Modern Kalp Ameliyatları Başarıyla Yapılıyor
18.1.2021 17:09:00

Dünyada ve Avrupa’da sayılı birkaç ülkede yapılabilen modern Kalp Ameliyatlarının öncülerinden Prof. Dr. Ergun Demirsoy sorularımızı cevaplandırdı.

Hastalara konforlu ve hızlı bir iyileşme süreci sağlayan tekniği ayrıntılarıyla anlattı. Şu an sayılı merkezlerde yapılan bu tekniğin, hastaların tercihi olduğunu belirterek, ülkemizde daha çok yaygınlaşmasını beklediğini söyledi. 

Selma Kocabaş Aydın - Avrupa Kalp Cerrahları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ergun Demirsoy tarafından "mini baypas" yöntemiyle 6-7 santimetrelik kesiden uygulanan ameliyatlar, hastaların iyileşme sürecini kısaltarak birkaç haftada normal yaşantılarına dönmesini sağlıyor.

Trabzon'da 1965 yılında doğan ve gençliğinde bir dönem Trabzonspor'da oynayan Demirsoy, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünden mezun olup ihtisasını tamamladıktan sonra yıllarca ünlü kalp ve damar cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez'le çalıştı.

Sönmez'le bazı kalp kapakçığı ameliyatlarını göğüs kafesini kesmeden yapan Demirsoy, Belçika, İsviçre ve ABD'de robotik ameliyatlar, kalp ve akciğer nakli konularında çalışmalar yürüttü.

İstanbul'da bazı özel üniversitelerde genç cerrahların yetişmesinde büyük katkıları olan ve şu anda özel bir hastanede mesleğini sürdüren Demirsoy, 2016'da Avrupa Kalp Cerrahları Derneği Yönetim Kuruluna seçildi.

Demirsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, klasik baypas ameliyatlarında göğüs kemiğinin kesilmesinin, bacağın boydan boya kesilip damar alınmasının, hastaları endişelendirdiğini söyledi.

Dünya son yıllarda uygulanmaya başlanan ve "kapalı ameliyat", "mini baypas" olarak bilinen tekniğin bu ihtiyaçtan doğduğunu belirten Demirsoy, hastaları ürküten, sıkıntılı ve uzun bir iyileşme süreci gerektiren klasik tekniğin yerine bu yöntemin büyük avantajlarının olduğunu anlattı.

 

Prof. Dr. Demirsoy, şöyle devam etti:

"Klasik ameliyatlarımızda hastanın en büyük problemi göğüs kemiğinin kesilmesiydi. Hastayla ameliyat öncesi konuştuğumuzda, çoğunun ilk sorusu, göğsünü gösterip 'Burayı yaracak mısınız?' oluyordu. Hayati risklerine rağmen ameliyat daha ürkütücü geliyordu. Gerçekten de kalp ameliyatından çok, göğüs kemiklerinin kesilmesi ve bacaklarında ya da kollarında boydan boya bir kesikle damar alınması, hastaya uzun iyileşme sürecinde büyük sıkıntılar yaşatıyordu. Ameliyattan sonra ağrı nedeniyle öksürememesi, bazı hastaların 1-2 ay yan yatamaması, kollarını tam olarak hareket ettirmemesi, ayrıca enfeksiyon riskinin olması  sıkıntı yaratıyordu. Bu sorunlar, ameliyat için yapılan uzun cilt ve kemik kesilerden kaynaklanıyordu. Kapak ameliyatlarındaki gibi kısa kesiklerle baypas gerçekleştirebilirse bu zorlukların yaşanmayabileceğini düşünüyorduk. Bu birçok cerrahın da kafa yorduğu bir şeydi."

Robotik ameliyatların ilk ortaya çıktığı dönemlerde dünyada çok ilgi gördüğünü vurgulayan Demirsoy, Belçika'da 2000 yılında bu tür ameliyatların yapıldığı bir merkezde çalıştığını aktardı.

O yıllarda kalp cerrahisinde robotik baypasın çok uzun sürmesinin ciddi dezevantaj oluşturduğunu dile getiren Demirsoy, "Diğer birçok ameliyatlarda (üroloji, kadın doğum vs.) robotik ameliyatlar yaygınlaşırken, şu anda kalp cerrahisinde bu robotik ameliyatlar sınırlı sayıda merkezde yapılıyor. Ayrıca çok pahalı bir cihaz olması da diğer bir sorun." dedi.

- "Hasta ameliyattan çıktıktan kısa bir süre sonra kendi başına yürüyebiliyor"

Demirsoy, uyguladıkları mini baypas tekniğinin, Avrupa'da kalp cerrahı Oleksandr Babliak'ın çalışmalarıyla popülerleştiğini belirtti.

Bu yöntemde, klasik ameliyatlarda kullanılan cerrahi aletlerle, çok küçük bir kesiden bütün tıkalı damarları değiştirmenin mümkün olduğuna dikkati çeken Demirsoy, "Hasta bu ameliyattan çıktıktan kısa süre sonra kendi başına yürüyebiliyor, birkaç gün sonra da hastaneden çıkıp normal hayatına çok daha erken başlayabiliyor. Bu tam da düşündüğümüz şeydi." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Demirsoy, yaklaşık bir yıldır bütün baypas ameliyatlarını hastaların da tercihleri üzerine bu yöntemle gerçekleştirdiği bilgisini verdi.

Mini baypasın uygulanmasına değinen Demirsoy, şu bilgileri paylaştı:

"Koroner baypas ameliyatları halen dünyadaki önemli merkezler de dahil olmak üzere yüzde 95'in üzerinde klasik olarak göğüs kemiği kesilerek geniş alan sağlayan teknikle yapılıyor. Kesilen göğüs kemiği çelik tellerle dikilerek kapatılıyor ancak ameliyat sonrası ağrının çok olması, iyileşme sürecinin uzun olması, hastaların normal sosyal ve iş hayatlarına dönmelerinin uzun süre alması halen önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Göğüs kemiğini boydan boya kesip açmak yerine göğsün sol tarafında iki kaburga arasından 6-7 santimetrelik bir kesiyle kalbe ulaşıyoruz. Bu küçük kesiden kalbin bütün tıkalı olan damarlarını değiştirebiliyoruz. Teknik olarak zor bir şey. Diğer yandan klasik ameliyatlarda bacaktan veya koldan damar alacağımız zaman bunu büyük bir kesi ile yapıyorduk. Bu da hasta için ameliyat sonrasında büyük bir sıkıntı oluyordu. Bununla ilgili de endoskopik (kamerayla) 1,5 santimetrelik kesiyle bacaktan veya koldan damarı çıkarıyoruz. Bu hastalarda birkaç ay sonra hiçbir iz kalmıyor."

Demirsoy, zaman zaman yurt içinden ya da yurt dışından meslektaşlarının gelip yeni teknikle yaptığı ameliyatları izlediğini, büyük bir memnuniyetle edindiği deneyimleri onlarla paylaştığını ifade etti.

Hastaları endişelendiren durumların yeni yöntemle ortadan kalktığını anlatan Demirsoy, "Herhangi bir kemik kesilmediği için çok daha ağrısız ve rahat oluyorlar. Uzun ve zor bir iyileşme süreci gerektirmiyor. Hasta için konforlu ve huzurlu, birkaç hafta içinde normal hayatına dönüyorlar. 3 ay sonra da neredeyse ameliyatın hiçbir izi kalmıyor." diye konuştu.

Avrupa'da kalp hastalarının genç yaşta baypas ameliyatı geçirme oranı en yüksek ülkenin Türkiye olduğu bilgisini veren Demirsoy, genetik nedenler dışında alışkanlık ve yaşama biçimlerini değiştirme, düzenli ve dengeli beslenme, ideal kiloya ulaşma ve kilo almamaya özen gösterme, egzersiz yapma, sigara tüketiminin bırakılması gibi etkenlerin insanların elinde olan unsurlar olduğunu sözlerine ekledi.Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat