5.6.2021 12:28:00

Kütahya’nın en aktif Kütahya Sevdalısı, Kütahya Milletvekili Ahmet ERBAŞ, Kütahya’yı meclis gündemine gündem dışı konuşmasıyla getirdi. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına hakaret’e tepkisini dile getirdi.

AHMET ERBAŞ (Kütahya) - Sayın Başkanım, değerli milletvekilleri; Kütahya turizmi hakkında gündem dışı söz almış bulunuyorum. Yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Değerli milletvekilleri, milletvekili seçildiğim günden bu yana "Kütahya" diyoruz; tarihî, coğrafi, kültürel özelliklerinden bahsediyoruz; "kuruluşun şehri" diyoruz, "Hayme Anamızın, Ertuğrul Gazi'mizin, Osman Gazi'mizin şehri" diyoruz, "mayasında tarihin tüm medeniyetlerinin izlerini barındıran, yüz yıl önce yedi düvele karşı Kurtuluş Savaşı'nın yapıldığı, düşmana 'Dur!' denilen kurtuluşun şehri" diyoruz.

Biz Kütahya olarak zarar eden Zafer Havalimanı'yla anılmak istemiyoruz; Murat Dağı'nda, Simav Örencik'te ve Domaniç'te çıkarılmak istenen altın madenleriyle anılmak istemiyoruz; yol çalışması süren Tavşanlı-Emet, Gediz-Simav, Gediz-Uşak yoluyla anılmak istemiyoruz; 2021 yılında suyu olmayan köylerle anılmak istemiyoruz. 1990'lı ve 2000'li yıllarda Türkiye'nin nüfusu 60 milyon iken nüfusumuz 550 bindi; 81 milyonluk ülkemizde "Hâlâ nüfusumuz 550 bin." diyen zihniyetle övünmek istemiyoruz. Bizler Gediz'de 53 fabrikayla harikalar yaratan esnaf ve sanayicimizle anılmak istiyoruz, doğa harikası Murat Dağı'yla anılmak istiyoruz. Simav ilçemizde Türkiye'nin en güzel köyü seçilen Kiçir'le; yine, Simav'da yapılacak olan Sera AŞ'yle; Eynal Kaplıcaları ve Gölcük'le; Tavşanlı'da bulunan şifalı Göbel Kaplıcaları'yla; Emet ve Hisarcık'ta çıkarılan bor madeni ve kaplıcalarımızla;Demirciören köyümüzün çileğiyle; Yenice köyümüzün domatesiyle; Şaphane ve Pazar ilçemizin kirazı ve vişnesiyle övünmek istiyoruz. Frig Vadisi'yle, Domaniç ormanlarıyla, Germiyan Konakları, Yoncalı ve Ilıca'yla anılmak istiyoruz. Kütahyaspor için yapılmasını umut ettiğimiz stadımızla övünmek istiyoruz, belediyelerimizin yapacağı başarılı projelerle övünmek istiyoruz.

Değerli milletvekilleri, çinide, camda, seramikte Türkiye'deki üretimin yüzde 80'ini biz karşılıyoruz, dünya devi Çin'le yarışıyoruz, konteyner sıkıntısına rağmen ihracat yapıyoruz. Bu yıl inşallah ihracat rekoru kıracağız. 1'inci OSB'de 86, 2'nci OSB'de 25 firmayla 7,4 milyon ton ihracat yaptık -ki karşılığı yaklaşık 300 milyon dolardır- bu yıl bu rakamı yüzde 50 artıracağız inşallah. Türkiye için, bölgemiz için, Kütahya'mız için en büyük önem arz eden Zafer Organize Sanayi Bölgemiz'le anılmak istiyoruz.

Değerli milletvekilleri, şimdi, dikkatlerinizi Kütahya Çavdarhisar ilçesinde bulunan dünyanın ilk borsası Aizanoi'ya çekmek istiyorum. İkinci Efes olarak adlandırılan Aizanoi, dünyanın ilk bilinen borsasına ve dünyanın en iyi korunmuş Zeus Tapınağı'na sahip olmasından dolayı hak ettiği ilgiyi görmek zorundadır. Kütahya Valiliği himayelerinde görsel çağa uyumlu bir proje çalışması yapılarak Türkiye'nin ilk Antik Kent Kısa Film Festivali Kütahya'da düzenlenecektir. Şu ana kadar bu festivale 600'e yakın başvuru yapılmıştır. 20 Ağustos 2021'de Aizanoi Film Festivali'nin finali yine Aizanoi'da yapılacaktır. İnsanlar merak ederek Aizanoi'yı araştırmaya başladı. Bu bizi mutlu ediyor ama Türkiye'de Aizanoi'nın varlığından haberdar olmayan milyonlarımız var. Aizanoi antik kazıları on iki ay çıkarıldı. Kazı faaliyetleri Dumlupınar Üniversitesine devredildi. Bu karardan dolayı Turizm Bakanlığımıza ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne teşekkür ediyoruz.

2022 yılının Aizanoi yılı ilan edilmesi talebimizi bir kez daha buradan yineliyorum. Buradan hem Sayın Cumhurbaşkanımıza hem Tarım ve Orman Bakanımıza hem de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımıza sesleniyorum: Aizanoi, bu millete ve topraklara ait çok önemli bir değerdir. Bu değerin anlaşılması için aktivitelere ihtiyaç vardır. Ticaret odalarıyla ortak çalışmalar düzenleyerek tarım ürünlerimizin taban fiyatlarını dünyanın ilk borsası Aizanoi'da açıklayabiliriz.

Buğday ve çay taban fiyatları açıklandı. Sayın Tarım ve Orman Bakanım, diğer ürünlerimizi buradan açıklayabiliriz. Borsaya girecek uluslararası bir firmanın ilk gongu buradan çalınabilir. Bu tür faaliyetler mutlaka uluslararası günden olacaktır, turizme katkı sağlayacaktır.

Tüm milletvekillerimizi ve kıymetli ailelerini daha önce de davet ettiğim gibi Kütahya'ya ve Kütahya'nın güzelliklerini görmeye davet ediyorum.

Değerli milletvekilleri, Türklüğü yok etme mücadelesi veren emperyalist güçlere karşı tarihimizin dönüm noktalarından birinin yaşandığı Kütahya'mızın milletvekilliğini yapıyorum. Kurtuluşumuzun Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e laf etme cüretinde bulunan meczuplar, bugün minarelerimizden ezan sesi duyuluyorsa, şanlı Türk Bayrağı'mız semalarımızda dalgalanıyorsa, bu ülke bugün bir Filistin veya bir Suriye gibi devletsizliğin acısını çekmiyorsa, o zavallı Ayasofya'da dua edebiliyorsa Ayasofya'yı, İstanbul'u ve Anadolu'yu düşman işgalinden kurtaran Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının sayesindedir. "Keşke Yunan galip gelseydi." diye üzülenler, Atatürk ve İslam düşmanlığını aynı noktada görenler, toplumu Atatürk üzerinden germeye çalışanlar Türk düşmanıdır.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Tamamlayın sözlerinizi.

AHMET ERBAŞ (Devamla) - "Her kim ki Türkiye ve Atatürk'e düşmandır, bilinsin ki onlar Malazgirt'te, İstanbul'un fethinde, Çanakkale'de, İstiklal Harbi'nde mağlup ettiklerimizin Anadolu'da kalmış tohumlarıdır."

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken Gazi Meclisi ve yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat