PORSUK BARAJINDA MOLA VERDİLER

Afrika'da kışı geçiren pelikanlar, Avrupa’ya giderken göç yolunda Kütahya’da mola verdi. Pelikanlar, bir doğa ve yaban hayatı fotoğrafçısı tarafından görüntülendi.

Havaların ısınmasıyla birlikte göçmen kuşların göç yolculuğu başladı. Sonbahar aylarıyla birlikte Afrika başta olmak üzere sıcak bölgelere göç ederek kışı geçiren pelikanlar, havaların ısınmasıyla geri döndü.

Afrika’dan gelip Avrupa’ya göç eden pelikanlar Kütahya ve Eskişehir için büyük öneme sahip Porsuk Barajı’nda mola verdi. Sürü halinde uçan ve barajda konaklayan yüzlerce pelikan, kentte doğa ve yaban hayatı fotoğrafçılığı ile kuş gözlemciliği yapan fotoğraf ve doğaseverlerce görüntülendi.

Nisan ayından itibaren kente gelen ve barajda görsel şölen oluşturan pelikanların bir kısmı birkaç günlük konaklamanın ardından göç yolculuğuna devam ederken bir kısmının ise Haziran ayına kadar kalması bekleniyor.

Baraj yakınında yer alan Sofça köyü sakinleri, doğa ve yaban hayatı severleri pelikanların oluşturduğu görsel şöleni izlemeye davet ettiklerini bildirdi.


Paylaş: