Rizespor Şampiyon Olmalıydı
18.1.2013

AKP Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu ile TKİ Tavşanlı Linyitspor’u konuştuk. (Dünden devam)

 

Nihat Mermer: Gerek eski teknik adamlarımız gerekse kamuoyu, aynı cümleleri kurdu. “Bu takım sahipsizdir” dendi. Takımın lobisinin yapılamadığı söylendi. Bu gerçekten böyle midir? Nedir bu sahip çıkma meselesi? İnsanlar, sizden destek bekliyor ve hatta bazı beklentiler de illegal yollardandır.

 

Vural Kavuncu: Takıma sahip çıkmak meselesi, herkesin kendi kapasitesine göre sorumluluğunda olan bir konudur. Bugün, “ben Linyitspor taraftarıyım” diyen birinin de sorumluluğu vardır, “sahip çıkılsın” diyenin de sorumluluğu vardır. Yalnız bazen sorumluluk sınırları karıştırılabiliyor. İnsanlar, sorumluluğu başkasına yükleyerek işin kolay kısmına kaçıyorlar. 

 

Kulüp, yöneticileri tarafından yönetilir. Ağız birliği olmalıdır. Elbette sorumlulukları gereği de hesap vermek, danışmak ve iletişimde bulunmak durumundadırlar.  Ben, spor profesyoneli değilim. İşlerine karışmak, benim görevim olamaz ancak kulübün ihtiyacı dahilince danışıldığında, elimden gelebilen her şeyi yapmaya çalışırım. Bugüne değin herhalde on kez çeşitli zeminlerde kulüp mensuplarıyla bir araya geldim. Ankara ile olan işlerde köprü oldum. TKİ ile olan işlerini düzenlemeye çalıştık. Reklam firmalarıyla iletişim konusunda adım attık. Nitekim, THY ile anlaşma sağladık. Maddi kaynaklar bulmaya uğraş verdik. Yeni stat veya Ada Stadı’na yeni tribünler yapılması konusunda ciddi projeler sunup, sorumluluklar üstlendik. Taraftarların da zaman zaman dertlerini dinledik ve çözüm noktaları bulmaya çalıştık. 

 

Yalnız; bize, olmayacak işleri olduruverecek adam gözüyle bakılıyor. Siyaset adamı, takımını kayıracak kişi değildir. Eğer siyasetçi takıma sahip çıkarsa takım başarılı olur mantığını doğru bulmuyorum. Şöyle bir bakalım: Spor Bakanı Suat Kılıç nerelidir? Samsunludur. Samsunspor’un puan cetvelindeki konumu nedir? Üstelik, Süper Lig’den düştü. Devam edelim: Kasımpaşa… Başbakanımızın vaktinde futbol oynadığı takımdır ama o da düştü ve yeniden çıktı. Keza Rizespor, başbakanımızın doğduğu ilin takımıdır. Siyaset bazında düşünürsek bu takımların hepsinin şampiyonluğa oynaması, bulunduğu liglerden düşmemesi hatta hiç yenilmemesi lazımdır. Sizce bu olabilir mi? Siyasetçi yetersiz diye takımlar başarısız olursa sayın başbakanımız ve spor bakanımız eksiklik gösteriyor demek olur mu? Buyurun bakın Ankaragücü de var. Başkent takımıdır. Ankara, bürokrasinin kalbinin attığı yerdir. 550 milletvekili var orada. İşi siyasete yükleyecek olsaydık, Ankaragücü şimdiki durumda mı olurdu? Yani deme odur ki siyasetçi el atmıyor ve takım o yüzden iyi gitmiyor düşüncesi doğru değildir. 

 

Futbol, tesadüfler oyunu değildir. Tesislerin iyiliği, doğru yönetim, teknik heyet ve futbolcuların performansları, taraftarların tutumu, kamuoyunun bakışı ve bu saydıklarımın uyumu, başarıyı etkiler. 

 

NM: Tabii bir de takımımız, birçok kulübün arayıp da bulamadığı bir avantaja sahiptir. Yeme-içme, barınma, seyahat, personel ihtiyaçları, TKİ tarafından karşılanıyor ve bu saydıklarım, ciddi anlamda para tutuyor. Buna ne diyeceksiniz?

 

VK: Pek çok takım, kendine bir kamu kurumu destekçisi arıyor. TKİ’nin bize ne faydası var diye soranlar, Linyitspor’un TKİ’nin tesislerinde kaldığını unutuyorlar. Aylık ortalama 1 Milyon Liralık gideri olan bir takımın döngüsünü sağlamada büyük işlere imza atan TKİ’nin gücünü küçümseyemezsiniz. Üstelik doğrudan mali destekleri vardır. Bu mali destekler, sınırlıdır. Kanunen direkt para veremezsiniz. Ancak farklı tesisleşme yardım maksadıyla destek sağlanabiliyor.

 

NM: Aslına bakarsanız; TKİ, hiç karşılamıyorsa, takımın bir sezondaki masraflarının üçte birini karşılıyor. Yeri geldiğinde Linyit özerk olsun veya TKİ’nin güdümünden çıksın diyebiliyoruz ama böyle bir şey olduğu anda takım, masraflarını karşılayamaz ve kademe kademe düşer görüşündeyim. TKİ’den çıktık diyelim. Bunun yatacak yeri var, tesisi var, idman sahası var, mazot parası var, hizmetlisi var, yakacağı var. Var da var. 

 

VK: Bir maçta 10-15 bin Liralık gelir var diyelim. Bu gelirlerle TKİ’nin milyonlarca Liralık desteğini karşılaştıramayız. TKİ, bizim için vazgeçilmez durumdadır. Ama bu da bir lütuf değildir. Tunçbilek, TKİ için büyük gelirler sağlıyor. TKİ de bunun farkındadır ve bu yüzden sponsorluğunu sürdürüyor. 

 

NM: Bir gün gelip de TKİ’nin çekilme ihtimali var mıdır?

 

VK: Ben bunu mümkün görmüyorum. Bu, aynı zamanda sosyal bir sorumluluktur. TKİ, Dökülen alınterine kayıtsız kalamaz ve desteğini veriri ama birileri çıkar da biz TKİ’yi istemiyoruz demeye kalkarsa TKİ de buna direnç göstermeden hemen çekilebilir.

 


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz