Milletlerin Şifreleri Tarihi Buluntularda Yüklü
8.8.2020 11:09:00

Tavşanlı’da,Spartalı askerlere cesaret için içirilen“Kara Çorba“yı antik usullerle pişiren Arkeolog,çok önemli bir bilgiyi günümüze taşıdı.

Tarih sayfalarında  askeri ve ordusuyla öne çıkan, Spartalılarla  ilgili çok önemli bir motivasyon ayrıntısı, temsil edilerek, bugüne aktarıldı.

Tavşanlı’da yaşayan Arkeolog Mehmet Ali Kocabaş, yapılan kazılarla ve incelemelerle binlerce yıllar öncesinden bu yana yaşamış  toplumların ve milletlerin;  yaşantılarının, değerlerinin, inançlarının, kültürlerinin  maddi ve elle tutulur verilerle  ortaya çıkarıldığını hatırlattı, arkeolojinin  bu ynüne dikkat çekmek için, arkadaşlarıyla beraber  “Kara Çorba “ pişirdi. 

Mehmet Ali Kocabaş,  genelde  arkeolojinin  toplumda sınırlı  bir ilgi alanı olarak kaldığını belirterek,   bu ilgiyi artırmak için canlandırmanın önemine inandığını söyledi. 

Bu noktadan yola çıkan Kocabaş, 300 Spartalı filmiyle dünya çapında ilgi çeken, Spartalı askerlerle ilgili bir  ayrıntıyı  doğada, antik usullerle pişirdiği çorba ile anlattı ve karşılaştırmalarda bulundu.  

Ankara üniversitesi dil ve tarih fakültesi Arkeoloji bölümü mezunu ve  DPÜ Yüksek Lisans öğrencisi  Mehmet Ali Kocabaş,  Tarihte  Türk askerlerinin,  kahramanlık destanlarını  dini   inançları   ve vatan, millet, bayrak  sevgisi  ile yazdıklarını ; Bilge Kağan’ın Orhun abidelerindeki yazıtında yer alan ; “Türk Oğuz Beyleri, işitin! Üstte gök çökmedikçe, altta yer denizi delinmedikçe, ilini töreni kim bozabilir?” cümlesinde  de bunun ifade bulduğunu hatırlattı. Çok farklı bir uygarlık olan milattan önce 9. Yüzyılda asker millet olarak yaşamış Sparta uygarlığının ise, cesaret unsurlarının farkının ise kazılar daki ipuçlarından anlaşıldığına dikkat çekti. Kocabaş;”Arkeoloji bize, bizi ve bizim dışımızdaki milletleri ve toplulukları anlatan ipuçlarını verir”  dedi. 

Kocabaş; “Kara çorba”nın, ünlü sparta askerlerinin cesaretlerini artırmak için araç olarak kullanıldığının buluntulardan ortaya çıktığını söyledi.  Bazı kazılarda, Sparta askerlerine cesaretlerini artırmak için savaşa çıkmadan önce özel bir çorba içirildiğinin ortaya çıktığını belirten Kocabaş; “Perslerle yaptıkları savaşla ve  sparta askerlerinin unutulmayan  “300 spartalı “ filmiyle günümüze ulaşan cesaretlerinin kaynağı ile ilgili kazılarda, önemli buluntulara ulaşıldı. Bu kazılarda, savaşa çıkmadan önce içirildiği sanılan, içine kan katılan bir çorba pişirildiği ortaya çıktı. Bu ayrıntıyı, paylaşmak için, arkeolojiyi bir anlamda bu çorbanın benzerini o çağın koşullarıyla pişirerek anlatmak istedim. “  dedi. 
Kocabaş bu  canlandırma  için; eski usullerle yaptığı taş ocak üzerinde,  toprak tencere ile; taş bıçaklarla kestiği etleri pişirdi. Arkadaşlarına sundu. Bu canlandırmayı  gazetemize  anlattı. 
Kocabaş; 
Tarihin ünlü  devletlerinden biri olan,  Spartalıların askerlerinin cesaretlerini artırdığına inandıkları “KANLI ÇORBA” içirdikleri bilinir. Bu çorbanın o dönemin av hayvanlarının etleri, sirke, tuz ve  hayvan kanıyla yapıldığı ileri sürülür. Ben de, arkeolojinin hayatla ilgisine dikkat çekmek için arkadaşlarımla, doğada bu çorbayı, temsilen pişirmek istedim.  Bir av hayvanını, Taştan yapılma kesicimizle kesip, toprak çömlekte, taş üstünde yaktığımız ateşte pişirdik. Kanlı çorbaya benzemesi için, renklendirici baharatlar ve sirke kattık.  Pişirdiğimiz çorbayı yemeye çalıştık. Ancak, Spartalı askerlere içirildiğini bildiğimiz kanlı çorbayı, av hayvanının cazip tadına ve kan katmamamıza rağmen pek içimiz almadı.  Her kaşıkta, askerlere içirilen kanlı çorba aklımıza geldi, iştahımız kapandı. Bizim tarihimizde, cesaret için böyle çorbalara, ya da bu tür motivasyonlarına hiç başvurulmamıştır. Biz de atalarımızın genlerini taşıyoruz, bu nedenle de; bu çorbanın temsilisini bile içemedik. Diğer yanda ; Milat öncesi, spartalılarda cesaretin nasıl artırıldığı konusunu bugüne taşımış olduk.“dedi.

Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz