Mesleki Eğitim PROJE ile Atağa Kalkacak
18.6.2021 12:22:00

TTSO SANAYİDE VE ÜYESİ OLAN İŞYERLERİNDE, İHTİYAÇ DUYAN ELEMANLARI BELİRLEYECEK, MTAL’DE ÖĞRENCİLER BU YÖNDE DONANIMLI ELEMANLAR OLARAK MEZUN OLACAKLAR. ARANAN ELEMANLAR, YETİŞEN ELEMANLAR ARASINDAN BULUNACAK.

Proje Okulu Tavşanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, öğrencilerin modern atölyelerde donanımlı ve etkin , bir eğitim almaları için ön çalışmalar başlatıldı.  Milli Eğitim Bakanlığı  tarafından 3 okuldan biri olarak proje okulu seçilen    Tavşanlı  MTAL’nde proje ortaklarıyla ve yeni projeler  harekete geçildi. Projede ; Öğrenciler mezun olduklarında,” Aranan Elemanlar” olacaklar. sanayinin ihtiyacı olan vasıflı eleman ihtiyacının karşılanması ve mühendislik alanlarına yönelik eğitimlerin verilmesi hedefinde gerekli eğitim ortamları ve atölyeleri geliştirilecek. 

Bu kapsamda, proje ortağı olan TOBB’un  temsilcisi olan Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odasının, Tavşanlı’da ihtiyaç duyulan teknik elemanların en iyi şekilde yetişmesini sağlayacak katkıları için, hedefler belirleniyor. Bu aşamada Salihli Ticaret ve Sanayi Odasının katkılarıyla başarılı uygulamalar  gerçekleştiren  Manisa –Salihli’de incelemelerde bulunuldu. Ticaret ve Sanayi odasının nasıl ve ne tür katkıları yaptığı incelendi. 

 Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri İbrahim Akpınar ve TMTAL Okul Müdürü Raşit R. Küçükkağnıcı, Salihli İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Salihli Ticaret ve Sanayi Odasında, görüşmeler yaptılar. Fikir alışverişinde bulundular. 

İbrahim Akpınar ve Raşit Küçükkağnıcı, Tavşanlı MTA lisesinde, sanayinin ve firmaların ihtiyaç duyduğu teknik elemanların yetişmesinin sağlandığı projenin yol haritasının belirlenmesine katkı sağlayacak gözlemlerini gazetemize anlattılar. 

İbrahim Akpınar, Salihli Ticaret ve Sanayi Odasının, proje paydaşı olarak,okulun eğitim atölyelerinin geliştirilmesinde, teknik eğitimin ihtiyaç duyulan teknik elemanların vasıflarının belirlenmesinde, üyeleri ile okul arasında iletişim ağının güçlendirilmesinde katkılar sağladığını söyledi. Akpınar; “Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, öncelikle, okulun atölyelerinin geliştirilmesine katkı sağlamış. Makinelerin temininde destek vermiş. Oda üyelerinin ihtiyaç duydukları vasıflı elemanların özelliklerini belirleyerek, okul yönetimiyle aralarında bir köprü görevi gerçekleştirmiş. Öğrenciler, mezun olduklarında, iş imkanı bulurken, firmalar da, teknik eleman sıkıntısı sorununu çözmüşler. Bu konudaki destek ve katkıları bizim için de, Tavşanlı’da oluşturacağımız yol haritasına ışık tutacak. ” dedi. 

Raşit Küçükkağnıcı Salihli’de, belirleyici yol haritasında etkili olacak tecrübeleri değerlendirdiklerini söyledi. Küçükkağnıcı projenin Tavşanlı’da uygulanması ile ilgili şu bilgileri verdi: “ Biz atölyelerimiz ve eğitim araçlarımızla ilgili eksiklerimizi, geçtiğimiz dönemde tamamladık. Modern makinelerimiz mevcut. Bu nedenle bizim için, Ticaret ve Sanayi Odamızdan, Emet, Domaniç, Tavşanlı bölgelerinde faaliyet gösteren üyelerinin ihtiyaç duyduğu teknik elemanların vasıfları, aranan özellikleri konusunda, destekleri öncelikli. Ayrıca sanayide ihtiyaç duyulan eğitim hizmetini de mevcut durumuzla karşılayabiliriz. 

Salihli MTAL’ verilen bilgilere göre; Elektrik Otomasyon Laboratuvarı yenilenmiş, Kumanda ve Kontrol Atölyesi, Otomasyon Atölyesi, Norm Holding’in katkılarıyla  , Norm Holding kurucusunun isminin verildiği Nedim Uysal Ardışık Sistemler Atölyesi ve Zafer Garaj Tasarım ve Prototipleme Atölyesi oluşturulmuş, CNC tezgahı ve onarılarak çalışır hale getirilmiş. Ayrıca sanayinin de ihtiyaç duyduğu eğitim verilmesinin de önü açılmış. 

Bizim atölyelerimiz hazır,  bölgemizde  bu konuda yol haritamızı oluştururak proje ortağımız TTSO ile, projemizi tamamlamak için hazırız. “ dedi. 

 


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat