Tavşanlı BİLSEM  Projeleri ile Taçlandı
9.6.2021 11:23:00

Ahmet Uluçay Bilim ve Sanat Merkezinde Pandemi Döneminde, Ulusal ve Uluslar arası 5 Bilim ve Sanat projesiyle taçlanırken, ilçe eğitimine de önemli katkılar sağladı. Birbirinden güzel eTwinning projeleri ilçenin de adını bilim ve sanatla duyurdu.

İngilizce Öğretmeni Remzi Yılmaz: Proje kuruculuğunda uluslar arası  “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini Öğretmek için Dijital Araçların Kullanımı” projesi.  

-Kuruculuğunu Remzi Yılmaz’ın yaptığı Yeşil Okullar Projesi 

- İngilizce Öğretmeni Esra Koyuncu ve 13 öğrencisinin katıldığı “Şehrimin Bilinmeyen Kalemleri” isimli eTwinning projesi.  

- Ahmet Uluçay Bilim ve Sanat Merkezi’den İngilizce Öğretmeni Esra Koyuncu ve 6 öğrencinin  yer aldığı ,10 ilkokulun katılımıyla  TwinBiz isimli  eTwinning projesi 

- Türkçe Öğretmeni Arzu Yiğit’in,  9 farklı Bilim ve Sanat Merkezini buluşturan “Sevginin Evrensel Dili Yunus Emre” isimli proje. 

Ahmet Uluçay Bilim ve Sanat Merkezi Türkçe Öğretmeni Arzu Yiğit, İngilizce Öğretmenleri Remzi Yılmaz ve Esra Koyuncu’nun hazırladığı eTwinning projeleri ile öğrenciler hem farklı illerden hem de farklı ülkelerden birçok öğrenciyle bir araya geldiler. Merkez’ de pandemi döneminde çevrimiçi olarak 6 proje yürütüldü. Projelerin kurucu öğretmeni Remzi Yılmaz, Rehber Öğretmenleri Arzu Yiğit , Esra Koyuncu, projelerini gazetemize anlattılar. 

