Milletvekillerinin Meclis Performansları ve Çalışmaları

Milletvekillerinin Meclis Performansları ve Çalışmaları

MİLLETVEKİLİ İSHAK GAZEL’İN ÖNERGELERİ KONUŞMALARI..

Milletvekillerinin Meclis Performansları ve Çalışmaları

MİLLETVEKİLİ İSHAK GAZEL’İN ÖNERGELERİ KONUŞMALARI

Emet ilçemiz 14 Ağustos 1921 tarihinde Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir. 19 Nisan 1922'de Emet'te bulunan işgalcilere gıda temini için ilçeye bağlı Değirmisaz'a giden 10 kişilik Yunan birliği dönüşte Sülye Balalılar tarafından pusuya düşürülmüş, 6'sı öldürülmüştür; yaralı 4 Yunan askeri Emet'e ulaşıp kendi komutanlarına durumu bildirmiştir. Yaşanan bu durumu içine sindiremeyen Yunanlılar, Belediye Reisi Terlemez Hasan'dan son derece ahlak dışı ve intikam amacı güden taleplerde bulunmuşlardır. Biraz zaman kazanmak isteyen belediye reisi, iki gün müsaade isteyerek, Emet Müdafaa-i Vatan Cemiyeti Başkanı Hatipoğlu Mustafa Sülye'den katır yüküyle gaz yağı temin etmiş, kendi aralarında eğlence düzenleyen Yunan askerlerinin bulunduğu hükûmet binası Yüzbaşı Ahmet Ragıp, Teğmen Şakir, 7'nci Tümenden gelen erler, Emet Sülye Bala ve Eğrigözlü efeler tarafından kuşatılmış, emme basma tulumba ile gaz yağı püskürtülerek hükûmet binasını ateşe vermişler. Burada 40 kadar Yunan etkisiz hâle getirilmiştir. Bu olayın detaylı anlatımı Genelkurmay Başkanlığı Harp Dairesinin "Türk İstiklal Harbi" adlı kitabının 2'nci cildinin 6'ncı kısmının "Batı Cephesi" bölümünde yer almaktadır.

Bu olayın intikamını almak için toplanan yaklaşık 350 kişilik Yunan işgalcileri, 27 Nisan 1922 tarihinde, Cevizdere bölgesinde Yüzbaşı Ahmet Ragıp, Teğmen Şakir, 7'nci Tümenden gelen erler ve Emet Sülye Bala ve Eğrigözlü milis güçleri tarafından pusuya düşürülmüş ve 350 kişilik Yunan kuvveti burada etkisiz hâle getirilmiştir. Cevizdere yenilgisi üzerine 4 alayı Emet üzerine süren işgalci Yunan, Emet dâhil 14 köyü taş üstünde taş bırakmamacasına yakıp yıkarak bir vahşet örneği sergilemiştir. Birçok sivil hemşehrimiz ve milis kuvvetini oluşturan kahraman Emetli dedelerimiz şehit düşmüş, Belediye Reisi Terlemez Hasan Ve Porsuk Ahmet'le birlikte Umutlu, Köprücek, Sülye, Eğrigöz, Küreci ve diğer köylerimizden yaralı kurtulanlar esir edilerek Korfu Adası ve Atina'ya götürülmüşlerdir. Yine, bu yaşananlar, İbrahim Ethem Akıncı tarafından yazılan ve Türk Tarih Kurumu tarafından basılan "Demirci Akıncıları" kitabının "Emet Vekayi ve Fecayii" başlığı altında bulunmaktadır. Ayrıca, burada zarar görenlerin isimleri ve zarar beyanlarını gösteren belge cumhuriyet arşivlerinde de bulunmaktadır.

Cefakâr ve vefalı Emet halkı, yine 1928 yılında ülke genelinde başlatılan kampanyaya, tarlasını, arsasını, kolundaki bileziğini, kulağındaki küpesini satıp alınan uçağı kahraman ordumuza bağışlayarak katılmıştır. Emet ismiyle uzun yıllar ordumuza hizmet eden bu uçak, daha sonra da Türk Hava Kurumuna teslim edilmiştir. Kahramanlıkları devlet ve Genelkurmay resmî kayıtlarında tescil edilen Emet ilçemiz fiilen uzunca bir süredir de "gazi" unvanını kullanmaktadır. Bu unvanın hukuken de tescil edilmesini Gazi Meclisimizden beklemektedir.

Bu vesileyle, Millî Mücadele kahramanlarımız başta olmak üzere, tüm gazi ve şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyorum.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

İSHAK GAZEL (Devamla) - Hemen tamamlıyorum.

BAŞKAN - Tamamlayalım lütfen.

İSHAK GAZEL (Devamla) - Genel Kurulu saygıyla selamlamadan önce de bizim Kütahyaspor'umuz 3. Lig'den 2. Lig'e çıkma aşamasında büyük bir gayret, büyük bir mücadele örneği sergiliyor. Bu hafta bir şampiyonluk maçına çıkmıştık ama maalesef berabere kaldığımız için şampiyonluğumuzu ilan edemedik. İnşallah hafta sonu, cumartesi günü, İskenderun Futbol Kulübüyle bir şampiyonluk mücadelesi yapacağız. 2. Lig'de de Kütahyaspor'umuzla inşallah o büyük coşkuyu hep beraber yaşayacağımızı ümit ediyorum ve Kütahyaspor'umuza başarılar diliyorum.

24.07.2018

KONU: ZAFER OSB TANITIMI

İSHAK GAZEL (Kütahya) - Sayın Başkanım, değerli milletvekilleri; Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

Kütahya Altıntaş Zafer Organize Sanayi Bölgesi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın onayıyla kurulmuş ve tüzel kişiliğini sağlamıştır. Toplam 5 milyon 650 bin metrekareden oluşan Zafer Organize Sanayi Bölgemiz 2 etaba bölünmüş, 1'inci etap 3 milyon 840 bin metrekare olarak tasarlanmış, kamulaştırılması gereken şahıs parsellerin kamulaştırma işlemleri ile Hazineye ait parsellerin devir işlemleri tamamlanmıştır. Organize Sanayi Bölgemiz için gerekli doğal gaz ve elektrik ihtiyacıyla ilgili olarak da kurumlar gerekli çalışmaları bitirme aşamasına gelmişlerdir. Hâlihazırda 22 yatırımcı ön talepte bulunmuştur.

Kütahya-Afyonkarahisar yolunun 27'nci kilometresinde yola cepheli bir konumda bulunan Organize Sanayi Bölgemiz, Zafer Havalimanı'na 8, Bursa'ya 215, Afyon'a 60, Eskişehir ve Uşak'a yaklaşık 110, İzmir'e 320, Ankara'ya 315, İstanbul'a 380 kilometre uzaklıktadır. Ayrıca, Kütahya Zafer Organize Sanayi Bölgesi Gemlik Limanı'na 243, İzmir Limanı'na 320, yeni yapılmakta olan Çandarlı Limanı'na 390 kilometre, mevcut Kütahya-Afyon demir yoluna 14 kilometre ve organize sanayi bölgesi alanı yeni hızlı tren geçiş güzergâhında bulunan Altıntaş İstasyonuna da 8 kilometre uzaklıktadır.

Zafer Organize Sanayi Bölgesi'nin genişlemeye açık bir noktada olması da büyük bir avantaj sağlamaktadır. 1 milyon 500 bin metrekare büyüklüğüne kadar genişleyebilecek bir durumdadır. Bu büyüklükte yekpare bir alan hem ana sanayi hem de yan sanayiyi rahatlıkla barındırabilecektir. Alan içerisinden hem 154'lük hem de 380'lik iki ana hat geçmektedir. Elektrik ihtiyacı hâlihazırda havalimanı tarafından da kullanılan ve alana 12 kilometre uzaklıkta 34,5'luk indiriciden sağlanabilmektedir. Bununla birlikte, sadece alan için kullanılacak sabit indiriciler tesis edilene kadar TEİAŞ tarafından 50 megavatlık mobil indiriciler de kullanılabilecektir.

Zafer Organize Sanayi Bölgesi'nin bulunduğu bu konum ve yatırıma elverişli arazi yapısı şimdiden önemli yatırım taleplerinin oluşmasına sebep olmuştur. Ön başvuruda bulunan 22 firmanın öngörülen sabit yatırım tutarı 350 milyon TL'dir.

Zafer Organize Sanayi Bölgesi sahip olduğu teknik ve lojistik imkânların yanında yatırımcılara birtakım mali ve ekonomik fırsatlar da sunmaktadır. Yeni yatırım teşvikleri sistemine göre oluşan bütün kategorilerde değişen oran ve koşullarda yatırımcı firmalara KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, SGK işveren payı desteği, gelir vergisi ve kurumlar vergisi indirimi, faiz desteği ve yatırım yeri tahsisi desteği gibi destek unsurları sağlanmaktadır.

Zafer Organize Sanayi Bölgesi, Kütahya'yla birlikte Eskişehir, Afyonkarahisar ve Uşak illerine da hitap edebilecek konumdadır. Bu konumundan dolayı organize sanayi bölgesinde yatırım yapacak firmalar, bölge illerinde çalışan genç nüfus potansiyelinin, bölgede bulunan üniversitelerin ve bu üniversitelere bağlı olarak çalışan araştırma merkezlerinin sunduğu olanaklardan Kütahya başta olmak üzere bölge illerindeki mevcut sanayi firmalarından ve bu firmalardaki deneyimli iş gücünden yatırımın önceliklerine göre istifade edebilir, yeni iş imkânları ve yan sanayi yatırımları ortaya koyabilir.

Ayrıca, Zafer Kalkınma Ajansı bünyesindeki yatırım destek ofisi koordinatörlüğümüz ile ilimize yatırım planlayan yerli ve yabancı yatırımcıların yatırımlarıyla ilgili tüm iş ve işlemlerin tek elden takip ve koordine edilmesini sağlamaktayız.

Yine, Zafer Kalkınma Ajansıyla yurt dışından gelecek yatırımlarla ilgili yakın ilişki ve koordinasyon içerisinde çalışarak doğrudan yabancı yatırımcıların ilimize kazandırılmasını sağlıyoruz. Bu uygulamaya en güzel örnek olarak Avusturyalı kâğıt yatırımcısı Prinzhorn Holding bünyesindeki Hamburger firmasının toplamda bin kişilik istihdam ve ilk etabı 300 milyon avroluk yatırımın Kütahya'da yapılmasını verebiliriz. Yatırımcıların ilimize çekilmesine yönelik, valiliğimiz başkanlığında milletvekillerimiz, belediyemiz, ticaret ve sanayi odamız, mevcut organize sanayi bölgelerimiz gibi tüm paydaşlarla yatırım destek ofisi koordinasyonunda yatırımcıları bizzat yerlerinde ziyaret ederek ilin yatırım ortamı hakkında da bilgilendirme yapmaktayız. Kütahya'mızın büyük şehirlere, limanlara ve ulaşım noktalarına olan avantajlı konumu, Zafer Organize Sanayi Bölgesi'nin hem alan olarak genişliği hem konum olarak cazibesi hem de sağladığı teşvikler, sanayinin şehir merkezlerinden uzaklaşma sürecinin yaşandığı günümüz şartlarında İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Bursa gibi büyükşehirlerin bu anlamda ulaştığı doygunluk bölgemizi sanayi yatırımlarında önemli bir avantaj hâline getirmektedir.

Zafer Organize Sanayi Bölgemizin kuruluş sürecinde hiçbir desteğini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanlığı süresince bütün desteğini bize hissettiren Sayın Başbakanımız, şimdiki Meclis Başkanımız Binali Yıldırım'a; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza, organize sanayi bölgesinin kuruluş aşamasını adım adım takip ederek böyle güzel bir yatırımın ortaya çıkmasını sağlayan...

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

İSHAK GAZEL (Devamla) - Hemen tamamlıyorum Sayın Başkanım.

BAŞKAN - Ek süre vermeyeyim, siz tamamlayın.

İSHAK GAZEL (Devamla) - Ama Altıntaş Belediye Başkanımızın mikrofondan duyması lazım, ona da teşekkür edeyim.

BAŞKAN - Siz tamamlayın, süreyi başlatmayayım.

İSHAK GAZEL (Devamla) - Valiliğimize, milletvekillerimize, belediye başkanımıza, ticaret odamıza, Zafer Kalkınma Ajansımıza ve özellikle bu yatırımın peşinde koşan Altıntaş Belediye Başkanımıza teşekkür eder Genel Kurulu saygıyla selamlarım. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ederim.


Paylaş: 

Okur Yorumları

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.

Yorum Yaz