aileleriyle birlikte şehitlik ziyaretiyle başlayan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri; Karakova Semt Sahaları’ndaki sportif etkinlikler ve mehteran takımıyla birlikte gençlik yürüyüşleri ile sürdü. 

Milli birlik yürüyüşü ise saat 20.00’de tüm protokol üyeleri ve vatandaşların katılımıyla Saat Kulesi’nin önünden başladı ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki etkinliklerin düzenleneceği alanda tamamlandı. Alandaki programlar gece başlayan demokasi nöbetiyle birleşti. 

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ KABRİ BAŞINDA DUALARLA ANILDI..

251 vatandaşımızın Şehit edildiği 15 Temmuz hain darbe girişiminin 5. yıldönümünde Demokrasi ve Milli Birlik günü etkinlikleri Şehitlik Ziyaretiyle başladı.

Şehit aileleri, gazi ve yakınlarının katıldığı ziyarette Kuran’ı Kerim okundu ve ardından dualar edildi.

Şehitlik ziyaretine Tavşanlı Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz, Belediye Başkanı Mustafa Güler, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Kocaman, Emniyet Müdürü Ahmet Yücesoy, Tavşanlı Müftüsü Mevlüt Hakan Asan, Kurum Amirleri, Şehit ve gazi aileleri,  katıldılar.   

Şehitlikten Arifağa camisine geçildi. 

Öğle namazından önce Demokrasi şehitlerimiz için  Arifağa Camiinde  vatandaşların yoğun katılımıyla hep bir ağızdan tekbirler okundu. Kuranı Kerim ve Mevlidi Şerif tilavetinin ardından dualar edildi. 

KARAKOVA’DA SPORTİF FAALİYETLER DÜZENLENDİ

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında   Karakova Semt Sahaları’nda  sportif faaliyetler düzenlendi. 

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri kapsamında düzenlenen aynı anda 3 Sahada Bayanlar Futbol, Minikler Futbol ve Ayak Tenisi Turnuvaları yapıldı.

Turnuvaya Bilecikspor Bayan Futbol Takımı futbolcuları , Eskişehir Çamlıcaspor Kulübü Uşak Selvioğlu Takımı futbolcuları,   Minik Takımlar Bozüyükspor futbolcuları, Simav Altay Futbol Okulu futbolcuları Kütahya Altınordu Futbol Okulu futbolcuları, Gediz takımı oyuncuları, genç,yıldız ve bayan sporcular katıldılar.Karakova  Sahalarında yapılan müsabakalarda kazanan  takım, sporcu  ve kulüplerine madalyaları ve kupaları takdim edildi.

TÜGVA GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ

TÜGVA  Gençlik Vakfı çocukları, gençleri ve velileri Kütahya Evliya Çelebi Mehteran takımı eşliğinde  saat kulesinden Cumhuriyet Meydanına kadar kortej halinde, 15 Temmuz ruhuyla “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” sloganlarıyla  caddeyi inleterek yürüdüler. Meydana  coşkulu  bir  giriş yaptılar.TÜGVA  Tavşanlı Temsilciliğinin 251 şehidimize ithafen 251 minik  öğrenci ile yaptıkları etkinlik   vatandaşlar,  tarafından büyük ilgi gördü ve takdir topladı.TÜGVA Tavşanlı Temsilciliği Başkanı İlyas Hakarayan  251 Demokrasi Şehidimizin isimlerini tek tek okuyarak temsili yoklama aldı.Yoklamaya büyük bir coşkuyla her şehidimizin ismi okunduğunda “BURDA “ diyerek şehitler anıldı. 15 Temmuz temalı şiirler okundu. Havanın sıcak olması dolayısıyla öğrencilere ve velilere su dağıtıldı. Program sonunda öğrencilere velilere ve vatandaşlara  pilav ikram edildi.Programa katılan öğrencilerin coşkuları ve heyecanları takdir topladı.Gösteri sonun Kütahya Evliya Çelebi Mehtaran Takımı gösteride bulundu.Vatandaşlar ve öğrenciler söylenen marşlara eşlik ettiler.

FOTOĞRAF SERGİSİ

Program kapsamında, Tavşanlı Milli   Eğitim Müdürlüğü bahçesinde  Sergi açılışı  yapıldı. Açılışa büyük ilgi gösteren Tavşanlı Halkı 15 Temmuz gecesi yaşanan ihanetin resimleriyle  yeniden hüzünlenirken,  o günlerin bir daha yaşanması temennisinde bulundular. 15 Temmuz Demokrasi ve Birlik günü temalı fotoğraf sergisi ve resim yarışması ve şehitleri anma koşusunda dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldılar.

DAYANIŞMA VE BİRLİK YÜRÜYÜŞÜ

Saat 20.00’de Milli Birlik  yürüyüşü tüm protokol üyeleri ve vatandaşların katılımıyla  15 Temmuz ruhuyla coşkuyla Saat Kulesi’nden başlayarak Cumhuriyet Meydanında  etkinliklerin düzenleneceği alanda sona erdi. Yürüyüşte  evlerinde bulunan vatandaşlar ve çocuklar  balkondan   iş yerlerinde  bulunan vatandaşlar iş yerlerinden bayraklarla yürüyüşe destek verdi.

Cumhuriyet  Meydanındaki  tören  Şehitlerimiz  için saygı duruşu ve  ardından İstiklal Marşı’nın coşkuyla okunmasıyla başladı.

Yunus Emre Camii İmam Hatibi Yunus Doğan Kuran-ı Kerim tilavet etti. Yeni İlçe Müftüsü Mevlüt Hakan Asan tarafından dualar edildi. 

 Törene  Belediye Başkanı Mustafa Güler ve İlçe Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz’ın konuşmalarıyla devam edildi.Güler konuşmasında  o kara gecede yaşananlardan ve milletimizin asil davranışlarından bahsetti.Ve Allah’tan  bir daha böyle bir ihanetin yaşanmaması, vatanımızı milletimizi devletimizi bir daha böyle acı ile karşılaşmamasını niyaz etti.

Kaymakam Kanyılmaz’da konuşmasında  Hak’tan yana gözüküp türk milletinin dini duygularını istismar eden bu şer odaklarına karşı daha dikkatli olunacağını , bir daha böyle kötü senaryolar yaşanmaması için uyanık olunacağını ifade etti.

15 Temmuz Şehitler Fen Lisesi öğrencileri’nden Dilara Dağıstanlı, Erdem Turan, Ceren Muslu ve Beren Alparslan’ın şiirlerini   15 Temmuz ruhuyla okumaları  meydanda bulunan  vatandaşları ve protokole duygulu anlar yaşattı.

15 Temmuz gecesi hain terör örgütüne karşı Türk milletinin  direnişini anlatan sinevizyon gösterilerinin icrasından  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  gündüz saatlerinde  yapılan törende yapmış  olduğu  halka hitabı  Cumhuriyet Meydan’ındaki LED ekrandan vatandaşlar ve protokol tarafından izlendi.Pandemi dolayısıyla çeşitli etkinlerin yapılamadığı belirtilirken önümüzdeki sene pandeminin sona ermesiyle bir çok etkinlik yapılacağı bildirildi. 

Törenden sonra  her sene devam edilen Demokrasi  nöbeti başladı. Nöbete STK’lar ve vatandaşlar katıldı.Nöbet boyunca Tavşanlı  Belediyesi tarafından çorba, yemek,çay ve sık sık su ikramı yapıldı.

Sabah namazından önce Kuran Kursu Öğrencileri tarafından  15 Temmuz  şehitlerimiz ve tüm şehitlerimiz için Cumhuriyet  Meydanında Kuranı Kerim hatmi okundu dualar edildi.Etkinlikler sabah namazının ardından sona erdi.

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler ve Tavşanlı Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz, Meydanda günün anlam ve önemini belirten coşkulu konuşmalarıyla meydanda törene katılan Tavşanlı halkına o günleri yeniden hatırlattılar. 

 Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler 

5 Sene önce bugün  bu meydan 15 Temmuzdan itibaren yaklaşık 40 gün boyunca  doldu taştı. Her mahalle  kendi inancı nispetinde Türkiye’ye olan inancını yansıttı. Bugün yine bir 15 temmuz akşamında demokrasiye birliğimize  olan inancımızı  bu meydanda belirtmek üzere toplandık. Toplanmamıza neden olan  15 Temmuzu iyi anlamak gerekiyor. Burada az önce dua esnasında hocamızın duasında nasıl 15 temmuza geldiği konusu hakkında söyleyişi yapmak istiyorum.

Çanakkale 255 bin şehidimizin olduğu  ama yeniden var olma mücadelesinin bir mühür olarak vurulduğu bir savaş. Yedi düvele karşı vermiş olduğumuz savaş. Aynı zamanda eğitimli diye genç diye hitap ettiğimiz bir neslin yok olduğu bir savaş. Eğer biz  gençler dediğimiz İstanbul Mekteplerindeki gençlerimiz kaybetmemiş olsak  inanın bugün çok daha farklı ortamda olurduk. 

Ondan sonraki dönemde 15 temmuzla beraber FETÖ yapılanmasının kucağına düşen bir genç nesli de kaybettik. Kaybedilme gerekçesi çok farklı. Hepimiz İslam coğrafyasında Müslüman olmakla müşerref olmuş insanlarız. Bize Allah’ı  anlatan Kuran’ı anlatan Peygamberimizi anlatan kim varsa inanmakla mükellefiz. Bu duyguyu bir sömürü haline getirmekle ülkemizin mağdur bir o kadar mağrur üniversite lise gençlerimizi avuçlarının içine alan FETÖ yapılanması 2016’ın  15 Temmuzunda  bir nesli  de maalesef kaybetme derecesine getirdi. Baktığımız zaman üniversitelerde tercihlerde ilkokul anaokulu branşlarında tercih yaptılar. Bir dönem baktık farklı saha. Bir dönem fen edebiyat fakülteleri, bir dönem kaymakamlıklar, okul fakülteleri. 

Nedenini ilk başta anlamamıştık ama daha sonraki dönem içerinde anadolunun  yiğit delikanlıların beyinlerinin yıkanması sebebiyle bu memleketin işgaliyle bu memleketi farklı misyonlara hizmet ettirildiğini gördük. Makina kimya gibi  gururumuz olan sektörün anlamsız patlamalarla altyapısının yok edildiğini gördük. Isparta uçağıyla bilim adamlarımızın yok edildiğini gördük.TÜBİTAK’ın işgal edilişiyle birlikte bilimsel anlamla ülkeye dinamit konulduğunu gördük. Özellikle 28 şubat 1997 senesindeki o darbeyle birlikte  yeşil sermaye adı altında  Anadolu sermayesinin yok edildiğini ve ülkenin sanayileşme açısından önünün kapandığını gördük.

Böyle bir yapılanma Cumhurbaşkanımızın ifadeleriyle “ne istediler de vermedik” dediği yapı;  15 temmuzda bu ülkeyi çok farklı bir konuma getirdi. Eğer 15 Temmuz başarılı olsaydı bugün o zihniyetin karşısında duran  pek çok vatandaşımızın belki de olmadığını görecektik. Eğer darbe başarılı olmuş olsaydı; ….. Ben O gün bu meydanda; saat saat, dakika dakika,  gelişen olayları anlatırken, özel harekattaki arkadaşımızdan aldığım bilgileri de paylaştım. Güney Anadolu da sınırların boşaltıldığını özellikle askeriyeye mensup komutanlar tarafından boşaltıldığını duyduk. Ve PKK- PYD tarafından işgalini, Amerikan askerlerinin çabasını duyduk. Askeriyenin onca kuvvetine rağmen gücüne kuvvetine rağmen   PKK karşısında boş olan arazileri dövdüğünü gördük. Hemen bir gün sonra dağda komando görevi yapan arkadaşlarımızın bir pusuya düştüğünü gördük. Bunları anlatmamızın nedeni şu; Maalesef bu yapı içimizde büyüdü. Duygularımızı sömürdü .Hiç bir zaman Amerika-  İsrail karşıtlığını görmedik.Özellikle Mavi Marmara Gemisinde yaşananları yine bu  yapı gerçekleştirdi. Bugün ABD topraklarında yaşam süren FETÖ’nün  hala bu ülkenin üzerinde hesaplarının olduğunu  bu ülkedeki mihrakların ülkemizde yaşam sürdüğünün acısını çekmekteyiz. Hala 15 temmuzu bir senaryo olarak gören TBMM’de siyaset içerinde olduğunu görmenin acısını yaşadığımı da ifade etmek istiyorum. Hedefleri 3 dini bir arada  tutmaktı. Tam anlamıyla batıl bir inanç. 

2023’ ü bu açıdan önemli gördüğümüzü ifade  etmek istiyorum. Ben bun duygu düşüncelerle 15 temmuz akşamı meydanlara inen ve bu necip milletin varlığını Çanakkale’den sonra yeniden gösteren Türk Halkına Türk milletine teşekkürü borç bilirim. O akşam şehit olan 251 şehidimize Allah dan Rahmet dilerim.Gazilerimize sağlıklı yaşam dilerim.Emin olduğum bir konu var ki 15 Temmuz bir dramdır. Ayrıca dünyanın bir kabusudur.15 Temmuzda biz yeniden ayağa kalktık. Hani derler ya bir devi uyandırdılar.dünya devletlerine önder olduk.” 

Tavşanlı Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz

Bundan 5 sene önce tam da bu vakitlerde  Kahraman Türk silahlı Kuvvetlerimizin içine sızmış FETÖ terör örgütünün mensuplarınca darbe girişiminde bulunuldu. Cumhurbaşkanlığına TBMM’ ye bombalar atıldı. İstanbul Boğazı kesildi.Bu bizim tamamen milli irade ile seçtiğimiz hükümetimize karşı bir darbe girişimi idi. Amaçları yönetimi ele geçirmek ve Amerika’nın  uydusu bir yönetim şekli oluşturmaktı. Cumhurbaşkanımızın talimatı çağrısıyla  vatandaşlarımız hepimiz meydanlara döküldük.Ve tanklara karşı sivil silahsız  vatandaşlarımız tanklara elleri ile  müdahale etti ve tankları durdurdu. Bu dünya tarihine geçen bir sahnedir.FETÖ terör örgütü baştan beri sureti Haktan görünüp himmet hizmet deyip bizim en yumuşak  yerimiz olan  dini duygularımızı istismar ederek böyle bir olaya kalkıştı. Ve biz öbür versiyonlarına karşı duyarlıyız. O gün 251  vatandaşımız şehit oldu.Binlerce vatandaşımız; bunlardan biri de Ali Karayiğit  o da gazimiz oldu.” 


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat