MİLLETVEKİLİ GAZEL GAZİ EMET'İ MECLİSE TAŞIDI
29.4.2021 12:03:00

Kütahya Milletvekili İshak Gazel ; Kütahya'nın Emet ilçesinin düşman işgaline direnişiyle ilgili gündem dışı bir konuşma yaptı.

Gazel Konuşmasında, milli mücadele yıllarından  bugüne  ulaşan bilgi ve belgelerden bahsederek,  Emet’in fiilen kullandığı Gazi ünvanının hukuken Türkiye Büyük Millet Meclisinden beklendiğini belirtmiştir.

İSHAK GAZEL’in kayıtlara giren konuşması:

Bugün, Emet ilçemizin ve kahraman Emet halkımızın milli mücadele döneminde göstermiş olduğu büyük fedakârlıkları ve gayretleri anlatacağım. Milli mücadele döneminde Ege bölgesinde müdafaa cemiyetinin en erken kurulduğu ilçelerimizden birisi Emet ilçemizdir. "Emet Müdafaa-i Vatan Cemiyeti" ismiyle İzmir'in işgal edildiği gün Doktor Fazıl Doğan önderliğinde 15 Mayıs 1919 tarihinde kurulmuştur. Bu cemiyetin kurulmasıyla Emet Milli Müfrezesi oluşturulmuştur. 1919 yılında Osmanlı Devleti'nin kuruluş şenlikleri ilk defa Söğüt dışında Emet'te yapılarak çevredeki Yörüklerin desteği de alınmış, bu şekilde güçlendirilen Emet Millî Müfrezesi, Gediz, Alaşehir, Gördes ve Demirci'nin kurtarılmasında ve Simav'daki isyanın bastırılmasında önemli bir rol üstlenmiştir.

Emet Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Doğan'ın ve AK PARTİ ilçe başkanımız Sayın Süleyman Ciner'in yaklaşık üç hafta önce tüm milletvekillerimize hediye olarak gönderdiği, ilçemizde Kuvayımilliye ruhunu ateşleyen ve ismi Emet Devlet Hastanemizde gururla ve büyük bir övünçle yaşatılan Doktor Fazıl Doğan'ın Millî Mücadele Hatıralarım adlı kitabında Emet Müdafa-i Vatan Cemiyeti tarafından oluşturulan bu müfreze ve gösterdiği kahramanlıklar tüm ayrıntılarıyla anlatılmaktadır.

Emet ilçemiz 14 Ağustos 1921 tarihinde Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir. 19 Nisan 1922'de Emet'te bulunan işgalcilere gıda temini için ilçeye bağlı Değirmisaz'a giden 10 kişilik Yunan birliği dönüşte Sülye Balalılar tarafından pusuya düşürülmüş, 6'sı öldürülmüştür; yarılı 4 Yunan askeri Emet'e ulaşıp kendi komutanlarına durumu bildirmiştir. Yaşanan bu durumu içine sindiremeyen Yunanlılar Belediye Reisi Terlemez Hasan'dan son derece ahlak dışı ve intikam amacı güden taleplerde bulunmuşlardır. Biraz zaman kazanmak isteyen belediye reisi iki gün müsaade isteyerek Emet Müdafa-i Vatan Cemiyeti Başkanı Hatipoğlu Mustafa Sülye'den katır yüküyle gaz yağı temin etmiş. Kendi aralarında eğlence düzenleyen Yunan askerlerinin bulunduğu Hükûmet binası Yüzbaşı Ahmet Ragıp, Teğmen Şakir, 7'nci Tümenden gelen erler, Emet Sülye Bala ve Eğrigözlü efeler tarafından kuşatılmış, emme basma tulumba ile gaz yağı püskürtülerek Hükûmet binasını ateşe vermişler. Burada 40 kadar Yunan etkisiz hâle getirilmiştir. Bu olayın detaylı anlatımı Genelkurmay Başkanlığı Harp Dairesinin Türk İstiklal Harbi adlı kitabının 2'nci cildinin 6'ncı kısmının Batı Cephesi bölümünde yer almaktadır.

Bu olayın intikamını almak için toplanan yaklaşık 350 kişilik Yunan işgalcileri 27 Nisan 1922 tarihinde Cevizdere bölgesinde Yüzbaşı Ahmet Ragıp, Teğmen Şakir, 7'nci Tümenden gelen erler ve Emet Sülye Bala ve Eğrigözlü milis güçleri tarafından pusuya düşürülmüş ve 350 kişilik Yunan kuvveti burada etkisiz hâle getirilmiştir. Cevizdere yenilgisi üzerine 4 Alayı Emet üzerine süren işgalci Yunan, Emet dâhil 14 köyü taş üstünde taş bırakmamacasına yakıp yıkarak bir vahşet örneği sergilemiştir. Birçok sivil hemşehrimiz ve milis kuvvetini oluşturan kahraman Emetli dedelerimiz şehit düşmüş, Belediye Reisi Terlemez Hasan Ve Porsuk Ahmet'le birlikte Umutlu, Köprücek, Sülye, Eğrigöz, Küreci ve diğer köylerimizden yaralı kurtulanlar esir edilerek Korfu Adası ve Atina'ya götürülmüşlerdir. Yine bu yaşananlar İbrahim Ethem Akıncı tarafından yazılan ve Türk Tarih Kurumu tarafından basılan Demirci Akıncıları kitabının "Emet Vekayi ve Fecayii" başlığı altında bulunmaktadır. Ayrıca burada zarar görenlerin isimleri ve zarar beyanlarını gösteren belge cumhuriyet arşivlerinde de bulunmaktadır.

Cefakâr ve vefalı Emet halkı, yine 1928 yılında ülke genelinde başlatılan kampanyaya tarlasını, arsasını, kolundaki bileziğini, kulağındaki küpesini satıp alınan uçağı kahraman ordumuza bağışlayarak katılmıştır. Emet ismiyle uzun yıllar ordumuza hizmet eden bu uçak, daha sonra da Türk Hava Kurumuna teslim edilmiştir. Kahramanlıkları devlet ve Genelkurmay resmî kayıtlarında tescil edilen Emet ilçemiz fiilen uzunca bir süredir de gazi unvanını kullanmaktadır. Bu unvanın hukuken de tescil edilmesini Gazi Meclisimizden beklemektedir.

Bu vesileyle, Millî Mücadele kahramanlarımız başta olmak üzere, tüm gazi ve şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyorum.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat