MEHMETÇİK ORMANINDA ZAFER’İN 100.YILI

İLK KEZ DÜZENLENEN PROGRAMDA, KAHRAMANLIKLARIYLA HERÇAĞDA DESTANLAR YAZAN TÜRK ASKERLERİ ANILDI.

fotoKütahya’nın Tavşanlı ilçesine bağlı tescilli ormanının korunması için boşalan Vakıf köyündeki, MEHMETÇİK ORMANINDA bir program gerçekleştirildi. 

Program kapsamında, Kütahya Valisi öncülüğünde, Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde bir doğa yürüyüşü yapıldı. 

11 km. Parkurda, düzenlenen yürüyüşe; Kütahya Valisi Ali Çelik, protokol mensupları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, doğaseverler  katıldılar. 

MEHMETCİK ORMANI; Mehmetçik Ormanı olarak anılan, resmî olarak, dünya üzerinde tek kalmış piramidal karaçam ormanı olarak  tescilli. Ormandaki çam türleri dünyadaki ender türler arasında yeralıyor. Sadece Tavşanlı Vakıfköy’de bulunan Mehmetçik ormanı bu tür ile dünya çapında dikkat çekiyor, ziyaretçileri eksik olmuyor. 

Zarif şekliyle hayran bırakan Mehmetçik çamının ilk Anadolu’ya girdiği dönemlerde  bir Türk askerinin şehit olurken avucunda sıktığı toprakta yeşerdiğini ve yayıldığına inanılıyor. Bu inanç nedeniyle köyün hiç bir dalından almadıkları, yayılmasını da durdurmadıkları için boşalan köyde şu anda hiç kimse yaşamıyor. 

 


Paylaş: