Kütahya'nın Beyni ne Anlatıyor ?

Kütahyanın Beyni ne Anlatıyor ?

Kütahya’nın, yayınlanan KÜTAHYA MÜZESİ 2013 yıllığında, SEYİTÖMER Kazısı Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen’in yayınlanan makalesinde.

Kütahya'nın Beyni ne Anlatıyor ?

uluntular arasında fotosu ve kaydı bulunan orta tunç çağına ait seramik tezgahının başında bulunan sanatçının korunan Buluntular arasında fotosu ve kaydı bulunan orta tunç çağına ait seramik tezgahının başında bulunan sanatçının korunan beyni o dönem heyecan yaratmıştı. Müze müdürlüğüne  teslim edilenler arasında olduğu biliniyordu. 

Bu beyin ve insanlara ait buluntulardan o dönemin yaşam biçimi bir akademik çalışmaya konu olamazmıy dı? 

 

MAKALEDEKİ İLGİLİ KAYITLAR ŞÖYLE:

“Tabaka (Orta Tunç Çağı): (MÖ 2000 - MÖ 1750) 

Orta Tunç Çağı tabakasında A-B-C olmak üzere üç mimari evre belirlenmiştir. Bu tabakanın B ve C evrelerinde deprem çatlakları tespit edilmiştir (Fot. 9). Söz konusu çatlaklar bölgenin bilinen en eski depremine işaret etmekle birlikte; deprem sonucu nitelik ve nicelik açısından çok sayıda gerek mimari kalıntı gerekse küçük eser tespit edilmiştir.

Deprem sonucu yıkılan mekanlar içinde çok sayıda insan iskeletine rastlanmış olup, bir grup iskeletin beyin kalıntılarının korunduğu tespit edilmiştir ( Fot. 10-12). Her üç evrede açığa çıkarılan mimari öğeler arasında, yapım tekniğinde herhangi bir değişikliğin olmadığı tespit edilmiştir. Orta Tunç Çağı tabakasına ait tüm evrelerde düzenli bir yerleşim planı bulunmamaktadır. Çift yüzlü duvarlar kullanılarak yapılmış olan mekânlar içinde ocaklar, bölmeler, işlikler, platformlar, fırınlar bulunabilmektedir. Höyüğün, Orta Tunç Çağı C evresinde güçlü bir sur duvarı ile çevrelendiği saptanmıştır. Fakat her alanda korunmamış olan surun mevcut uzunluğu toplamda 182 m. olarak ölçülmüştür (Fot. 13). Ayrıca sur duvarının dışında açığa çıkarılmış olan mekânlardan yola çıkarak, höyüğü çevreleyen surun dışında bir yerleşimin varlığından söz etmek mümkündür.”

BİLGEN HOCANIN MAKALESİ VE BULUNTULAR IŞIĞINDA; 

 

5000 yıl önce büyük bir depremde, atölyesinde çarkı başında çalışan Seramik ustasının çalıştığı anda hayatını kaybettiği anlaşılıyor. Kapsamlı ilgili bilim dallarının incelemesiyle belki de daha detaylı hikayeler ortaya çıkabilir. Ama en merak ettiğim beyin kıvrımları ve kemikler neler anlatıyor. 

MÜZEDE BULUNTULARIN BİR BÖLÜMÜ SERGİLENİYOR 

 

Kütahya Müzesinde buluntularda bazılarının sergilendiği, bazılarının da uygun şartlarda depolandığını öğrendik. MERAK EDENLER MÜZEDEKİ SERGİLENEN BULUNTULARI GÖREBİLİRLER. HERBİR BULUNTU AYRI BİR ŞEY ANLATIYOR.


Paylaş: 

Okur Yorumları

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.

Yorum Yaz