Okulun Merkez Müdürü Mustafa Kemal PİŞKİNER, projelerle ilgili izlenimini anlatırken  “Çevrimiçi proje tabanlı öğrenmelere olanak sağlayan platformlardan biri olan eTwinning öğrencilere ulusal ve uluslararası projelerde akranlarıyla birlikte projeler yapma fırsatı sunmaktadır. Bu süreçte aynı zamanda öğretmenler de ulusal veya uluslararasında meslektaşlarıyla iletişim kurarak ve fikir alışverişinde bulunarak mesleki gelişim sağlamaktadır. Kurumumuz eTwinning portalına 3 senedir üyedir ve her yıl çeşitli projeler yürütülmektedir” dedi. 
Pişkiner; Projelerin öğretmenler arasındaki işbirliğini arttırarak etkili bir okul kültürü yaratmada güzel bir sinerji yarattığını belirterek Mustafa Kemal PİŞKİNER projelerin her alanında öğretmenlere maddi ve manevi destek sağladıklarını sözlerine ekledi. 
“Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini Öğretmek için 
Dijital Araçların Kullanımı”
“Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini Öğretmek için Dijital Araçların Kullanımı” Proje kurucusu İngilizce Öğretmeni Remzi Yılmaz: “Projemiz Eylül 2020 de başladı ve 1 Haziran 2021 de son buldu. Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini Öğretmek için Dijital Araçlar (Digital Tools for Teaching Sustainable Development Goals) projesi İtalya, Hırvatistan ve Türkiye' den 3 ortaokulun ortaklaşa yürüttüğü bir uluslararası eTwinning projesidir. 
Öğrencileri sürdürülebilir kalkınma konusunda bilgi ve becerilerle donatmak, onları daha yetkin ve kendinden emin kılmak ve aynı zamanda dijital araçlar aracılığıyla bilgi iletişim teknolojileri (BİT) yeterliklerini artırmak için gerçekleştirilen bir projedir. Projede öğretmen ve öğrencilerin dijital yeterliklerini geliştirirken e-öğrenmenin de desteklenmesi amaçlanmıştır. Projemiz ile öğrencilerin dünyadaki sürdürülebilir kalkınmanın zorluklarına ilişkin farkındalığını artırıp harekete geçebilmeleri için onları bilgili vatandaşlar olmaya teşvik ettik. Farkındalığı artırmak için yerel ve küresel olarak başkalarıyla iletişim kurup işbirliği yaptık. Bu kapsamda İtalya ve Hırvatistan'dan ortaklarımızla "Greenscreen" efektini kullanarak vidolar hazırladık. Çeşitli dijital araçlarla posterler ve bilgi kâğıtları tasarladık bu süreçte öğrencilerimiz İngilizce dil becerilerini geliştirdi. BİT becerilerini geliştirdi. Öğrencileri çevre bilincine sahip aktif ve sorumlu vatandaşlar olarak teşvik etmek, çevre sorunlarını belirlemelerine ve yapıcı ve sürdürülebilir bir şekilde hareket etmelerine olanak sağlamak istedik. Bu kapsamda hazırlanan videolarda çevresel kirliliklerin yerel nedenlerine de odaklandık. Proje sonunda neler öğrendiğimizi ölçmek için ortakların çevrim içi olarak katıldığı oyun temelli ölçme aracı olan Kahoot quizi yapıldı. Son olarak öğrencilere proje ile ilgili genel bir değerlendirme anketi uygulandı ve geri dönütler öğrencilerin projeye karşı olumlu düşüncelerinin olduğu ve benzer projelerde tekrar yer almak için istekli oldukları görüldü.” diyerek proje hakkında bilgi verdi. 
“Yeşil Okullar”
Remzi YILMAZ kurucusu olduğu bir diğer proje için; “Tüm dünya iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerinden etkilendiği için hepimizin harekete geçmesi gerektiğini bu nedenle Tavşanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile birlikte “Yeşil Okullar” projesini başlattıklarını belirtti. Öğrenciler bu projede iklim değişikliğinin küresel ve bireysel nedenlerini araştırdılar ardından öğrenciler kendi okullarındaki enerji sarfiyatlarını raporlaştırarak öneriler getirdi ve okul idarelerine sundu. Sonraki yıllar için eylem planları oluşturuldu” dedi.
“Şehrimin Bilinmeyen Kalemleri”
İngilizce Öğretmeni Esra Koyuncu ve 13 öğrencisinin katıldığı “Şehrimin Bilinmeyen Kalemleri” isimli eTwinning projesinde Ahmet Uluçay Bilim ve Sanat Merkezi ile birlikte biri Azerbaycan’dan olmak üzere 11 okul yer aldı. “Şehrimin Bilinmeyen Kalemleri” projesindeki öğrenciler ortak okulların şehirlerindeki 18 yerel yazar ile söyleşi yaptı. İngilizce Öğretmeni Esra Koyuncu: “Bu proje ile öğrenciler diğer şehirler ile işbirliği içinde çalıştı. Ortak ürün olarak şiir, hikâye ve öğrenci eserlerinin bulunduğu bir kitap ortaya çıkarıldı ”dedi. Böylece Ahmet Uluçay Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri de şehirlerinin kalemleri oldular.
“TwinBiz”  
TwinBiz isimli eTwinning projesinde Ahmet Uluçay Bilim ve Sanat Merkezi’den İngilizce Öğretmeni Esra Koyuncu ve 6 öğrenci yer aldı. 10 ilkokulun bir araya geldiği bu projede okullar eTwinning'i tanıdı, karşılıklı paylaşımda bulundu ve ortak ürünler ortaya çıkardı.  Öğrenciler Medya okuryazarlığı, Atatürk, Değerler Eğitimi ve Pandemi konularında araştırmalar yaparak bu konularda çeşitli web 2.0 araçlarının kullanımını öğrendiler. İngilizce Öğretmeni Esra Koyuncu bu proje ile web 2.0 araçlarını derslere entegre ederek daha eğlenceli dersler işlediklerini belirtti.
“Sevginin Evrensel Dili Yunus Emre”
Türkçe Öğretmeni Arzu Yiğit: “Sevginin Evrensel Dili Yunus Emre” isimli proje 9 farklı Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerini bir araya getirdi. 2021 yılı, Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü olması sebebiyle UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınması ve Cumhurbaşkanlığımız tarafından “Yunus Emre ve Türkçe” yılı ilan edilmesi fikriyle yola çıkıldı. “SEVGİNİN EVRENSEL DİLİ: YUNUS EMRE” projesiyle yalnız halk ve tekke şiirini değil, divan şiirini de etkileyen Yunus Emre’yi, insan sevgisini ele alan felsefesini, tasavvufla beslenen dizelerini tanıdılar. Yunus Emre’nin eserlerini ve düşünce tarzını Web 2.0 araçlarını kullanarak aktarıp, sevgiyi her yönüyle işleyen öğrencilerimiz öğrendiklerini ve Yunus felsefesini etraflarına yaymaya çalıştılar. Ayrıca sanal sergi ve elektronik kitap gibi ortak ürünlerle çalışmalarını tamamladılar.” dedi.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat