KÜTAHYA’DA TARİMA YATİRİM YAPMAK İCİN 10 NEDEN
17.10.2020 11:13:00

T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI TARIMSAL YATIRIMCI DANIŞMA OFİSİ tarafından 2020 Mayıs’ta hazırlanan KÜTAHYA TARIMSAL YATIRIM REHBERİ yayınlandı.

Bu rehberde, yapılabilecek tarımsal yatırımlar ve destekler ayrıntılarıyla açıklandı. Bu rehberde, Kütahya’da tarım  her yönüyle değerlendiriliyor. Ayrıca yararlanabilecek bütün imkanlar, destekler anlatılıyor. 

Rehberde en çarpıcı başlık: “KÜTAHYA’DA TARIMA YATIRIM YAPMAK İÇİN 10 NEDEN”

1. İklim ve Tarımsal Altyapı: İlde görülen geçiş iklimi ve zengin su kaynakları varlığının yanında tarımsal altyapının uygunluğu ile farklı ürünlerin üretimine uygun olması 

2. Tarımsal Sanayi ve İşgücü: Tarımsal üretim ve sanayide yetişmiş işgücü varlığıyla hızlı büyüme potansiyelinin var olması. 

3. Destek Kuruluşları: Kalkınma hedefli ve proje odaklı hibe kuruluşlarının varlığı. 

4. Doğal Depolama İmkanları: Tarımsal ürünlerin depolanmasını sağlayacak büyük kapasiteli doğal tüf yapılı soğuk hava depolarının varlığı.

 5. Düşük Maliyetli Arazi: Tarımsal yatırımlar için geniş hazine arazileri ile ucuz şahıs arazilerinin varlığı. 

6. Organik Tarım ve Tıbbi-Aromatik Bitki Potansiyeli: İlin doğal yapısı, büyük sanayi ve tarım yatırımlarıyla kirletilmediğinden, organik tarım için uygun alanların var olması. 

7. Kırsal Turizm: Çok zengin ormanları, temiz ve bol su kaynakları, dinlence için uygun sessiz ve doğal alanların varlığı ile kırsal turizm potansiyeli.

 8. Jeotermal Kapasite: Seralarda ürün yetiştirme ve kurutmaya uygun alanlar ile termal, jeotermal ve atık buhar (termik santral) ısı kaynaklarının varlığı. 

9. Hayvancılık: Özellikle küçükbaş hayvancılık yetiştiriciliğine uygun çeşnili bitki örtüsüyle kaplı geniş mera, otlak, yaylak ve orman içi alanların varlığı, ayrıca mir ve döl ortaklığı sistemlerinin yaygın olması. 

10. Ulaşım: İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi 4 büyük ile eşit ve kısa mesafede olması.

Yatırımlar için önerilen yatırımlar da, bir hayli geniş :

KÜTAHYA’DA TARIMSAL YATIRIM İÇİN UYGUN SEKTÖRLER VE ALANLAR

UNLU VE ŞEKERLİ MAMULLER ÜRETİMİ:

İl genelinde ve civar illerin beslenme alışkanlıklarında, unlu ve şekerli mamuller geniş yer tutmaktadır. Özellikle unlu ve şekerli mamullerin yöresel ürün gruplarında yatırım potansiyeli bulunmaktadır.

MEYVE VE SEBZE YETİŞTİRME, İŞLEME

İlde geçiş iklimi özelliği görülmesi dolayısıyla tarımsal üretimdeki ürün yelpazesi oldukça geniştir. İlde tescilli olarak vişne ve kiraz çeşitleri üretilmekte; Simav ilçesinde kestane yetiştiriciliğinin, Domaniç ilçesinde kapama ceviz bahçelerinin, Merkez ilçe, Simav ve Domaniç ilçelerinde çilek yetiştiriciliğinin yaygın şekilde yapılıyor olması yatırım için önemli potansiyel oluşturmaktadır.

YUMURTA VE ET TAVUKÇULUĞU

İlimizde ticari olarak 17.000 ton/yıl yumurta üretimi ve 2.500 ton/yıl kanatlı eti üretimi gerçekleştirilmekte ve bu kapasite günden güne artmaktadır. Ulaşım kolaylığı ve tavukçulukta kullanılan girdilerin kolaylıkla temin edilmesi yatırım fırsatı oluşturmaktadır.

SÜT VE ET ÜRETİMİ

Kütahya süt hayvancılığı açısından yıllık 292.000 tonluk çiğ süt üretimine, 400.000 ton üretim kapasitesine sahip olup, pazarlama açısından da önemli avantajlar sunmaktadır. Organize hayvancılık bölgeleri oluşturmaya elverişli alanlar bulunmakta, ayrıca kaba yem üretimindeki artış dolayısıyla besilik hayvan yetiştiriciliği ve bu sektöre bağlı sanayinin gelişmesi konusunda potansiyeli mevcuttur.

TIBBİ AROMATİK BİTKİLER

Özellikle Simav, Şaphane ve Domaniç ilçeleri başta olmak üzere doğada, yoğun olarak endemik ve doğal olarak yetişen tıbbi aromatik bitki potansiyeli mevcuttur. Kültüre alınmış tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği de yatırım fırsatı oluşturmaktadır

JEOTERMAL KAYNAKLAR

İlimizde sıcaklığı 30°’nin üzerinde olan 11 adet jeotermal alan bulunmaktadır. Söz konusu kaynaklar hem seracılık hem de kırsal turizm açısından önemli bir yatırım potansiyeli oluşturmaktadır.

KIRSAL TURİZM

İlimizde bulunan Frig Vadisinin tarihi ve doğal dokusunun balon seyahatleri ile kuş bakışı olarak izlenmesine yönelik yatırım potansiyeli mevcuttur.

YÖRESEL TARIM ÜRÜNLERİ ÜRETİMİ VE PAZARLANMASI

Pazarlanması İlimize özgü Kızılcık, Kestane, Manda Kaymağı gibi ürünlerin üretimi ve pazarlanması konularında yatırım fırsatları bulunmaktadır.

YATIRIMLAR İÇİN ÇOK ÇEŞİTLİ DESTEKLER VAR 

Rehberde  tarımsal yatırımlarla ilgili bütün destekler ayrıntılarıyla yer alırken biz  bazılarını okuyucularımız için seçtik: 

KÜTAHYA İLİNDE BÖLGESEL TEŞVİKLER KAPSAMINDA DESTEKLENEN TARIMSAL SEKTÖRLER

BÖLGESEL TEŞVİKLERDEN YARARLANACAK SEKTÖRLER VE KAPASİTELERİ 

-Entegre hayvancılık yatırımları (entegre damızlık hayvancılık yatırımları dahil) *Süt yönlü büyükbaş entegre yatırımlarında 300 büyükbaş, et yönlü büyükbaş entegre yatırımlarında 500 büyükbaş/dönem, damızlık büyükbaş entegre yatırımlarında 300 büyükbaş, damızlık küçükbaş entegre yatırımlarında 1.000 küçükbaş, süt ve et yönlü küçükbaş entegre yatırımlarında 1.000 küçükbaş/dönem ve kanatlı entegre yatırımlarında 200.000 adet/dönem asgari kapasite şartı aranır (damızlık kanatlı entegre yatırımlarında kapasite şartı aranmaz). - 500 Bin TL

-Gıda ürünleri ve içecek imalatı **Gıda ürünleri ve içecek imalatı yatırımlarından 6 ncı bölge hariç olmak üzere, gıda ürünleri ve içecek imalatı yatırımlarından "şehriye, kuskus, yufka, kadayıf, ekmek (donuk ekmek ve ekmek hamuru hariç), pirinç, rakı, bira, linter pamuğu, çay, fındık kırma/kavurma, hazır çorba ve et suları ve müstahzarları üretimleri ile tahıl ve baklagil tasnif ve ambalajlanması" yatırımları bölgesel desteklerden yararlanamaz. - 1 Milyon TL

-Su ürünleri yetiştiriciliği (Balık yavrusu ve yumurtası üretimi dahil) 500 Bin TL

-Soğuk hava deposu hizmetleri 500 metrekare

-Lisanslı depoculuk 1 Milyon TL

-Seracılık 10 Dekar

BÖLGESEL TEŞVİK KALEMLERİNE İLİŞKİN AÇIKLAMALAR 

GÜMRÜK VERGİSİ MUAFİYETİ: Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında yurt dışından temin edilecek yatırım malı makine ve teçhizat için gümrük vergisinin ödenmemesi şeklinde uygulanır. 

KDV İSTİSNASI VE İADESİ: Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında yurt içinden ve yurt dışından temin edilecek yatırım malı makine ve teçhizat için katma değer vergisinin ödenmemesi şeklinde uygulanır. Sabit yatırım tutarı 500 milyon Türk Lirasının üzerindeki stratejik yatırımlar kapsamında yapılacak bina-inşaat harcamaları KDV iadesinden yararlandırılabilir. 

VERGİ İNDİRİMİ: gelir veya kurumlar vergisinin, yatırım için öngörülen katkı tutarına ulaşıncaya kadar indirimli olarak uygulanmasıdır.

 SİGORTA PRİMİ İŞVEREN HİSSESİ DESTEĞİ: Yatırım Teşvik Belgesi kapsamı yatırımla sağlanan ilave istihdam için ödenmesi gereken sigorta primi işveren hissesinin asgari ücrete tekabül eden kısmının belirli bir süre Bakanlıkça karşılanmasıdır. 

YATIRIM YERİ TAHSİSİ: Teşvik belgesi düzenlenmiş stratejik yatırımlar ve bölgesel desteklerden yararlanacak yatırımlar için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslara göre yatırım yeri tahsis edilebilir. 

FAİZ VEYA KAR PAYI DESTEĞİ: Talep edilmesi halinde, bölgesel teşvik uygulamaları ve stratejik yatırımlar ile AR-GE ve çevre yatırımları kapsamında desteklerden yararlanacak yatırımlar için bankalardan kullanılacak en az bir yıl vadeli yatırım kredilerinin teşvik belgesinde kayıtlı sabit yatırım tutarının %70’ine kadar olan kısmı için ödenecek faizin veya kâr payının belli bir kısmı ilgili Bakanlıkça karşılanabilir.

 

 


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz