Sporu Araştır Projeni geliştir
11.9.2021 11:45:00

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, “TÜBİTAK 1001 kapsamında gençlik ve spor alanındaki bilimsel araştırma ve geliştirme projelerinizi bekliyoruz.” Mesajıyla çağrısında bulundu.

1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı “Spor Araştırmaları” Özel Proje Çağrısı yapıldı. Tübitak tarafından yapılan çağrıda, Amaç ve kapsam şöyle açıklandı. 

Çağrı Amaç ve Kapsamı :  Kalkınma Planı’nda yer verildiği üzere, sporun bir yaşam alışkanlığı haline geldiği, talep eden herkesin spor faaliyetlerine eriştiği, uluslararası şampiyonalarda başarı elde eden, prestijli spor organizasyonlarına ev sahipliği yapan ve böylelikle sporun her dalında dünya çapında rekabet edebilen bir seviyeye gelebilmek ülkemizin spor alanında ulaşmak istediği temel amaçtır. Güncel toplumsal problemler çerçevesinde, özellikle küresel salgın gibi yalnız ülkemizi değil küresel çapta toplumları derinden etkileyen faktörlerin önemli değişimlere neden olduğu ve tüm bu değişimlerin bireysel, kurumsal, toplumsal, ekonomik, çevresel vb. bağlamda birçok sonuç doğurduğu/doğuracağı düşünülmektedir. Spor alanı ve ülkemizin bu alanda ulaşmak istediği amaçlar da doğrudan ve dolaylı olarak tüm bu süreçlerden önemli ölçüde etkilenmektedir. Günümüzde, sporun birçok farklı disiplin ile etkileşim içine girmesi nedeniyle spor bilimleri çalışmalarına daha bütünsel ve kapsayıcı bir bakış açısıyla yaklaşılması ve bu etkileşim ortamında spor ve sporla ilişkili konularda nitelikli bilimsel araştırmaların gerçekleştirilmesi büyük bir önem arz etmektedir. Bu çerçevede, “Spor Araştırmaları” başlıklı özel bir çağrıya çıkılmasına karar verilmiştir. Bu çağrının amacı, spor ve sporla ilişkili tüm alanlarda yeni bilgi üretilmesi, yenilikçi yaklaşımların geliştirilmesi, mevcut durum ve sorunların kanıt temelli bilimsel verilerle ortaya konulması ve çözüm önerilerinin geliştirilmesine yönelik bilimsel araştırma projelerinin desteklenmesidir. Çağrı kapsamında sunulacak proje önerilerinde üretilecek bilgilerin ve odaklanılacak sorunların bilimsel yöntemlerle ele alınması; özgün yaklaşımlar ve çözüm önerileri geliştirilerek karar alıcılara ve uygulayıcılara katkı sağlayacak politika önerilerinin sunulması beklenmektedir. 

Bu çağrı kapsamında sunulacak proje önerilerinde ele alınacak araştırma konularında, dünyada geliştirilen uygulama örnekleri ve modellerin eleştirel bir analizi yapılarak ülkemiz için uygulanabilirliğinin de derinlemesine tartışılması beklenen bir husustur. Ancak bu hususun, sunulacak proje önerilerinde birer müstakil araştırma konusu olarak değil, araştırılan konunun kavramsal çerçevesinin oluşturulması, problem durumunun ortaya konulması, tartışma ve önerilerin geliştirilmesi bölümlerinde kapsamlı olarak ve eleştirel bir yaklaşımla ele alınması beklenmektedir. 

Sunulacak proje önerilerinde sporun bireysel ve toplumsal olarak çok boyutlu etkilerinin anlaşılması açısından, konunun çok disiplinli veya disiplinler arası bir yaklaşımla ele alınması ve tarama modelinde çalışmaların ötesinde performans odaklı ve deneysel modelde tasarlanması da önemli bir husustur. “

Çağrıda ; Ele alınabilecek bazı konu örnekler de yeraldı. 

 Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat